ضرورت هوشیاری نسبت به تکرار «یوم‌النکبه»

ضرورت هوشیاری نسبت به تکرار «یوم‌النکبه»

دکتر حسن هانی‌زاده کارشناس مسائل غرب آسیا  


این روزها و در حالی که سربازان تا بن دندان مسلح صهیونیستی در پیشبرد اهداف نظامی خود در باریکه غزه ناتوان به نظر می‌رسند، همزمان بحث بر سر آینده این منطقه به یک سوژه داغ در محافل رسانه‌ای رژیم اشغالگر تبدیل شده است. به‌تازگی هم برخی رسانه‌های اسرائیل به عنوان یک راه حل، مدعی شده‌اند تل‌آویو در حال مذاکره با کشورهای آفریقایی رواندا، کنگو و چاد برای انتقال ساکنان غزه به این مناطق است، موضوعی که به سرعت از سوی سه کشور رد شد.
مطرح شدن گمانه‌زنی‌ها در مورد کوچاندن اجباری فلسطینی‌ها از طرح و توطئه پنهان صهیونیسم برای آینده غزه حکایت دارد. اما اجرای چنین دسیسه‌ای چقدر امکان‌پذیر است؟
همان‌گونه که گفته شد چنین برنامه‌ریز‌ی‌ای در حالی است که جنگ در غزه سه ماهگی خود را پشت سر گذاشته و در طول تاریخ، این یکی از جنگ‌های پیچیده و نامتقارن میان فلسطینیان و رژیم صهیونیستی تلقی می‌شود. در این راستا و پس از ناکامی در عملیات نظامی برای نابودی حماس، تل‌آویو برنامه‌هایی را برای تغییر معادلات منطقه‌ای و داخلی در دستور کار خود قرار داده است. آن‌ها می‌خواستند در هفته‌های نخست، عملیات هفتم اکتبر را به یک عملیات شکست‌خورده تبدیل کنند و حتی در سه روز نخست تا روز دهم اکتبر، ارتش صهیونیستی چندین نوبت عملیات نظامی در شهر غزه انجام داد که هیچ دستاوردی برای این رژیم به همراه نداشت. اسرائیل بلافاصله طرح بمباران‌های گسترده هوایی را در دستور کار خود قرار داد و متأسفانه در نتیجه این روند تا امروز بیش از 23هزار بی‌گناه از جمله زنان و کودکان به شهادت رسیده و 56هزار نفر نیز زخمی شده‌اند. در نتیجه حملات، تمامی زیرساخت‌های شهر غزه نابود شده و این در حالی است که بنا به گفته مقامات کابینه رژیم صهیونیستی، تل‌آویو تا رسیدن به سه هدف بزرگ خود یعنی نابودی زیرساخت‌های شهر غزه، خلع سلاح رزمندگان حماس و جهاد اسلامی و در نهایت اخراج تمام ساکنان شهر غزه به خارج از این سرزمین به حملات خود ادامه خواهد داد. 
در این مقطع هم به‌طور کلی هدف رژیم صهیونیستی، تبدیل کردن بحران غزه به ضد بحران است. در این مسیر طرحی که رژیم صهیونیستی با کمک آمریکا و غرب تهیه کرده این است پس از بمباران و نابودی غزه، مردم آن را به سایر کشور‌ها انتقال دهد. واشنگتن هزینه اخراج مردم غزه را تقبل کرده و به همین دلیل هفته گذشته «آستین»، وزیر دفاع آمریکا با برخی از سران کشورهای عربی دیداری داشته و آن‌ها را متقاعد کرده بود اهالی غزه را به این کشورها تبعید کند. البته آن‌ها با این مسئله موافقت نکردند و اکنون نگاه غرب به سمت کشورهای آفریقایی رفته است. پس به اعتقاد آن‌ها اهالی غزه باید به مدت طولانی و ناپایدار در سرگردانی باشند و سپس میان سه کشور آفریقایی رواندا، کنگو و چاد تقسیم شوند. پس از آن، معدود اهالی باقیمانده غزه تحت مدیریت رژیم صهیونیستی و تشکیلات خودگردان و سازمان ملل اداره شوند. پس به نظر می‌رسد آنچه در حال رخ دادن است ناشی از هدف‌گذاری اشغالگران است و متأسفانه سکوت کشورهای عربی نیز نشان می‌دهد عملیاتی کردن این اقدام کاملاً جدی است. این امر مورد توافق واشنگتن و تل‌آویو قرار گرفته و اگر جامعه جهانی سکوت کند، ممکن است به‌زودی این برنامه نهایی شود و قطع آب، برق، گاز و نبود دارو و غذا و شرایط دشوار زندگی در غزه نشانه‌ای از این مسئله است. 
تل‌آویو با توجه به سکوت جامعه جهانی به‌ویژه کشورهای عربی و اسلامی درصدد بیرون راندن ساکنان غزه است و می‌خواهد این شهر را به‌طور کلی از صحنه جغرافیای فلسطین نابود و شهرک‌های یهودی‌نشین ایجاد کند. بنابراین در این مقطع، کشورهای مسلمان و عرب رسالت بزرگی دارند. آن‌ها باید به مسئولیت خود در برابر مردم غزه عمل کنند و اتحادیه عرب با تشکیل جلسه ویژه در سطح سران، درباره این برنامه صهیونیست‌ها تصمیم نهایی را بگیرد. در گام نخست باید بی‌معطلی همه مناسبات کشورهای عربی با اسرائیل قطع و در مرحله بعد، یک ارتش بازدارنده از کشورهای عرب برای جلوگیری از اخراج مردم غزه تشکیل شود. در غیر این صورت با کوچ اجباری، در آینده باید شاهد اجرای گام به گام برنامه‌های خطرناک اسرائیل برای دیگر شهرهای فلسطین ازجمله کرانه غربی و بیت‌المقدس باشیم، اتفاقی که یک بار در یوم النکبه و تأسیس رژیم جعلی صهیونیستی شاهد آن بودیم.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه