از تکمیل مسکن ملی تا صنایع دانش‌بنیان

نگاهی به مهم‌ترین پروژه‌های رونمایی‌شده در سفر رئیس‌جمهور به زنجان

از تکمیل مسکن ملی تا صنایع دانش‌بنیان

همزمان با سفر رئیس‌جمهور به استان زنجان از برخی از مهم‌ترین پروژه‌های اجرا شده یا به اتمام رسیده در دولت سیزدهم رونمایی شد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت،‌ سد بلوبین ایجرود، شرکت دانش بنیان تحقیقات بین‌المللی صنعت و معدن آیرما، شرکت سرجین بافت زنجان، پروژه‌های مسکن ملی و کارخانه بلور و شیشه زنگان پارس سلطانیه از جمله پروژه‌هایی بودند که در این سفر بازدید شدند و به بهره‌برداری رسیدند.
بنا بر این گزارش، مطالعات سد مخزنی بلوبین از سال ۱۳۸۶ شروع شد و در سال ۱۳۸۹ به اتمام رسید. عملیات اجرایی سد بلوبین از سال ۱۳۹۰ شروع شد که شامل تونل های انحراف، بدنه سد، سرریز سد و سایر اجزا و ساختمان‌های بهره‌برداری است.
سد مخزنی بلوبین به ارتفاع ۷۳ متر از پی و ۴۷متر از بستر رودخانه است. طول سد بلوبین ۲۹۵ متر و عرض آن ۱۲ متر است. حجم کل مخزن سد بلوبین ۳۰ میلیون متر مکعب و آب تنظیمی 5/17 میلیون متر مکعب است.
صنعت نساجی استان زنجان یکی دیگر از موارد مورد توجه دولت در این سفر بود. این صنعت در استان جزو سه صنعت برتر کشور است و جهت‌گیری‌ها در استان تکمیل چرخه تولید در این بخش است. مهندسان سرجین‌بافت، ایده ساخت شرکت را از ۱۵ سال پیش مطرح کرده‌اند. بر این اساس که از «پنبه تا پوشاک» در یک مجموعه جمع شود، تا هم ارزش افزوده بیشتری داشته باشد و هم بتوانند قیمت را کنترل کنند. این واحد تولیدی۱۶۳ هزار متر زمین و حدود ۷۰ هزار متر زیربنا دارد.
شرکت سرجین بافت زنجان در حال حاضر نزدیک به ۶۰۰ کارگر دارد که اگر این مجموعه به طور کامل راه‌اندازی شود، بین هزارو500 تا ۲هزار نفر اشتغال ایجاد خواهد کرد.
با راه‌اندازی این فاز از شرکت سرجین بافت، سالانه ۴هزار تن نخ پنبه پلی‌استر و  پارچه جین در استان زنجان تولید خواهد شد.
یکی دیگر از پروژه‌های مهم که در این سفر مورد بهره‌برداری قرار گرفت، پروژه تولید فلز کبالت است. این اقدام در شرکت آیرما برای نخستین‌بار در خاورمیانه با عیار 6/99 تولید می‌شود.
شرکت آیرما، شرکت دانش بنیان است و پسماند گرم و سرد را برای تولید نیکل به کار می‌گیرد. خط تولید این کارخانه هیچ تجهیز غیرایرانی ندارد و از فناوری تا تمام بخش‌های دیگر محصول زحمات ملی و ایرانی است. از محصول نهایی تولید شده، در تأمین تجهیزات صنایع دفاعی می‌توان استفاده کرد.
واحد تولید شیشه و بلورجات زنگان پارس با ظرفیت تولید سالانه ۱۴ هزار تن در شهرستان سلطانیه ساخته شده و فعالیت خود را در سال ۱۳۹۶ شروع کرد. در آغاز کار تعداد نیروی شاغل در این شرکت ۱۴۰ نفر بود، با توجه به اینکه هدف این شرکت تأمین بخشی از نیازهای صنایع کشور در بخش ظروف رومیزی بود، میزان اشتغال‌زایی به ۲۰۰ نفر افزایش یافت.
سرمایه گذاری صورت گرفته برای این واحد ۷۵۰میلیارد تومان است و این واحد تولیدی به عنوان تنها واحد تولید کننده شیشه و بلورجات در استان زنجان علاوه بر تأمین نیاز داخل، بخشی از محصولات خود را به کشورهای هدف‌ صادر می کند.
فاز ۲ این شرکت در عرض سه سال راه اندازی شده است. علاوه براین نصب و راه‌اندازی تمام ماشین آلات تولیدی توسط نیروهای  متخصص و مهندسان و نیروهای مجرب و دانش بنیان صورت گرفته است.
بالا بردن کیفیت محصولات تولیدی و ارتقا به سطح استانداردهای جهانی و ارزآوری از جمله اهداف این مجموعه است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه