اجرای طرح ضربتی پایش مصرف گاز در اماکن گردشگری طرقبه و شاندیز

اجرای طرح ضربتی پایش مصرف گاز در اماکن گردشگری طرقبه و شاندیز

مدیر عامل شرکت گاز خراسان رضوی از اجرای طرح ضربتی پایش مصرف گاز در اماکن تفریحی گردشگری مشهد، طرقبه و شاندیز خبر داد و گفت: در روزهای گذشته جریان گاز 41مجموعه متخلف در طرقبه و شاندیز قطع شد.


حسن افتخاری با بیان اینکه مطابق قانون، استفاده از وسایل گرمایشی انرژی‌بر در فضای باز ممنوع است، اظهار کرد: اتلاف گاز طبیعی به شکل مسرفانه و بدون هیچ‌گونه ارزش افزوده‌ای از مصادیق اسراف و اتلاف منابع محسوب می‌شود که با موازین قانونی منطبق نیست.
وی افزود: در روزهای گذشته و همزمان با تعطیلات پایانی هفته، تمامی اماکن تفریحی گردشگری مشهد، طرقبه و شاندیز مورد بازدید و بازرسی دقیق قرار گرفت که حاصل آن ۱۸۰ تذکر و صدور ۷۵ مورد اخطار است. همچنین جریان گاز ۴۹ مجموعه متخلف که ۴۱ مورد آن در طرقبه و شاندیز بود، قطع و گرماتابش و دیگر وسائل گرمایشی غیرمجاز آنان جمع‌آوری شد.
مدیر عامل شرکت گاز خراسان رضوی گفت: استفاده مراکز گردشگری، رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها، اماکن تجاری، محل‌های پذیرایی، تالارها و... از وسائل گرمایشی انرژی‌بر همانند گرماتابش، شعله زیر تخت آلاچیق‌ها، آتشدان، شعله تزئینی رستورانی و هرگونه لوله‌کشی جدید ممنوع است و مشترکان موظف به جمع‌آوری این تجهیزات هستند.
افتخاری بیان کرد: اکیپ‌های زمستانی شرکت گاز خراسان رضوی طبق قانون در مرحله نخست برای تذکر و صدور اخطار به مراکز متخلف اقدام کرده و در نوبت دوم در صورت رعایت نکردن موضوع، بلافاصله برای قطع جریان گاز اقدام خواهند کرد. وصل دوباره گاز منوط به جمع‌آوری تجهیزات ممنوعه و ارائه تعهد کتبی مالک مبنی بر تکرار نکردن موضوع خواهد بود.
وی گاز طبیعی را سهم همه بخش‌های مصرفی عنوان کرد و گفت: مدیریت مصرف درست گاز، یک مطالبه عمومی است و وظیفه شرکت گاز استان نظارت بر اجرای دستورالعمل‌های مدیریت مصرف بهینه گاز با کمک خود مردم است.
مدیر عامل شرکت گاز خراسان رضوی تصریح کرد: امسال برای نخستین بار در کشور، نظارت بهینه بر مصرف گاز در استان با همکاری گروه‌های مردمی به عنوان «طلایه‌داران»  انجام می‌شود که هدف این طرح، توصیه به استفاده بهینه از نعمت گاز طبیعی به عنوان یک «امر به معروف» است.
افتخاری گفت: شهروندان در صورت مواجهه با استفاده مراکز تجاری به ویژه فست‌فودها یا رستوران‌های خیابانی از وسایل گرمایشی در فضاهای روباز می‌توانند با مراجعه به سایت شرکت گاز استان خراسان رضوی به آدرس  nigc-khrz.ir و کلیک روی پنجره «نظارت همگانی-مصرف بهینه» برای ثبت تخلف این مراکز اقدام کنند. همچنین سامانه تلفنی 194 مرکز امداد شرکت گاز نیز آماده دریافت گزارش‌های مردمی در این حوزه است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه