زائرشهر و زائرسرای رضوی؛ سقفی برای زائران

از ابتدای تأسیس تاکنون از 1.5میلیون میهمان در مؤسسه موقوفه خدمات زائر پذیرایی شده است

زائرشهر و زائرسرای رضوی؛ سقفی برای زائران

مدیرعامل مؤسسه موقوفه خدمات زائر بنیاد کرامت رضوی تکریم زائر را والاترین هدف آستان قدس رضوی عنوان کرد و گفت: به تکریم صددرصدی زائران معتقدیم و تمام تلاشمان این است برای جبران کمبود امکانات، به فراهم کردن تکریم زائران اهتمام بورزیم تا این کسری‌ها در حد امکان برطرف شود.


سید هاشم حسینی در گفت‌وگو با آستان‌نیوز اظهار کرد: کلنگ زائرشهر سال95 برای زائراولی‌ها و زائرانی که تمکن مالی برای تشرف به حرم امام رضا(ع) ندارند به‌منظور ساخت دو فاز 28 بلوکی به زمین زده شد و سال بعد فاز اول این مجتمع به بهره‌برداری رسید.
حسینی تصریح کرد: ۲۸ بلوک ۲۵واحدی در یک‌سال ساخته شد و سال۹۶ به بهره‌برداری رسید، ضمن اینکه پس از ساخت زائرشهر، سال ۹۶احداث مجموعه دوم یعنی زائرسرای رضوی در داخل شهر آغاز شده و در تابستان ۹۷ به بهره‌برداری رسید که 6 بلوک در سال 97، 6 بلوک سال 98 و چهار بلوک ۲۵واحدی در سال 1400 مشابه زائرشهر در اختیار زائران احسان‌پذیر و زائر‌اولی‌هایی که امکان تشرف نداشتند، قرار گرفت.
سید هاشم حسینی تأکید کرد: از همان ابتدا که این زائرسرا و زائرشهر ساخته شدند، معاونت خدمات اجتماعی بنیاد کرامت رضوی با کمک کانون‌های خدمت رضوی سراسر کشور، تاکنون بیش از یک میلیون و 500 نفر زائراولی یا زائرانی که شرایط مالی مناسب برای تشرف به حرم امام رضا(ع) را نداشتند، شناسایی و به مشهد مقدس اعزام کرده‌اند. این افراد به صورت رایگان سه شب و چهار روز در زائرشهر اسکان داده و به حرم رضوی مشرف می‌شدند.
وی با بیان اینکه مؤسسه موقوفه خدمات زائر بنیاد کرامت رضوی از سه بخش تشکیل شده، گفت: زائرشهر، زائرسرا و مجتمع‌های بین‌راهی سه بخش مؤسسه موقوفه خدمات زائر بنیاد کرامت رضوی را تشکیل می‌دهند.
 مدیرعامل مؤسسه موقوفه خدمات زائر بنیاد کرامت رضوی بیان کرد: زائرسرای رضوی در فاصله ۳ کیلومتری حرم مطهر در خیابان چمن ۹۹ قرار دارد و با اتومبیل حداکثر پنج دقیقه تا حرم فاصله دارد و عرصه آن در مساحتی حدود 8 هکتار است که در حال حاضر از ۱۶ بلوک آن بهره‌برداری می‌شود. از این 16 بلوک، هر بلوک ۲۵واحد و هر واحد پنج تخت دارد که در مجموع 2هزار تخت در این زائرسرا در اختیار زائران است.
وی افزود: تلاش داریم ساخت 3هزار و500 تخت دیگر را در زائرسرا محقق کنیم، بنابراین نیاز به کمک خیران داریم؛ خیران برای مشارکت در ساخت زائرسرا می‌توانند به سامانه keramat.razavi.ir  مراجعه کنند.
مدیرعامل مؤسسه موقوفه خدمات زائر بنیاد کرامت رضوی بیان کرد: امسال از یک تالار چهار سالنه با ظرفیت حداقل 800 نفر در دو طبقه بهره‌برداری کردیم که مجاوران هم می‌توانند از امکانات این تالار استفاده کنند. همچنین تلاش کردیم قیمت این تالارمتناسب با قیمت‌های زائرسرا ارزان (قیمت تمام شده) باشد.
حسینی احداث دارالشفا را یکی دیگر از خدمات زائرسرای امام رضا(ع) عنوان کرد و افزود: این دارالشفا به‌تازگی به بهره‌برداری رسیده و دارای مراکز درمانی تخصصی و عمومی است که تلاش داریم با کمک دانشگاه علوم پزشکی مشهد خدماتی که نیاز زائران و مجاوران است را با قیمت دولتی به آن‌ها ارائه دهیم.
وی بیان کرد: در این زائرسرا ابتدا تنها واحدهای اقامتی آن ساخته شد و هم اکنون در حال تکمیل دیگر نیازهای زائران هستیم.
مدیرعامل مؤسسه موقوفه خدمات زائر بنیاد کرامت رضوی یکی از دغدغه‌های زائران را مسئله رفت‌وآمد دانست و خاطرنشان کرد: در حال حاضر سه اتو‌بوس در اختیار زائرشهر و زائرسرا قرار دارد که تلاش داریم با رایزنی‌های صورت گرفته تا پایان سال 20دستگاه مینی‌بوس در اختیار زائرسرا و زائرشهر قرار دهیم تا زائران بدون دغدغه در هر زمانی بتوانند به حرم مطهر امام رضا(ع) مشرف شوند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه