مسیر ترانزیتی با امکاناتی محلی!

جاده بردسکن به سبزوار تاب حجم ترافیکی را ندارد و به دلیل شرایط نامناسبش همچنان قربانی می‌گیرد

مسیر ترانزیتی با امکاناتی محلی!

هفته‌ای نیست که سپری شود و در این محور حادثه‌ای رخ ندهد؛ جاده‌ای که در نخستین نگاه، سه شهرستان را به یکدیگر متصل می‌کند؛ اما این محور با وجود محلی بودن، جنبه اتصال استان‌های جنوبی و شرقی به شمال کشور و از همه مهم‌تر به تهران را دارد.


جاده بردسکن به سبزوار به سبب تردد خودروهای سنگینی که تبادل کالا از کشورهای آسیای میانه به بنادر جنوبی و برعکس را برعهده دارند، محوری مهم به حساب می‌آید و روزانه حجم قابل توجهی از خودروها از این مسیر می‌گذرند. جاده اما تاب این حجم از بار ترافیکی را ندارد. کوهستانی بودن قسمتی از مسیر و عرض کم این محور، دوطرفه بودن و البته آسفالت نامناسب برخی از نقاط سبب می‌شود اخبار حوادث جاده بردسکن به سبزوار هر از گاهی خبر از کشته و مصدوم شدن تعدادی از هموطنان را بدهند. مردم گلایه‌مندی‌های زیادی از این موضوع دارند و حتی با امضای درخواستشان در کمپین‌هایی برای رسیدگی به وضعیت این محور، از مسئولان خواسته‌اند برای بهبود شرایط چاره‌ای بیندیشند.

خسارت‌های جانی و مالی فراوان به مردم
یکی از اهالی شهر بردسکن در این زمینه گفت: واقعاً وضعیت این راه به هیچ وجه مناسب نیست. تردد زیاد با وجود آسفالت خراب و عرض کم جاده، خطرات زیادی را برای ما و بقیه افرادی که از این مسیر عبور می‌کنند، به
همراه دارد. شما اخبار را که پیگیری کنید، به وضوح به این موضوع پی خواهید برد که مشکل از آنچه بیان می‌شود، سخت‌تر است.
وی ادامه داد: متأسفانه همیشه شاهد خسارت‌های جانی و مالی در این مسیر هستیم که می‌طلبد مسئولان در خصوص ترمیم و دوبانده کردن آن اقدام کنند.

درخواست عاجزانه از همه مسئولان
یکی از شهروندان سبزوار با گلایه از مشکل بزرگی که این جاده در ایجاد حوادث فراوان برای مردم دارد، گفت: از همه مسئولان اعم از استاندار، مدیر کل راه و شهرسازی، مدیران راهداری چه در استان و چه در شهرستان‌های مسیر، پلیس راه استان و شهرستان‌های بردسکن و سبزوار، فرمانداران و هر کس که می‌تواند کاری بکند، درخواست دارم برای حل ریشه‌ای این مشکل کاری اساسی انجام دهند.
او افزود: بی‌شک برای رفع مشکل باید جاده یک‌طرفه و یا تعریض شود. ضمن اینکه آسفالت خراب این جاده زبانزد همه شده و باید برای اصلاح آن چاره‌ای اندیشید. مردم تا کی باید تاوان این سهل‌انگاری‌ها را پس بدهند؟ مدام لکه‌گیری‌های بی‌دلیل و ناکارآمد صورت می‌گیرد و آسفالت هر روز بدتر می‌شود. کار این گذرگاه مرگ از وصله و پینه گذشته است. یک بار برای همیشه به جای اینکه با کارهای نامناسب هم بودجه از بین برود و هم اقدام مناسبی صورت نگیرد، این مشکل را حل کنید.
شهروند دیگری در این زمینه بیان کرد: با توجه به اینکه جاده سبزوار به بردسکن جزو شاهراه شمال شرقی به جنوب شرقی و تهران است، تردد کامیون‌ها و خودروهای شخصی در این جاده خیلی زیاد است. باریک بودن عرض جاده نیز بر مشکلات می‌افزاید و بعضی مواقع حوادث ناگواری را رقم می‌زند.
آخر هفته گذشته در حادثه‌ای خونین، پنج نفر از سرنشینان یک خودرو شخصی فوت کردند که متأسفانه شنیدم همگی از یک خانواده بودند.
مسئولان برای اینکه عمق این حوادث را درک کنند، یک لحظه خودشان را جای این خانواده عزادار بگذارند. خیلی سخت است در یک حادثه پنج نفر از بین بروند. واقعاً جاده مرگباری است. من هر بار این مسیر را می‌روم، با کلی استرس و نگرانی به مقصد می‌رسم.

حالاحالاها امیدی به بهبود شرایط نیست
موضوع این محور را از نهادهای مختلفی که متصدی رسیدگی بودند، پیگیری کردیم. روابط عمومی اداره کل راه و شهرسازی پس از کسب تکلیف از معاونت مرتبط به این داستان اعلام کرد این در حیطه کار مجموعه زیرساخت راه‌های استان است و آن‌ها باید پاسخگو باشند. وقتی با نازدار، مدیر مجموعه زیرساخت راه‌های استان تماس گرفتیم، با بیان این مطلب که ما واحد نظارت بر اجرا هستیم، گفت: ما در حال حاضر قراردادی برای محور بردسکن به سبزوار نداریم و اگر برنامه‌ای باشد، در دست مطالعه است.
پیگیری‌ها از مجموعه راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان چه از اداره کل در مشهد و چه در شهرستان‌های بردسکن و سبزوار، تنها به چند جمله یوسفیان، رئیس اداره راهداری و حمل ونقل جاده‌ای بردسکن ختم می‌شود که او به وضعیت خوب این محور در حوزه راه‌های بردسکن اشاره و بیان کرد: از 31کیلومتر راهی که از این محور در حوزه ما قرار دارد، تاکنون بهسازی روکش و آسفالت 26 کیلومتر آن انجام شده و برای باقیمانده آن نیز به زودی عملیات اجرایی شروع خواهد شد.

خبرنگار: هاشم رسائی‌فر

برچسب ها :
ارسال دیدگاه