مسیری برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات ۱۱ اسفند

در اجتماع فعالان و نخبگان اجتماعی مشهد بررسی شد

مسیری برای مشارکت حداکثری مردم در انتخابات ۱۱ اسفند

اجتماع مردم، فعالان و نخبگان شهر مشهد با عنوان «تکلیف مشارکت، ایده و برنامه‌ها» در مسجد خاتم‌الانبیا(ص) واقع در خیابان جنت برگزار شد.هفت هفته تا زمان برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری باقی مانده است. با اینکه زمان زیادی تا روز انتخابات یعنی ۱۱اسفند نداریم؛ اما به نظر می‌رسد هنوز فضای انتخابات یا شور انتخاباتی خاصی در میان مردم دیده نمی‌شود.
برای ایجاد این شور و حضور حداکثری واجدان شرایط رأی دادن در پای صندوق‌ها، اجتماع مردمی فعالان و نخبگان مشهد با عنوان تکلیف مشارکت، ایده و برنامه‌ها در مسجد خاتم‌الانبیا(ص) واقع در خیابان جنت 
برگزار شد.

آفت‌های دوقطبی شدن انتخابات
در این اجتماع، نمایندگان تشکل‌های مردمی به بیان نظرات و ایده‌های خود درباره انتخابات و زمینه‌سازی برای افزایش مشارکت مردم پرداختند.
حجت‌الاسلام قوی، یکی از اعضای تشکل طلاب ربیون در این نشست گفت: تمام دغدغه‌ها به سمت و سوی افزایش مشارکت رفته و این می‌تواند به عنوان تله عمل کند که به خاطر این دغدغه، از فضای رقابتی که خود می‌تواند زمینه‌ساز مشارکت حداکثری باشد، دور شویم. رفتن به سمتی که فضای انتخابات را دوقطبی می‌کند، در بلندمدت به شدت ضربه خواهد زد. ما باید به سمتی برویم که مشارکت همیشگی را در پی داشته باشد و این موضوع نیازمند تلاش افرادی است که در هر شرایطی پای کار هستند و در هر انتخاباتی پای صندوق‌ها حضور دارند.
 حجت‌الاسلام زمانی، مدیر اندیشکده نگاه نیز با اشاره به اینکه انتخابات یک اصل دارد و آن هم اصالت دادن به رأی و نظر مردم است، بیان کرد: داشتن سعه صدر، ایجاد فضای گفت‌وگو و باز کردن چارچوب‌های ذهنی مردم می‌تواند به بالا رفتن مشارکت عمومی کمک کند و تا زمانی که این شرایط به وجود نیاید، نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم مردم ما را به رسمیت بشناسند.

ایستگاه‌های انتخاباتی در سطح شهر برای ترغیب مردم به شرکت در انتخابات 
چمی‌گو، مسئول کمیته مشارکت مردمی فرمانداری مشهد نیز از اصل مهم مشارکت گفت و به بیان پیشنهادهایی برای بالا رفتن میزان مشارکت مردم پرداخت.
 وی اظهار کرد: پیشنهاد نخست که از همین فردا باید در شهر شروع شود، این است که در هر خانه و مغازه‌ای یک ستاد برای جلب مشارکت‌های مردمی داشته باشیم. دوم اینکه فضا یا کانالی برای به اشتراک گذاشتن اقدام‌های هر فرد یا گروه‌های فعال وجود داشته باشد.
سومین پیشنهاد چمی‌گو این بود که به جای ایستگاه‌های صلواتی که به صورت مناسبتی ایجاد می‌شوند، این بار ایستگاه‌های انتخاباتی در نقاط مختلف شهر برپا شود.

گفت‌وگو و گفتمان‌های مردمی
آجیل‌چی، نماینده حسینیه قرآن و عترت نیز به سه موضوع اشاره کرد؛ توجه به حلقه‌های میانی و اهمیت آن و فعال شدن این حلقه‌های میانی، ایجاد شرایطی مناسب برای گفتمان‌ها و گفت‌وگوی متناوب مردم در خیابان‌ها و ایجاد فضای مناظره‌ای و در نهایت ورود رسانه بر مبنای ایده‌ها و مدل‌های جدید برای ایجاد محتوا و بازنشر آن‌ها از جمله موارد مطرح شده وی بود.
کمالی‌زاده، از «کافه گفت‌وگو» هم به بیان تجربیاتی که کافه گفت‌وگو در مدت فعالیتش از سال ۹۶ تا به امروز داشته، پرداخت و ادامه داد: سال ۱۴۰۰ در جریان انتخابات ریاست جمهوری، ستادی برای بالا بردن مشارکت مردم راه‌اندازی کردیم که در آن ستاد، در قالب گفت‌وگو فضایی مناسب برای بیان نظرات مردم ایجاد شده بود. همین ستاد را برای انتخابات پیش رو نیز راه‌اندازی کردیم که بیشتر به مباحث میان مردم برای مسائل مختلف و انتخابات می‌پردازد.
همچنین در ادامه این برنامه، حسین کمیلی از جبهه عدالت‌خواه مشهد به موضوع نامزدها اشاره کرد و گفت: در میان کنشگران در بحث انتخابات، یکی از پرانگیزه‌ترین عناصر، خود نامزدها هستند. حول هر نامزد انتخاباتی یک سرمایه اجتماعی شکل می‌گیرد. چرا کاری می‌کنیم که انگیزه این سرمایه‌های اجتماعی کم شود؟ باید فهرست همه نامزدها را در اختیار تمامی تشکل‌ها قرار دهیم تا با ایجاد حلقه اتصال میان مردم و تشکل‌ها، انگیزه سرمایه‌های اجتماعی مورد نظر بیشتر حفظ شود.
 حجت‌الاسلام بی‌نیاز، به نمایندگی از جبهه روحانیت مردمی انقلاب اسلامی با اشاره به اینکه مکتب شهید سلیمانی، مکتب مورد توجه مردم است، گفت: صداقت و خلوص، حلقه مفقوده است. باید یک جریان یا یک فرد مسئول، این دو موضوع را مدنظر قرار دهد. متأسفانه اینکه برخی مسئولان خودشان را پاسخگوی مردم نمی‌بینند، به این دلیل است که ما همراه و در کنار هم نیستیم. دولت مردم، پیشنهاد ما برای پر کردن این خلأ است. گفتمان دولت مردم برای هر انتخاباتی می‌تواند مؤثر باشد.

نباید مشارکت را ابزاری کنیم
خدیوی، از مؤسسه مبین گفت: پرسش این است چطور ما مردم را پای کار بیاوریم وقتی سفره‌های اقتصادی کوچک‌تر شده یا برخی مجبور به مهاجرت به حاشیه شهر شده‌اند.
او افزود: دو سال پیش در جریان برگزاری انتخابات شوراها، تک‌تک درب خانه‌های مردم را زدیم. آن‌ها آمدند. لیستی رأی آورد که بعدها در مورد اتفاقاتی که در میان آن‌ها افتاد، همه سکوت کردیم. مردم پرسش‌های زیادی دارند. چهار بار از فرماندار دعوت کردیم و سه بار به استاندار نامه زدیم تا در جمع مردم باشند؛ اما هیچ اتفاقی نیفتاد. برای افزایش مشارکت، ایده زیاد است؛ اما مردم را رها کردیم. نباید مشارکت را ابزاری برای جلب رأی کنیم.

 ورود مطالبات کارگران به مباحث انتخاباتی
 حجت‌الاسلام صالح‌پرور، یکی دیگر از سخنرانان در این جلسه به موضوع پس از انتخابات پرداخت و گفت: در قضیه پس از انتخابات، به صورت فرایندی و قدردانی و تشکر از مردم، ضعیف عمل کردیم و نتوانستیم صدای مردم را به گوش مسئولان برسانیم. باید بتوانیم گفت‌وگو کنیم. مردم پرسش و ابهام زیادی دارند و باید این موضوع مدنظر قرار بگیرد.
حسین‌زاده هم از مدرسه حضرت مهدی(عج)، ایده راه‌اندازی تلویزیون اینترنتی را مطرح کرد تا از طریق آن بتوان به مشارکت بیشتر مردم رسید.
حکمت‌پور، سخنران دیگری بود که به مباحث معیشت و پاسخگو نبودن مسئولان اشاره کرد و گفت: بحث معیشت مردم و پاسخگو نبودن به آن‌ها سبب ناامیدی شده و حتی بیم آن می‌رود که گریبان بچه‌‌های انقلاب را بگیرد. نگران رأی‌های سفید بچه‌های انقلاب باشید.
غفوریان، از فعالان حاشیه شهر مشهد به موضوع توجه به جامعه کارگری اشاره کرد و گفت: از جامعه کارگری صحبت می‌کنم که 900 هزار نفر در استان عضو آن هستند. می‌خواهم بگویم مسئولان چند بار قول دادند پیگیر مطالبات و درخواست‌های قشر کارگر باشند. چند بار به این قول‌ها عمل کردند؟ می‌خواهید آمار مشارکت بالا برود، پیگیر همین مطالبات و امنیت شغلی قشر کارگر باشید.

خبرنگار: هاشم رسائی‌فر

برچسب ها :
ارسال دیدگاه