مبلغان، سیره ائمه(ع) را الگوی خود در تبلیغ قرار دهند

تولیت آستان قدس رضوی در جمع خواهران مبلغ حوزه علمیه خراسان:

مبلغان، سیره ائمه(ع) را الگوی خود در تبلیغ قرار دهند

تولیت آستان قدس رضوی گفت: مبلغان باید سیره پیامبر گرامی اسلام(ص) و ائمه معصومین(ع) را الگوی رفتاری خود در امر تبلیغ قرار دهند.


به گزارش آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی در آیین اعطای احکام تبلیغی خواهران مبلغ حوزه علمیه خراسان که در تالار ولایت حرم مطهر امام رضا(ع) انجام شد؛ ضمن تسلیت جنایت تروریستی گلزار شهدای کرمان که منجر به شهادت جمعی از زائران مرقد نورانی و ارادتمندان شهید سلیمانی شد، خاطرنشان کرد: داعش که ادامه همان تفکر متوکل عباسی است، مذبوحانه تصور می‌کند با کشتار و جنایت می‌تواند میان مردم و کسانی که الگوی حریت و آزادی و انسانیت هستند جدایی بیندازد؛ در حالی که نور خدا با چنین حرکات جنایتکارانه احمقانه خاموش نمی‌شود؛ محبت مردم به شهید سلیمانی محبتی است که خداوند در دل‌های آنان قرار داده و چنین محبتی با این قبیل جنایات شیطانی خاموش نخواهد شد.
وی در ادامه سخنان خود به اهمیت امر هدایت انسان‌ها و تبلیغ دین اشاره و اظهار کرد: هدایت انسان‌ها از وظایفی بوده که خداوند بر عهده پیامبران و ائمه معصومین(ع) نهاده است و این امر نشان‌دهنده اهمیت و ارزش هدایت است که هیچ چیز به پای آن نمی‎رسد.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه کار روحانیت و مبلغان دین نیز هدایت انسان‌هاست، عنوان کرد: در سوره مبارکه حمد که بزرگ‌ترین و مهم‌ترین گوهر نفیس در گنجینه عرش الهی است، یک درخواست از خداوند داریم و آن، درخواست هدایت است. اگر مقوله‌ای مهم‌تر و گرانبهاتر از هدایت برای انسان‎ها بود، خداوند آن را در این سوره مبارکه قرار می‌داد.
وی با اشاره به حدیث «کلم الناس علی قدر عقولهم» به اهمیت مخاطب‌شناسی در تبلیغ دین اشاره و اظهار کرد: در تبلیغ دین باید ابتدا استعداد و سطح دانش مخاطب را در نظر گرفت و سپس بر آن اساس به درجه معرفت او افزود؛ بسیاری از مطالب دینی اگرچه صحیح باشد اما اگر فهم و دریافت آن برای مخاطب دشوار است، نباید بیان کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین مروی در ادامه به ضرورت توجه و بهره از فنون تبلیغ، خطابه و بیان برای مبلغ اشاره و خاطرنشان کرد: نرمخویی و استفاده از بیان لین، خوب و جذاب در تبلیغ دین بسیار مهم است؛ نمی‌توان تنها به استناد ظاهر به جهنمی بودن دیگران حکم داد؛ نمی‎توان گفت هرکسی شبیه ما نیست جهنمی است.
تولیت آستان قدس رضوی گفت: باید با مردم به‌خصوص نسل جوان با ادبیات جذاب و خوب سخن گفت تا جذب اسلام شوند؛ با تهدید، توهین و بی‌اعتنایی، کسی جذب اسلام نشده و نمی‎شود؛ اسلام با خلق نیکوی پیامبر(ص) و رأفت و مهربانی ائمه اطهار(ع) اشاعه یافته و تثبیت شد، لذا نوع تبلیغ و سیره رسول اکرم(ص) و حضرات معصومین(ع) باید الگوی رفتاری مبلغان و مبلغات در تبلیغ باشد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه