دانشگاه فرهنگیان، کانون تربیت مهم‎ترین قشر جامعه

آیت‌الله علم‌الهدی در دیدار رؤسای دانشگاه‌های فرهنگیان سراسر کشور مطرح کرد

دانشگاه فرهنگیان، کانون تربیت مهم‎ترین قشر جامعه

نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی گفت: عزیزان من، جوانان مردم امانتی بر ذمه شما هستند. نمی‌شود دختر یا پسر مردم از شهرستان به دانشگاه بیاید اما حتی حداقل امکانات برای پاسخ‌گویی شایسته او نباشد. اینجا کانون تربیت مهم‎ترین قشر جامعه است و باید هویت جریان‎ساز و اثرگذار خود را درک کند.


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی در دیدار رؤسای دانشگاه‌های فرهنگیان سراسر کشور که به میزبانی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان برگزار شد، با اشاره به حادثه تروریستی در سالروز شهادت سردار سلیمانی اظهار کرد: حادثه ناگوار فتنه دشمنان که در آن عده‌ای از عزیزان ما به شهادت رسیدند، برای همه ما سخت و جانسوز بود. در این میان، شهادت جمعی از دانشجومعلمان که در قالب عزادار در این مراسم راهپیمایی حضور داشتند، عزا و البته افتخاری برای شماست که از خدا می‌خواهیم برکت خون این شهدا را زمینه‌ساز رشد دنیا و آخرت معلمان قرار دهد.

مسئولیت قابل ‌بازخواست است
وی خاطرنشان کرد: مسئله‌ای که باید به آن دقت داشت این است که نظام و انقلاب ما از زمان پیروزی تاکنون با خون‌های پاک شهدای بسیاری آبیاری شده و بنابراین هم بنده و هم شما عزیزان، هر کدام به‌تبع موقعیتی که داریم مسئولیتی بر دوش گرفته‌ایم که در قیامت از آن سؤال خواهد شد. عزیزان من، این مسئولیت قابل ‌بازخواست است. از ما سؤال می‌شود. همان‌ طور که وجود اقدس امیرالمؤمنین(ع) به یکی از فرمانداران حکومت خود نامه نوشت و فرمود: «وَإِنَّ عَمَلَکَ لَیْسَ لَکَ بِطُعْمَه وَلَکِنَّهُ فِی عُنُقِکَ أَمَانَهٌ» یعنی فرمانداری برای تو آب و نان نیست بلکه امانتی بر عهده تو است که از آن سؤال می‌شود.
نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان رضوی افزود: این مسئولیت در ابتلائات و بحران‌ها حتی مضاعف‌تر می‌شود. برادران حوادثی همچون این واقعه تروریستی برای همه تلخ و زیانبار است اما به‌ طور خاص، ما باید به این نکته توجه داشته باشیم که این خون‌ها، مسئولیت ما را سنگین‌تر می‌کند. بار روی دوش ما با ریخته شدن خون هر شهید مضاعف می‌شود. اگر مدیران ما در همه ابعاد کشور این اعتقاد را داشته باشند، خیلی از چالش‌ها خود به‌ خود برطرف می‌شود و از امورات مردم گره‎گشایی خواهد شد.

معلم، امانت‌دار جامعه است
آیت‌الله علم‌الهدی با تأکید بر اینکه دانشگاه محیط تربیت نیست، گفت: اگر کسی گفت من در دانشگاه قصد برگزاری دوره‌های تربیتی دارم، بدانید او شکست خواهد خورد زیرا این محیط از اساس ظرفیت تربیت ندارد. مثل این است که شما در یک باغ بخواهید درخت تناوری را به یک شیوه خاص هدایت کنید. نمی‌شود زیرا دانشجویی که به دانشگاه می‌آید، مرد عاقل و زن عاقله‌ای است که هر چه می‌خواسته تا پیش از دانشگاه بر سرش آمده و اکنون با یکسری باورها و محفوظاتی به مراکز آموزش عالی می‌آید.
وی بیان کرد: دانشگاه فرهنگیان بستری است که امانتدار تحویل جامعه می‌دهد. معلم، امانتدار جامعه است زیرا برای هر خانواده در این جامعه، هیچ ‌چیز مهم‌تر از تربیت فرزند نیست و در این شرایط، پدر و مادرها حاصل تربیت 7ساله خود را به یک معلم و مدرسه می‌سپارند تا تعلیم و تربیتی به او ارائه کند که بستر اصلی آن بر پایه قول و عمل معلمان است. به همین دلیل است که می‌گوییم اینجا رسالتی وجود دارد که از همه سنگین‌تر است زیرا مهم‌ترین ودیعه برای هر خانواده به دست معلم سپرده می‌شود و دانشگاه فرهنگیان باید محیط تربیت امانتدارانی باشد که دغدغه تعلیم و تربیت داشته باشند.
امام جمعه مشهد تصریح کرد: در این شرایط، تنها راه مدیریت فضای فرهنگی و تربیتی دانشگاه این است که ارزش‎گذاری منطبق بر مبانی فرهنگی باشد. البته این را بدانید به ‌موازات تأثیرگذاری‌های تربیتی، توسعه زیرساختی هم خیلی واجب است. 

تحصیل 100 هزار دانشجومعلم در دانشگاه فرهنگیان
سعید غیاثی ندوشن، رئیس دانشگاه فرهنگیان کشور هم در ابتدای این دیدار ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های این دانشگاه اظهار کرد: در حال حاضر، بیش از 100 هزار دانشجو در 98 پردیس دانشگاهی سراسر کشور مشغول تحصیل هستند که خوشبختانه روند توسعه زیرساخت‌های رفاهی و تحصیلی آنان با سرعت در حال سپری ‎شدن است. از جمله این پیشرفت‌ها، کاهش نسبت یک به 110 در زمینه استاد به دانشجو است که امروزه نسبت به ازای هر یک استاد، 90 دانشجو در دانشگاه فرهنگیان مشغول تحصیل هستند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه