هیئت‌ماندن هیئت خط قرمز است

هیئت‌ماندن هیئت خط قرمز است

علی‌اصغر ژولیده، مداح اهل بیت(ع)


​​​​​​​رهبر معظم انقلاب در دیدار دیروز بار جهاد تبیین را بر دوش مداحان دانستند که برای این مسئله دو علت عمده می‌توان متصور بود. علت نخست اینکه یکی از پرمخاطب‌ترین و پرشورترین مجامع ما هیئت‌ها هستند که نوجوانان و جوانان در آن نقش‌آفرینی می‌کنند و دور هم جمع می‌شوند و شاید نمونه‌ای مثل هیئت نداشته باشیم و اگر نگوییم بی‌نظیر قطعاً کم‌نظیر است؛ علت دوم آنکه رهبر معظم انقلاب خود تأکید دارند خیلی وقت‌ها یک منبر و یک مداح کار صد‌ها سخنرانی را انجام می‌دهد. مداحی با صیقل دادن روح و ترکیب هنر و محتوا، اقدامی متمایز است. این دو علت سبب شده جهاد تبیین یکی از وظایف مداحان باشد، به‌ویژه آنکه یکی از رسالت‌های مهم مداحان در طول تاریخ، مقابله با شبهه‌افکنی‌های دشمن است، شبهاتی که می‌کوشد نسل جوان را تحت تأثیر قرار دهد و اهداف جنگ نرم را محقق کند؛ این است که مداحی و هیئت ظرفیت بالایی برای جهاد تبیین می‌یابد و می‌تواند جوانان را مصون و واکسینه کند.
با همه این تفاسیر از اهمیت نفس این دیدار نیز نباید غافل بود. راهبری‌هایی که رهبر معظم انقلاب همه ساله در دیدار مداحان و ذاکران اهل‌بیت(ع) دارند، به دلیل فعالیت اثرگذار مداحان در میان مردم است. اگر این راهبری و هدایت در این سال‌ها انجام نمی‌شد، بار‌ها این جریان از ریل خارج می‌شد و طوری دیگر پیش می‌رفت و شبهات سبب می‌شد راه گم شود. البته هنوز هم شبهه‌افکنی و آسیب وجود دارد اما اگر سخنان حضرت آقا و بیان نافذ و بصیرت ‌ایشان نبود، با شکست مجامع هیئتی و مداحان در اثرگذاری مواجه می‌شدیم. بنابراین اثرگذاری صحبت‌های رهبری معظم انقلاب و هدایتگری ایشان در یافتن مسیر و طی صحیح آن غیرقابل کتمان است.
از دیگر مسائلی که حضرت آقا در دو سه سال اخیر بیان کردند این بود «هیئت، هیئت بماند». این مسئله بسیار مهمی است که مبادا ما کاری کنیم یا رفتاری داشته باشیم یا اینکه نهالی را بکاریم که بعد آسیب‌های آن بسیار بدتر باشد. هیئت، هیئت بماند یعنی فضای هیئت را تغییر ندهیم، ذائقه نوجوانان و جوانان را دستکاری نکنیم؛ هیئت، هیئت بماند یعنی اینکه مداح باید مداح بماند، نوکر باید نوکر بماند، سینه‌زن باید سینه‌زن بماند، گریه‌کن باید گریه‌کن بماند، چراغ هیئت سر جایش باشد، نوحه سر جایش باشد.
این سخنان سبب شد اگرچه برخی ذائقه‌ها در حال تغییر بود و بعضی از دوستان شاید به غفلت در حال تغییر بودند و گاه مداحی با آلات موسیقی همراه می‌شد اما پس از تأکیدات حضرت آقا همه این‌ها راه خود را پیدا کردند. البته رهبر معظم انقلاب نسبت به سرودمداحی‌هایی مثل سلام فرمانده نظر مساعد و تحسین دارند. اما گاه این دو بحث با یکدیگر خلط می‌شود، در حالی که فضا و محتوای هیئت باید سر جایش باشد و بحث سرودمداحی هم که به عنوان یک فعالیت رسانه‌ای، اثر خاص خود را دارد باید سر جایش باشد و نباید با هیئت ترکیب شود و آن را خدشه‌دار کند.
«هیئت نباید سکولار باشد» نیز از دیگر راهبردهای تعیین شده برای هیئت‌ها به شمار می‌رود. با این همه مهم این است مداح، صحبت‌های رهبر معظم انقلاب را فصل‌الخطاب قرار دهد، چرا که مداحان هر جا صحبت‌ها و راهنمایی‌های حضرت آقا  فصل‌الخطابشان بوده، موفق عمل کرده‌اند. موضوع بعدی به‌روز بودن مداحی است، مداح باید به‌روز و  ازمسائل سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی مطلع باشد و با صحبت‌های آقا آن را تحلیل کند و جلو ببرد. موضوع بعدی به نظر من بصیرت‌افزایی است که این را هم بار‌ها رهبر معظم انقلاب فرمودند: بصیرت را باید از خدا بخواهیم و یکی از راه‌های آن، داشتن اخلاص و توسل است و اینکه خاضعانه درِ خانه اهل‌بیت(ع) را بزنیم و این را بخواهیم و اجازه ندهیم شبهه‌ها خدای ناکرده روی خودمان اثر بگذارد. هر جا احساس کردیم خدای ناکرده داریم جایی کج می‌رویم، سریع سراغ راهبری‌ها و نکاتی که اهل‌بیت(ع) فرمودند و در احادیث است و رهبری معظم به آن‌ها تأکید دارند، برویم و مراقب باشیم، چون بسیار بوده‌اند کسانی که با غفلت، سر از بیراهه‌ها درآورده‌اند!

برچسب ها :
ارسال دیدگاه