قلعه نویی در سرزمین عجایب

قهرمان یورو، مرد نقره‌ای، جادوگر سفید و البته پروفسور؛ مربیان نام‌آشنای جهان در بزرگ‌ترین تورنمنت قاره کهن

قلعه نویی در سرزمین عجایب


​​​​​​​در این تورنمنت هم شاهد حضور سرمربیان شناخته‌شده‌ای هستیم که می‌توانند به جذابیت مهم‌ترین رویداد ملی قاره کهن اضافه کنند. مربیان نام آشنای دنیای فوتبال حالا می خواهند در این تورنمنت بزرگ در پهناورترین قاره جهان عنوان قهرمانی را بدست آورند تا لذت بالا بردن جام قهرمانی درسرزمین عجایب را تجربه کنند، با این تفاسیر باید دید آیا امیر قلعه نویی سرمربی ایرانی تیم ملی فوتبال کشورمان می‌تواند در رقابت با مربیان نام آشنای جهان با در اختیار داشتن بهترین نفرات و طلایی‌ترین نسل تاریخ فوتبال ایران عنوان قهرمانی را در رقابت با این مربیان بدست آورد یا اینکه حسرت ایرانی‌ها برای رسیدن به جام قهرمانی همچنان باقی خواهد ماند.

روبرتو مانچینی
بدون شک بزرگ‌ترین چهره حاضر روی نیمکت‌ها روبرتو مانچینی خواهد بود. فاتح یورو 2020 با تیم ملی ایتالیا، حالا پس از حدود سه سال قرار است تجربه سرمربیگری در جام ملت‌های آسیا را هم بدست بیاورد. مانچو چند ماه پیش هدایت تیم ملی عربستان را به عهده گرفت و در این مدت نتوانسته نتایج خوبی را در دیدارهای دوستانه بدست بیاورد، اما تجربه بالای این سرمربی 59 ساله ممکن است در این جام به کمک سبزپوشان بیاید و آن‌ها را پس از 27 سال به قهرمانی در جام ملت‌های آسیا برساند. 

یورگن کلینزمن
دیگر چهره جدید و نام‌آشنایی که در جام هجدهم با او روبه‌رو خواهیم شد یورگن کلینزمن است. سرمربی و بازیکن اسبق تیم ملی آلمان که با این تیم در جام جهانی 2006 عنوان سوم را بدست آورد اما در ادامه راه مربیگری‌اش نتوانست فروغ چندانی داشته باشد. یورگن اما در کره‌جنوبی با تیم آماده‌ای که در اختیار دارد، در مسابقات تدارکاتی نتایج قابل قبولی گرفته و تیمش را به عنوان یکی از مدعیان قهرمانی معرفی کرده است. این سرمربی 59 ساله پس از قهرمانی در گلدکاپ با آمریکا، می‌خواهد پس از 10 سال دومین عنوان قهرمانی‌اش را بدست بیاورد.

هکتور کوپر
مرد نقره‌ای برای دومین دوره متوالی فرصت حضور در جام ملت‌های آسیا را بدست آورده است. کوپر با ازبکستان در امارات حاضر شد و تیمش در مرحله یک‌هشتم نهایی در ضیافت پنالتی‌ها به استرالیا باخت اما حالا سرمربی کهنه‌کار آرژانتینی با سوریه به قطر آمده است. سرمربی اسبق والنسیا، اینترمیلان و... در پنجمین تجربه ملی‌اش پس از گرجستان، مصر، ازبکستان و کنگو می‌خواهد با سوریه به موفقیت برسد. البته نمی‌توان انتظار چندان زیادی از هکتور کوپر داشت؛ چرا که سوریه جزو قدرت‌های قاره کهن به‌حساب نمی‌آید. 

فیلیپه تروسیه
تنها سرمربی حاضر در جام ملت‌های آسیا که طعم شیرین قهرمانی در این تورنمنت را به عنوان سرمربی چشیده، فیلیپه تروسیه است. جادوگر سفید در سال 2000 با تیم ملی ژاپن موفق شد دومین عنوان قهرمانی سامورایی‌های آبی در این مسابقات را تصاحب کند. تروسیه حالا 68 ساله شده و هدایت تیم ملی ویتنام را به عهده گرفته است. تیمی که چند سال زیر نظر پارک هانگ‌سئو کار کرد و اکنون نوبت به پیرمرد 68 ساله فرانسوی رسیده تا نفر اول کادرفنی‌شان باشد. این سومین حضور فیلیپه در جام ملت‌ها محسوب می‌شود. او در سال 2004 سرمربی قطر بود که نتیجه‎‌اش حذف در دور گروهی بدون کسب پیروزی بود.

پائولو بنتو
صعود به یک‌هشتم نهایی جام جهانی 2022، اتفاق قابل توجهی برای کره‌جنوبی با پائولو بنتو بود. مسیر سرمربی اسبق پرتغال از جنگجویان تائه‌گوک جدا شد و او حالا می‌خواهد با تیم ملی امارات در جام ملت‌های آسیا شرکت کند. پائولو بنتو نتوانست طلسم کره‌ای‌ها را بشکند و در خاک امارات به قطر باخت و حذف شد. چهار سال گذشته و این سرمربی 54 ساله در نظر دارد با خودِ امارات به نتیجه‌ای قابل قبول برسد. پائولو با تیم تغییرپیدا کرده‌ امارات، کار بسیار سختی برای تکرار نتیجه دوره قبل و حضور در نیمه‌نهایی دارد اما شاید تجربه‌اش بتواند برای او چاره‌ساز شود.

برانکو ایوانکوویچ
در نهایت به مسن‌ترین سرمربی جام ملت‌های 2023 می‌رسیم. مردی که این روزها دوباره نامش بر سر زبان‌ها افتاده و این اتفاق نه به خاطر تورنمنت پیش رو، بلکه به دلیل احتمال بازگشتش به پرسپولیس مطرح شده است. برانکو 69 ساله پس از حدود 20 سال بار دیگر باید در بزرگ‌ترین رویداد فوتبالی قاره کهن در قامت سرمربی شرکت کند. او با ایران در چین به عنوان سومی دست پیدا کرد اما حالا با عمان مأموریتی بسیار دشوار پیش روی خود می‌بیند. آیا او در آستانه 70 سالگی می‌تواند شگفتی‌ساز جام هجدهم نام بگیرد؟ باید دید و به انتظار نشست.
به جز نام‌هایی که به آن‌ها اشاره شد بد نیست از سرمربیانی چون سرچکو کاتانتس (ازبکستان)، خوان آنتونیو پیتسی (بحرین)، ایگور استیماچ (هند)، میودراگ رادولوویچ (لبنان)، گراهام آرنولد (استرالیا) و هاجیمه موریاسو (ژاپن) یاد کنیم که فوتبال‌دوستان ایرانی با آن‌ها آشنا هستند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه