طوفان‌الأقصی؛‌فصل یمن

با حمله هوایی آمریکا و انگلیس به یمن فصل تازه‌ای در جبهه مقاومت اسلامی علیه اشغال و تجاوز آغاز شد

طوفان‌الأقصی؛‌فصل یمن

سردمداران تروریست حاکم بر کاخ سفید، اقدام کاملاً قانونی و موجه انصارالله در هدف قرار دادن شناورهای رژیم صهیونیستی در دریای سرخ که به تلافی جنایات تل‌آویو در حق مردم مظلوم غزه صورت می‌گیرد را تاب نیاورده و در نهایت با حمایت علنی از این رژیم، حملاتی را علیه اهداف یمنی تدارک دیدند؛ اقدامی که به اذعان بسیاری از تحلیلگران، پیامدهای ناگوار و دور از انتظاری برای واشنگتن به همراه خواهد داشت.


یحیی سریع، سخنگوی نیروهای مسلح یمن با انتشار بیانیه‌ای در تشریح جزئیات تهاجم اخیر گفت: دشمن آمریکایی- انگلیسی در چارچوب حمایت از جنایت رژیم صهیونیستی در نوار غزه، یمن را مورد تجاوز قرار داد. آن‌ها صنعا و استان‌های الحدیده، تعز، حجه و صعده را با ۷۳حمله هوایی هدف قرار دادند. در این حملات پنج نفر از نیروهای مسلح شهید و ۶ نفر دیگر زخمی شدند. وی افزود: دشمن آمریکایی و انگلیسی مسئولیت کامل عواقب تجاوز مجرمانه علیه ملت ما را به عهده دارد. تجاوز آمریکا و انگلیس به یمن هرگز بدون پاسخ و مجازات نخواهد ماند.

بیانیه بایدن
با رویکرد خصمانه مقامات کاخ سفید به نظر می‌رسد ساعت صفر درگیری مستقیم میان ائتلاف واشنگتن- لندن و ارتش ملی یمن فرا رسیده است. به گفته فرمانده نیروی هوایی آمریکا در منطقه خاورمیانه، بامداد روز جمعه، واشنگتن به ۶۰هدف در ۱۶پایگاه متعلق به نیروهای یمنی حمله کرده است. مراکز فرماندهی، آموزش و کنترل، انبارهای مهمات، سیستم‌های پرتاب موشک، سامانه‌های پهپادی، تأسیسات تولید سلاح و سیستم‌های راداری دفاع هوایی یمن ازجمله اهدافی بودند که مورد حمله قرار گرفتند. در این تجاوز آشکار از جنگنده‌ها، ناوهای نظامی، یک زیردریایی و بیش از ۱۰۰ موشک هدایت‌شونده استفاده شده است. به گزارش شبکه «المسیره» پایگاه هوایی الدیلمی در شمال صنعا، حومه فرودگاه و بندر الحدیده، مناطقی در زبید، پایگاه کهلان در شرق شهر صعده، فرودگاه عبس، فرودگاه تعز، ذمار و اردوگاه تیپ ۲۲ در منطقه التعزیه مورد حمله قرار گرفته است. 
سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا نیز گفت: واشنگتن در حال ارزیابی تأثیر حملات هوایی بر توانایی موشکی و پهپادی انصارالله است.
ائتلاف نظامی به سرکردگی آمریکا نگران از پیامدهای این اقدام، در بیانیه‌ ابتدایی خود بمباران یمن را براساس منشور سازمان ملل متحد دانسته است. در این راستا جو بایدن، 
رئیس جمهور آمریکا گفت: «اقدام دفاعی اخیر در پی تشدید حملات شورشیان یمنی علیه کشتی‌های تجاری انجام شد. این حملات با حمایت استرالیا، بحرین، کانادا و هلند انجام شد و سایت‌هایی را هدف قرار داد که برای به خطر انداختن ناوبری استفاده می‌شدند. ما به همراه ۱۳متحد و شریک خود به یمن پیام دادیم اگر حملاتشان متوقف نشود، شورشیان عواقب آن را متحمل خواهند شد».

واکنش‌ها به ماجراجویی واشنگتن
ماجراجویی تازه محور آمریکایی البته واکنش‌های بسیاری به دنبال داشته است. در پی این اقدام، شورای عالی سیاسی یمن در نخستین بیانیه‌ خود با بیان اینکه حمله هوایی آمریکا و انگلیس در امتداد تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه قرار دارد، با صراحت اعلام کرد تمام منافع آمریکا و انگلیس پس از تجاوز این دو کشور، به اهداف مشروع برای نیروهای مسلح یمن تبدیل شده است. «محمد عبدالسلام» سخنگوی جنبش انصارالله یمن هم گفت: محال است به حمله آمریکایی-انگلیسی پاسخ ندهیم. «محمد البخیتی» عضو دفتر سیاسی انصارالله نیز تجاوز مستقیم به یمن را بزرگ‌ترین حماقت در تاریخ آمریکا خوانده است. همچنین «علی القهوم» از اعضای ارشد انصارالله یمن اعلام کرد: جنگ شدید در دریای سرخ در راه است. اکنون با قدرت به ناوهای آمریکایی و انگلیسی در دریای سرخ پاسخ می‌دهیم. «محمد الفرح» عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله هم گفت: «آمریکا و انگلیس باید از حمله پیشین خود به یمن با رهبری رژیم سعودی درس عبرت بگیرند. چه بسا جنگ میان ما و متجاوزان برای سال‌ها ادامه یابد». این در حالی است که هزاران تن از مردم یمن با حضور در شهرهای مختلف این کشور، حملات بامدادی آمریکا و انگلیس را محکوم کردند. 
گروه‌های مقاومت، از حزب‌الله لبنان تا حماس و جهاد اسلامی با صدور بیانیه‌ای، حمله مشترک آمریکا و انگلیس به یمن را محکوم کرده و گفتند در کنار مردم یمن ایستاده‌اند. عربستان سعودی نیز با انتشار بیانیه‌ای در موضع‌گیری محتاطانه‌ای بر اهمیت حفظ امنیت و ثبات منطقه‌ای در دریای سرخ تأکید کرده و خواستار «خویشتن‌داری و اجتناب از تشدید تنش‌ها» شد. این موضع ریاض در حالی است که با توجه به مستندات موجود در وب‌سایت رهگیری پروازها، نیروی هوایی متجاوز آمریکا برای انجام عملیات علیه انصارالله یمن از پایگاهی در بحرین و حریم هوایی سعودی استفاده کرده است! بر همین اساس، برخی از سعودی به عنوان شریک جرم واشنگتن در حمله به یمن یاد کرده‌اند.
از سوی دیگر، نمازگزاران در مسجد امام صادق(ع) در منطقه الدراز بحرین شعارهایی علیه آمریکا و انگلیس سر دادند. رئیس‌جمهور ترکیه نیز در سخنانی با بیان اینکه اسرائیل، غزه را به دریاچه خون تبدیل کرده، گفت: اکنون آمریکا و اسرائیل می‌خواهند دریای سرخ را به دریای خون تبدیل کنند. ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه ضمن محکوم کردن تجاوز آمریکا به یمن گفت: «حملات آمریکا نمونه دیگری از تحریف قطعنامه‌های شورای امنیت و بی‌توجهی کامل به قوانین بین‌المللی به بهانه تنش در منطقه است». سخنگوی وزارت خارجه چین نیز گفت: «ما نمی‌خواهیم شاهد تشدید تنش در منطقه دریای سرخ باشیم زیرا این امر بر تجارت جهانی تأثیر منفی می‌گذارد». در عین حال، نخست‌وزیر اسکاتلند در واکنش به همراهی انگلیس با آمریکا در حمله به یمن گفت: انگلیس پیشینه خوبی از مداخله نظامی در خاورمیانه ندارد. اما برخی رسانه‌های آمریکایی مانند نیویورک تایمز با انتشار گزارش‌هایی، تجاوز نظامی کشورشان و انگلیس به مناطقی از یمن را «غیربازدارنده» توصیف و از «تشدید درگیری‌های منطقه‌ای» ابراز نگرانی کردند. این در حالی است که اقدام اخیر به‌سرعت تأثیر خود را بر بازار انرژی هم گذاشته، به‌طوری که ‌‌قیمت نفت تنها در یک روز با 2 دلار و 
24 سنت معادل 4درصد افزایش 80دلار و 4۴ سنت معامله شد. 

خطای محاسباتی
حمله به یمن در حالی بود که روز چهارشنبه انصارالله طی اقدامی گسترده در واکنش به حمله گذشته آمریکا به سه قایق رزمندگان یمنی که به شهادت 10تن منجر شد، با 23پهپاد و موشک به چندین ناو آمریکایی و انگلیسی در دریای سرخ حمله کرد. واشنگتن مدعی شد این اقدام هیچ خسارتی در پی نداشته اما برخی از همان ابتدا با رد این مسئله اعلام کردند بر اثر اصابت موشک یمن به ناو آمریکایی، 30ملوان کشته شده‌اند. این افراد حمله اخیر ائتلاف آمریکایی را بی‌ربط به این اتفاق نمی‌دانند.
اما دلیل ماجراجویی جدید کاخ سفید هر چه باشد بی‌شک پیامدهای غیرقابل پیش‌بینی برای یانکی‌ها به دنبال خواهد داشت. سید هادی سیدافقهی، کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با قدس در تحلیل این ماجرا، می‌گوید: حمله نظامی به یمن نشان‌دهنده آن است که واشنگتن نتوانسته شکست و تلفات اسرائیلی‌ها را در برابر نیروهای مقاومت در منطقه تحمل کند. آمریکایی‌ها از 7 اکتبر به‌صورت مستقیم وارد جنگ در منطقه شدند با این حال سعی در کتمان آن داشتند ولی حمله اخیر به یمن نقش اصلی آن‌ها را در بحران‌های منطقه‌ای  به‌ویژه مسئله غزه روشن‌تر کرد. واشنگتن با این اقدام، دچار خطای محاسباتی بزرگی در برابر انصارالله شده و بی‌شک بهای سنگینی در انتظار آن‌ها خواهد بود.
 سیدافقهی در پاسخ به این پرسش که آیا اقدام نظامی آمریکا در یمن سبب گسترش دامنه جنگ در منطقه خواهد شد، افزود: باوجود ادعاها و شعارهای دروغی که ایالات متحده درباره عدم گسترش جنگ و حضور دیگر کشورهای منطقه در مسئله غزه در سه ماه اخیر بیان کرده، رفتار روز گذشته آن‌ها گواه چیز دیگری است. آن‌ها حاضر هستند برای نجات رژیم صهیونیستی از شکست، پای دیگر کشورها حتی متحدان عضو ناتو را به جنگ باز کنند. وی تصریح کرد: البته منظور از گسترش جنگ، حضور تمام کشورها در این مورد نخواهد بود ولی در عرصه میدانی به‌خصوص در جنوب لبنان، امروز عمق آتش‌باری‌ها در فلسطین اشغالی و لبنان گسترش یافته و از طرف دیگر مقاومت عراق ضربات خود را به پایگاه‌های آمریکایی‌ها افزایش داده است.
وی در پاسخ به اینکه آینده اقدام نظامی آمریکا علیه یمن چگونه خواهد بود، گفت: آمریکایی‌ها ساعتی پس از حمله به یمن اعلا�� کردند همین مقدار حمله به پایگاه‌های یمن کافی است. این ناشی از نگرانی واشنگتن از پاسخ انصارالله است. بنابراین آینده این جنگ نیز به پاسخ یمنی‌ها و واکنش آن‌ها بستگی دارد. دیپلمات پیشین ایران در لبنان با اشاره به گزینه‌های پاسخ‌گویی انصارالله به تجاوز آمریکا، اظهار کرد: انصارالله پهپاد و موشک‌هایی در اختیار دارد که تا شعاع 2هزار کیلومتری به‌صورت دایره‌ای تمام منطقه را زیر پوشش قرار می‌دهد و تمام منافع آمریکا از جمله ناوگان پنجم دریایی آمریکا در بحرین که یکی از بزرگ‌ترین ناوگان‌های آمریکا در غرب آسیاست یکی از اهداف حوثی‌ها محسوب می‌شود. همچنین انصارالله کافی است تنها 40-30 مین دریایی در تنگه باب‌المندب قرار دهد، آنگاه عبور کشتی‌های نظامی آمریکایی و انگلیسی با مشکل مواجه خواهد شد. البته عربستان سعودی فضای خودش را در اختیار دشمن (آمریکا) قرار داد و انصارالله حق دارد به آن پاسخ دهد.
سیدافقهی در ادامه بیان کرد: ایالات متحده در کشورهای آفریقایی ازجمله اریتره و اتیوپی نیز پایگاه‌های نظامی مهمی دارد که می‌تواند به‌عنوان سیبل ثابت برای پهپادهای تهاجمی انصارالله مورد استفاده قرار گیرد، حملات به بنادر فلسطین اشغالی ازجمله ایلات نیز گسترش خواهد یافت. انگلیسی‌ها هم از این موضوع مستثنا نخواهند بود و تمام پایگاه‌ها و منافع اقصادی، سیاسی و تجاری آن‌ها مورد هدف قرار خواهد گرفت.
این کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا با بیان اینکه هر اقدام ایالات متحده آمریکا می‌تواند آخرین اشتباه این کشور در منطقه باشد، گفت: اگر واشنگتن بخواهد به دنبال یاغی‌گری در منطقه و تعیین و تحمیل قواعد بازی به یمنی‌ها باشد نه تنها موفق نخواهد شد بلکه با شکستی دیگر مواجه شده و آخرین میخ‌ها را بر تابوت خود و رژیم صهیونیستی در غرب آسیا خواهد کوبید.

خبرنگار: خالدی - حسینی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه