اسرائیل برای جنگ با حزب‌الله آماده می‌شود؟

در گفت‌وگو با تحلیلگر مسائل غرب آسیا  دلایل افزایش تنش در مرز فلسطین اشغالی و لبنان بررسی شد

اسرائیل برای جنگ با حزب‌الله آماده می‌شود؟

همزمان با خروج دست‌کم چهار تیپ نظامی رژیم صهیونیستی از شمال باریکه غزه در یکی دو هفته اخیر، همه چیز از برنامه‌ریزی صهیونیست‌ها برای تمرکز بر شمال و احتمال شعله‌ور شدن جنگ در جبهه هم‌مرز با لبنان حکایت دارد.

هر چند تل‌آویو عقب‌نشینی نیروها از غزه را تاکتیکی و در مسیر تمرکز بر حملات هوایی عنوان کرده، با این حال بسیاری معتقدند این اقدام در نتیجه شکست میدانی از حماس و همچنین با هدف بازآرایی نیروها برای آغاز تهاجمی تمام‌عیار علیه حزب‌الله است. تحولات میدانی هم گواه این مدعاست. در این راستا و در تحولی که نشان‌دهنده افزایش تنش است، حزب‌الله لبنان روز گذشته شهادت «وسام حسن الطویل» (حاج جواد) از فرماندهان میدانی مقاومت را در حمله پهپادی دشمن صهیونیستی تأیید کرد. زد و خورد در محور شمال به‌ویژه پس از ترور صالح العاروری، معاون سیاسی حماس در بیروت که با وعده انتقام حزب‌الله و سپس شلیک 62موشک توسط مقاومت به پایگاه میرون همراه بود، شدت گرفته است.

مصدق مصدق‌پور، نویسنده و تحلیلگر مسائل غرب آسیا در تحلیل رخدادها در مرز شمالی فلسطین اشغالی و لبنان با بیان اینکه جنگ کنونی غزه درواقع به جنگ شخصی نتانیاهو و تنی چند از مقامات سیاسی و نظامی اسرائیل برای بقا تبدیل شده، اظهار کرد: درواقع به نظر می‌رسد عقب‌نشینی زمینی اسرائیل از شمال غزه برخلاف تصور برخی به معنای آماده شدن برای نبرد با حزب‌الله نیست و عمدتاً به این دلیل است که بانک هدف ارتش اشغالگر تخلیه شده است. 

نشان شکست، نه پیروزی
مصدق پور تصریح کرد: تمام اهداف پیش از آغاز جنگ منهدم و تمام اهداف عملیاتی جدید بمباران شده‌اند. با وجود این، مقاومت فلسطین همچنان به عملیات خود علیه نیروهای اسرائیلی ادامه می‌دهد، بنابراین خروج نیروهای اسرائیل از شمال غزه باخت آشکار این رژیم از نظر دست نیافتن به اهداف جنگی اعلام شده از سوی تل‌آویو است. دو عامل اساسی، این باخت آشکار را توضیح می‌دهد؛ نخست اینکه ارتش اشغالگر نمی‌تواند شمال نوار غزه را خانه به خانه یا تونل به تونل به اصطلاح پاک‌سازی کند. عامل اساسی دوم نشان‌دهنده شکست این است که دولت اسرائیل باید به‌تدریج سربازان ذخیره را دوباره به اقتصاد کشور تزریق کند تا اقتصاد این کشور راه‌اندازی و اطمینان حاصل شود بخش‌های تولیدی در معرض آسیب قرار نخواهند گرفت که بهبود آن، زمان زیادی طول خواهد کشید. کارشناس مسائل غرب آسیا تأکید کرد: درواقع این اقدامات به این دلیل انجام می‌شود که اسرائیل آشکارا در دستیابی به اهداف اصلی جنگ خود یعنی از بین بردن توانایی جنگی مقاومت تحت رهبری حماس در غزه، آزادی اسرای اسرائیلی، خارج کردن مدیریت غزه از دست حماس و پیدا کردن جایگزینی برای آن ناکام مانده است. در حال حاضر هم نبرد در غزه بیشتر به دلیل یک انگیزه سیاسی ادامه پیدا می‌کند؛ ارتش اسرائیل تمام تلاش خود را به‌منظور اجرای تصمیم ایالات متحده برای انتقال جنگ از مرحله اول و دوم به مرحله سوم پیش از پایان ژانویه 2024 به کار می‌گیرد؛ این امر مستلزم آن است جنگ با سرعت و شدت کمتر و به‌گونه‌ای مدیریت شود که توجه کمتری به قتل‌عام اسرائیل و رنج مردم فلسطین جلب شود. درواقع واشنگتن پس از سه ماه کشتار وحشیانه در غزه، ارتش اسرائیل را ناتوان از حذف مقاومت ارزیابی کرده و بیشتر نگران احتمال تشدید تنش‌های منطقه‌ای به‌ویژه در مرزهای شمالی سرزمین‌های اشغالی با حزب‌الله لبنان است؛ ضمن اینکه بدون تردید رویکرد آمریکا در حمایت بدون قید و شرط از اسرائیل در ماه‌های اخیر آسیب قابل توجهی به جو بایدن در ابتدای دوره انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری وارد کرده و آمریکایی‌ها که علاقه‌ای به گسترده‌تر شدن جنگ در منطقه ندارند، تلاش می‌کنند تنش میان حزب‌الله و اسرائیل را مدیریت کنند.

اسرائیل برای جنگ آماده می‌شود؟
مصدق پور با تأکید بر این مسئله که نتانیاهو به دلیل فشار فزاینده‌ داخلی بی‌میل نیست جبهه جدیدی را در شمال باز کند و تقابل نظامی را به یک جنگ گسترده منطقه‌ای تبدیل کند، اظهار کرد: البته این به معنای توانایی اسرائیل برای شرکت در یک جنگ گسترده نیست بلکه نتانیاهو سعی دارد شرایط منطقه را تا حدی بالایی متشنج و آمریکا و اروپا را وارد معرکه کند تا تضمین‌های لازم را از حزب‌الله بگیرند یا با اعمال فشار بر انصارالله یمن مانع حملات آن‌ها به کشتی‌های اسرائیلی شوند. درواقع تشدید حملات به مواضع حزب‌الله لبنان، ترورهای مقامات فلسطینی و فرماندهان حزب‌الله نیز با هدف دستاوردسازی برای خارج شدن از فشار داخلی و تحریک حزب‌الله به واکنش و آغاز یک جنگ گسترده صورت می‌گیرد. با تمام این موارد بعید است تنش‌‌ها میان حزب‌الله و اسرائیل منتج به یک تقابل گسترده شود و به نظر می‌رسد درگیری‌ها در مرزهای شمالی سرزمین‌های اشغالی به همان ترتیبی که تاکنون بوده ادامه پیدا کند.

خبرنگار: سید احمد موسوی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه