تکیه تاریخی داروغه مشهد به ثبت ملی رسید

رئیس اداره ثبت و حریم آثار تاریخی اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌‌دستی خراسان رضوی:

تکیه تاریخی داروغه مشهد به ثبت ملی رسید

رئیس اداره ثبت و حریم آثار تاریخی اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌‌دستی خراسان رضوی گفت: تکیه(حسینیه) داروغه مشهد به شماره ۳۳۹۷۱ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.


به گزاش ایرنا، محمود طغرایی در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تکیه تاریخی داروغه در پایین‌خیابان مشهد، خیابان نواب صفوی۲، نبش کوچه شهید سالاری مقدم و در محل تقاطع دو راسته قدیمی کوچه حوض مسگران و کوچه تاریخی یوسف‌خان(کوچه خانه تاریخی داروغه) قرار گرفته است.
وی ادامه داد: هم‌اکنون این اثر تاریخی در مسیر زیارتی گذر پیاده‌راه به سمت حرم مطهر امام رضا(ع) قرار گرفته است و به گفته بهره‌برداران کنونی این حسینیه بیش از ۱۲۰ سال قدمت دارد.
رئیس اداره ثبت و حریم آثار تاریخی اداره کل میراث‌ فرهنگی خراسان رضوی گفت: روی سردر ورودی حسینیه که به راسته معروف «حوض مسگران» باز می‌شود، روی کاشی هفت‌رنگ عبارت «هیئت متحده محلی جان‌نثاران امام حسن عسگری(ع)، یاحسین مظلوم، یا قمر بنی‌هاشم و حسینیه داروغه» به خط ثلث و دو بیت شعر به خط نستعلیق خوشنویسی شده است.
طغرایی با بیان اینکه روی یک کتیبه تاریخ ۱۳۶۶هجری قمری درج شده است، افزود: این بنا با طرح متداول تکیه‌ها یا حسینیه‌های اواخر قاجار که دارای یک حیاط مرکزی سر باز و فضاهای سرپوشیده پیرامونی است از هویت معماری قابل‌توجهی برخوردار و همچنان مورد بهره‌برداری و احترام متولیان و مردم محل است.
وی ادامه داد: هم اکنون هر هفته شب‌های جمعه در این حسینیه، مراسم روضه‌خوانی برپا و شام صرف می‌شود که به گفته متولیان آن، این رسم از دیرباز وجود داشته است.
رئیس اداره ثبت و حریم آثار تاریخی اداره کل میراث‌ فرهنگی خراسان رضوی گفت: در داخل حسینیه چندین عکس قدیمی وجود دارد که گویای حضور چندین نسل از خاندان «شکوهی» در این تکیه است. به گفته آقای شکوهی خادم کنونی تکیه، این عکس‌ها در حدود ۶۰ سال قدمت دارند و تصویر عموهای بزرگ وی در میان آن‌ها به چشم می‌خورد.
طغرایی افزود: خاندان شکوهی از دیرباز تاکنون به عنوان یک خدمت موروثی، در نقاره‌خانه حضرت رضا(ع) حضور داشته‌اند و افتخار نواختن نقاره و طبل‌نوازی حرم مطهر را دارند.
وی با بیان اینکه بقایای اندکی از بافت تاریخی مشهد باقی مانده است، تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد این محدوده به عنوان بخش کوچکی از بافت تاریخی مشهد قدیم، همچنان برخی از بناهای قدیمی خود را حفظ کرده و ضروری است حفاظت، بازپیرایی و مرمت شود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه