در کنار جهاد به پیگیری حقوق خود از طریق قانون بین‌الملل هم نیاز داریم

دبیر کل شورای علمای عراق:

در کنار جهاد به پیگیری حقوق خود از طریق قانون بین‌الملل هم نیاز داریم

شیخ یوسف الناصری، دبیرکل شورای علمای عراق گفت: در کنار جهاد به پیگیری حقوق خود توسط قانون بین‌الملل هم نیاز داریم و باید از این طریق مقاومت را پشتیبانی کنیم.


به گزارش خبرگزاری حوزه، نخستین همایش بین‌المللی «مرد میدان حقوق بشر» با حضور غریب‌آبادی معاون امور بین‌الملل قوه قضائیه و دبیر ستاد حقوق بشر، کدخدایی رئیس کمیته ویژه پیگیری حقوقی پرونده ترور سردار سلیمانی، سردار مسجدی مشاور عالی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، یوسف الناصری دبیرکل شورای علمای عراق و همچنین خانواده‌های شهدای مدافع حرم روز یکشنبه ۱۷ دی در تالار ایوان شمس برگزار شد.
شیخ یوسف الناصری، دبیر کل شورای علمای عراق در همایش بین‌المللی مرد میدان حقوق بشر گفت: تخصص من در حوزه قانون بین‌المللی و قانون حقوق بشر است و من بعد بشری را در وجود شهدا به‌ویژه شهید حاج قاسم سلیمانی دیدم که یک انسان واقعی بود.
دبیرکل شورای علمای عراق ادامه داد: یک روز در دیرالزور، وقت نماز مجبور می‌شود در خانه کسی که حضور نداشت نماز بخواند اما پس از آن نامه‌ای خطاب به او می‌نویسد و شماره تماسش را برای او می‌گذارد تا حلالیت بطلبد.
دبیر کل شورای علمای عراق گفت: حقوق بشر اسلام بسیار فراگیرتر از حقوق بشر و قوانین بین‌الملل امروز است، چرا که به حقوق کودکان، گیاهان و موارد بسیار دیگری پرداخته که در حقوق بشر امروز نشانی از آن نیست.
شیخ الناصری گفت: حاج قاسم بدون توجه به دین افراد از همه مظلومان اعم از مسیحی و ایزدی و غیرشیعه حمایت‌ می‌کرد و این حالت انسانی او منطبق بر قوانین بین‌المللی حقوق بشری بود.
وی با بیان اینکه حضرت زینب(س) و حضرت سجاد(ع) به دفاع از حقوق خود و امام حسین(ع) پرداختند، افزود: این دو بزرگوار در دستگاه بین‌المللی یزید در خطابه‌های خود به احقاق حقوق اهل بیت(ع) و شهادت امام حسین(ع) پرداختند و ما نیز باید حقوق خود را از طریق محافل بین‌المللی پیگیری کنیم.
شیخ الناصری با اشاره به تأکیدات معصومین(ع) مبنی بر پیگیری حق، ادامه داد: اگر مردان شما در میدان جهاد و مقاومت هستند، شما بانوان می‌توانید حق آن‌ها را از طریق قوانین بین‌المللی پیگیری کنید و این قانون بین‌الملل که امروز سلاح دشمن ماست باید آن را پیگیری کنیم و از طریق آن به حقوق خود برسیم.
وی با معرفی یک بانوی لبنانی که از طریق اثبات قانونی نگذاشت شارون به کشورهای اروپایی سفر کند، افزود: این بانو که با حزب‌الله لبنان نیز همکاری دارد، توانست با پیگیری‌های حقوقی و شکایت به دادگاه‌های اروپا، شارون را به دلیل جنایات صبرا و شتیلا متوقف کرده و نگذاشت او به اروپا سفر کند.
شیخ الناصری تأکید کرد: در کنار جهاد و مبارزه باید حقوق خود را از طریق قانون بین‌الملل پیگری کنیم و به آن نیاز داریم و باید از این طریق مقاومت را پشتیبانی کنیم.
دبیرکل شورای علمای عراق در پایان گفت: امروز یمنی‌ها در میدان نبرد از مردم مظلوم غزه دفاع می‌کنند و به قانون خدا پایبند هستند و حضور آن‌ها در کنار سایر مجاهدان لبنان، عراق و پشتیبانی اصلی جمهوری اسلامی، ایجاد قدرت می‌کند. امروز قدس، قطب‌نمای جهان اسلام است، بنابراین در کنار پیگیری قانون حقوق بشری، مبارزه و جهاد لازم است.
در پایان این مراسم از جمعی از خانواده‌های شهدا و آثار برتر در حوزه حقوق بین‌الملل تجلیل به عمل آمد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه