عطش در شرق

آب سدهای اطراف مشهد به کمترین میزان خود رسیده است، پروژه‌های آبرسانی به این شهر در چه وضعیتی هستند؟

عطش در شرق

رئیس کمیته آب مجلس شورای اسلامی در بازدید از پروژه انتقال آب از هزار مسجد که صبح دیروز صورت گرفت، در محل جای‌گذاری دستگاه حفاری خط انتقال آب هزار مسجد به تصفیه‌خانه شماره سه مشهد عنوان کرد: امروز آمده‌ایم وضعیت خط لوله‌ای که قراراست آب را از سه سد ساخته شده در هزار مسجد به مشهد انتقال دهد بازدید انجام دهیم تا بحرانی که کلانشهر مشهد و این قبله‌گاه ما را تهدید می‌کند را بررسی کنیم. 


امیرقلی جعفری بروجنی ادامه داد: به هر حال کمبود آب یک بحران مهم است و در این سفر که به درخواست ریاست مجلس شورای اسلامی انجام شده قرار است از منابع آبی مرزی هزار مسجد بازدید داشته باشیم و پس از آن جلسه مشترکی برای جمع‌بندی برگزار کنیم. 
وی تصریح کرد: یکی از فاکتورهای اصلی که در آن جلسه مطرح می‌شود بحث اعتباری است و اگر این خط انتقال قرار است آب را از سدهای ساخته شده و آماده بهره‌برداری به مشهد برساند به اعتبار نیاز دارد. 
جعفری بروجنی به فرایند کل بازدید اشاره کرد و گفت: در دهه گذشته راه‌های تأمین آب مشهد مورد غفلت قرار گرفته است و ما اول مسیر بازدید هستیم و قرار است کل مسیر انتقال هزار مسجد و سرخس و کارهای انجام شده و خط انتقال را ببینیم تا بتوانیم گزارش کاملی ارائه دهیم. 
وی در پاسخ به خبرنگار قدس خراسان درباره به‌روزرسانی قوانین آب در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در برنامه هفتم توسعه که یک ماه پیش به شورای نگهبان ارسال شد هم برای حفاظت از منابع آب‌های زیرزمینی و هم برای آب‌های سطحی موارد خوبی آورده شده و خلأهای موجود تا 98درصد با هماهنگی دولت برطرف شده و امیدواریم مورد تصویب شورای نگهبان قرار بگیرد. 
رئیس کمیته آب مجلس شورای اسلامی با اشاره به مفاد برنامه هفتم توسعه تصریح کرد: آب‌های مرزی و حفظ آن‌ها، چاه‌های غیرمجاز، چاه‌های مجاز با اضافه برداشت، آب‌بهای کشاورزی، وضعیت تأمین آب صنعت و دیپلماسی آب از نکات مهم در برنامه هفتم توسعه است و تصمیم‌های خوبی در این زمینه گرفته شده است. 
وی تأکید کرد: آب یک مقوله بین‌رشته‌ای و بین‌سازمانی است و مباحثی امنیتی، اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی دارد و فراتر از وزارت نیرو است و باید ریل‌گذاری غلط در حوزه آب کشور مانند جانمایی غلط صنایع، توسعه کشاورزی در محل‌های فاقد ظرفیت و به طور کلی الگوی توسعه غلط را بپذیریم که این ریل‌گذاری در حال اصلاح است. 

نیاز مالی طرح انتقال آب از هزار مسجد به مشهد حدود 60هزار میلیارد ریال است
معاون تلفیق و امور تنظیم‌گری شرکت مدیریت منابع آب ایران در جمع خبرنگاران گفت: انتقال آب از هزار مسجد به مشهد یکی از طرح‌هایی است که از دهه 90 مطرح شده اما به آن توجهی نشد اما در دو سال گذشته توجه خاصی به مسائل آب شرب مشهد و تأمین آن برای افق‌های آینده شده است. 
علیرضا الماسوندی ادامه داد: در منطقه 
هزار مسجد آب مشترکی با ترکمنستان وجود دارد که بر اساس پروتکل‌ها پس از تأمین نیاز خود منطقه در زمینه آب شرب و کشاورزی مازاد سهم جمهوری اسلامی به تصفیه‌خانه شماره سه مشهد انتقال پیدا می‌کند. 
معاون تلفیق و امور تنظیم‌گری شرکت مدیریت منابع آب ایران در تشریح خط انتقال آب هزار مسجد گفت: این خط انتقال حدود 200 کیلومتر بوده و چهار ایستگاه پمپاژ در مسیر دارد. این پروژه یکی از پروژه‌های بسیار مهم مشهد و از نظر منابع مالی نیازمند توجه خاص است. 
الماسوندی ادامه داد: خوشبختانه این طرح جزو مصوبات دولت قرار گرفته و ماده 23 آن اخذ شده است. مسائل زیست‌ محیطی، اجتماعی و پدافند غيرعامل این طرح تأیید شده و آبی مطمئن و سطحی است. 
وی عنوان كرد: نیاز مالی طرح انتقال آب از هزار مسجد به مشهد حدود 50 تا 60 هزار میلیارد ریال بوده و در صورت تأمین این منابع این طرح دو ساله به اتمام می‌رسد و امیدواریم بتوانیم بخشی از نیاز‌های مالی موجود و آتی را توسط این طرح تأمین کنیم. 
الماسوندی بیان کرد: اقدام‌های فعلی باید حدود 10سال پیش انجام می‌شد اما دولت سیزدهم تمام تلاش و منابع خود را پای کار گذاشته تا عقب‌افتادگی‌هایی که بعضاً مربوط به دو دهه گذشته است، جبران کند و در مرحله نخست اجرای طرح انتقال آب از هزار مسجد به مشهد و حجم آب ورودی به مشهد 30 میلیون مترمکعب برای مصرف شرب خواهد بود. 

تهاتر نفت برای انتقال آب به مشهد 
در ادامه این بازدید رئیس حوضه آبریز فلات مرکزی و حوضه‌های شرقی کشور درباره تهاتر نفت برای تأمین اعتبار طرح‌های انتقال آب به مشهد عنوان کرد: در سال گذشته تهاتر نفت برای طرح‌هایی که قرارگاه خاتم الانبیا(ص) پیمانکار آن‌ها بود وجود داشت اما این موضوع در سال جاری در قانون بودجه پیش‌بینی نشده اما ممکن است در سال آینده دوباره بحث تهاتر نفت مطرح شود و بخشی از ظرفیت‌های اعتباری طرح‌های انتقال آب از محل تهاتر نفت تأمین شود.
علی پوراحمد به اولویت‌های اصلی وزارت نیرو اشاره کرد و گفت: یکی از اولويت‌های اصلی وزارت نیرو تأمین آب شرب مشهد است و یکی از طرح‌های اضطراری و اولويت‌دار این شهر طرح انتقال آب از هزار مسجد به مشهد است. 
وی افزود: طرح‌های دیگری از جمله حفر چاه در اطراف مشهد و تأمین آب شرب با تهاتر پساب از محل آب کشاورزی از دیگر طرح‌های مهم است که در سال جاری به بهره‌برداری خواهد رسید. 
رئیس حوضه آبریز فلات مرکزی و حوضه‌های شرقی کشور ادامه داد: سد شوریجه یکی دیگر از طرح‌های اولويت‌دار است که کل اعتبار آن از محل صندوق توسعه ملی و با اذن رهبر معظم انقلاب تأمین شده است. به این طرح حدود هزار و 200میلیارد تومان اختصاص داده شده و بر اساس برنامه خرداد‌ ماه سال آینده این سد آبگیری خواهد شد که با اجرای این طرح حدود 20 میلیون مترمکعب آب شرب برای مشهد تأمین می‌شود. 
پوراحمد تصریح کرد: مذاکره با ترکمنستان برای استفاده نکردن از آب سد دوستی و ذخیره آن برای زمان اوج تابستان سال آینده از اقدام‌های دیگر و در حال انجام است و تمام ظرفیت‌های وزارت نیرو و سایر دستگاه‌های مرتبط به کار گرفته شده تا مانند تابستان سال جاری که قطعی آب نداشتیم، در سال آینده نیز قطعی آب نداشته باشیم. 
سرپرست آب منطقه‌ای خراسان رضوی در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: یکی از طرح‌های میان‌مدت انتقال و تأمین آب مشهد از هزار مسجد است که بخشی از طریق سرمایه‌گذار بخش خصوصی انجام می‌شود و پیمانکار اجرای تونل انتقال آب، قرارگاه خاتم الانبیا(ص) است. 
محمدعلی نعمت‌نژاد به چالش‌های اصلی پروژه انتقال آب هزار مسجد به مشهد اشاره و عنوان کرد: تأمین منابع مالی از چالش‌های اصلی این پروژه است که از طریق بخش خصوصی و وزارت نیرو در حال حل این مشکل هستیم. علت اصلی تأخیر در اجرای این پروژه گرفتن مجوزهای لازم به ویژه ماده 23 بود که امسال پس از ١٣ماه و پس از تکمیل پاسخ‌های مد نظر در طرح به تأیید سازمان برنامه و بودجه رسید و به آب منطقه‌ای ابلاغ شد. 
وی ادامه داد: اگر منابع مالی به موقع تأمین شود در دو سال آینده شاهد انتقال آب به مشهد خواهیم بود. در ماده 23 قید شده 10 درصد تأمین مالی انتقال آب هزار مسجد دولتی است و 90درصد آن باید با استفاده از منابع داخلی وزارت نیرو تأمین ‌شود و یکی از گلایه‌های ما با توجه به ضرورت نیاز آب مشهد صدور مجوز ماده 23 پس از 13ماه است. 
سرپرست آب منطقه‌ای خراسان رضوی با تشریح جزئیات مالی انتقال آب از هزار مسجد تصریح کرد: قرارداد بخش تونل هزار و 320 میلیارد تومان است که توسط قرارگاه خاتم الانبیا(ص) انجام می‌شود و یک پروژه خط انتقال از خروجی پرتال تونل تا تصفیه‌خانه شماره 3 از محل قرارداد سرمایه‌گذاری پساب به صورت مشترک با شرکت آب و فاضلاب مشهد با سرمایه‌گذار بخش خصوصی تأمین می‌شود و اعتبار دولتی در این بخش نداریم و مابقی پروژه را باید تأمین مالی کنیم و باید گفت 65درصد کل پروژه شامل ساخت سدها انجام شده و برای بقیه این پروژه نیاز به 60هزار میلیارد ریال بودجه مالی است.

خبرنگار: طاهره فجر داودلی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه