شنبه‌های ‌ام‌البنینی

روایتی از ارادت عمیق شیعیان عراق به حضرت ‌ام‌البنین(س)

شنبه‌های ‌ام‌البنینی

نخستین بار نوروز سال۱۳۹۴ بود که زائر شهر امام حسین(ع) و حضرت عباس(ع) شدیم. ما که در روز‌های حضور در کربلا از هر فرصتی برای زیارت حرم امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل(ع) استفاده می‌کردیم ناگاه در غروبی بارانی در آن بهار خاطره‌انگیز، به چشم دیدیم تمام کربلا سیاهپوش و مانند اربعین، موکب‌ها در اطراف بین‌الحرمین برپا شد و مردم عراق یکپارچه سوگوار حضرت ‌ام‌البنین(س) مادر علمدار کربلا شدند. 


شدت این عشق و ارادت در برگزاری عزاداری‌ها و برپایی موکب‌ها و نذری‌هایی که در گوشه و کنار شهر کربلا به زائران داده می‌شد به گونه‌ای بود که تعجب هر زائری را برمی‌انگیخت. 
وقتی ما در آن غروب بارانی بهاری برای اقامه نماز راهی بارگاه حضرت عباس(ع) شدیم بین‌الحرمینی متفاوت و سوگوار را دیدیم که چهره عوض کرده و همه جا سیاهپوش بود و عجیب بوی غم می‌داد. 
حرم علمدار کربلا و امام حسین(ع) مملو از عزاداران و دسته‌جات عزاداری بود که مشغول سینه‌زنی و سوگواری بودند. 
«ملاباسم کربلایی» مداح معروف عراقی که آن روز‌ها هنوز چهره شناخته شده‌ای نبود و بعد‌ها به واسطه مداحی‌های اربعینی‌اش نزد ایرانی‌ها به شدت مشهور شد؛ با سوز و گداز و بسیار زیبا در حرم عباسی مداحی می‌کرد و عزاداران با نوایش بر سر و سینه می‌زدند. نور قرمزی که در حرم حضرت عباس(ع) بر بقیه نور‌ها و رنگ‌ها غلبه داشت و بر چهره عزاداران سیاهپوش صحن می‌تابید هنوز در ذهنم مانده است. 
ما تا آن زمان نمی‌دانستیم شیعیان عراق این اندازه به حضرت ‌ام‌البنین(س) ارادت دارند و بزرگ‌ترین مجالس عزاداری برای وفات آن بانوی بزرگ در شهر کربلا و در جوار بارگاه حضرت ابوالفضل(ع) برپا می‌شود و حتی شیعیان از دیگر شهر‌های عراق خود را به کربلا می‌رسانند تا سوگوار مادر حضرت عباس(ع) باشند. این مراسم‌های عزاداری چنان پرشور و باشکوه است که سبب تعجب و البته تحسین شیعیان بقیه کشور‌ها می‌شود. 
عراقی‌ها که ارادت ویژه‌ای به علمدار کربلا دارند برای مادر آن حضرت نیز احترام خاصی قائل‌اند و رسم است روز‌های شنبه در گوشه و کنار شهر کربلا به ویژه در اطراف حرم سقای کربلا، با سفره‌های سبزرنگ شنبه‌های ‌ام‌البنینی برگزار و با برپایی موکب و نذر از زائران پذیرایی می‌کنند. نخود شور، فلافل، آش باقلا، خرمای ارده‌ای، چای عراقی و... از جمله نذر‌هایی است که در شنبه‌های کربلا می‌توان به یاد همسر ‌امیرالمؤمنین(ع) شاهد بود. ایرانی‌ها نیز چند سالی است سفره شنبه‌های ‌ام‌البنین(س) را در شهر‌های مختلف کشورمان پهن می‌کنند نمونه این نذری‌ها را می‌توان هر بامداد شنبه در یکی از صحن‌های حرم حضرت معصومه(س) در قم مشاهده کرد.
عشق و ارادت عراقی‌ها به خصوص مردمان کربلا که میزبان حضرت ابوالفضل(ع) در شهر خود هستند ریشه تاریخی دارد، گرچه همه شیعیان برای مادر سقای دشت کربلا و ادبی که او در برابر اهل بیت(ع) به ویژه امام حسین(ع) و حضرت زینب(س) داشت احترام ویژه‌ای قائل‌اند اما فرهنگ عزاداری عراقی‌ها برای مادر حضرت ابوالفضل(ع) چنان دیدنی است که جایگاه والای آن زن بزرگ در نزد شیعیان عراق را نشان می‌دهد و جلوه‌های این عشق و ارادت در عراق مثال‌زدنی است.

خبرنگار: صدیقـه‌رضـوانی‌نـیـا

برچسب ها :
ارسال دیدگاه