تجاوز به ایل‌راه‌های عشایر خراسان شمالی متوقف شد

تجاوز به ایل‌راه‌های عشایر خراسان شمالی متوقف شد

مدیر کل امور عشایری خراسان شمالی گفت: تجاوز به ایل‌راه‌های عشایری این استان متوقف شده است.


رضا روشن‌ضمیر در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: مطالعات و نقطه‌برداری از ایل‌راه‌های استان انجام و عرصه‌های آن‌ها به ‌طور کامل مشخص شده است.
وی افزود: اداره کل امور عشایری، یکی از اداره‌هایی است که برای انجام فعالیت‌های کشاورزی و غیرکشاورزی باید استعلام‌های لازم از آن گرفته شود.
مدیر کل امور عشایری خراسان شمالی ادامه داد: در گذشته مقداری از طول ایل‌راه‌ها توسط کشاورزان برای کشاورزی تصرف شده بود که با نقطه‌برداری‌های صورت گرفته، این کار دیگر انجام نمی‌شود.
روشن‌ضمیر با اشاره به اینکه یک‌هزار و ۲۰۰ کیلومتر طول راه‌های دسترسی عشایری در مناطق ییلاقی و قشلاقی عشایر استان است، بیان کرد: از این مساحت ۳۰۰ کیلومتر برای رسیدن به محله‌های عشایری بازگشایی شده است. ۷۰۰ کیلومتر باقیمانده هر سال تیغ‌زنی می‌شود تا وسایل نقلیه بتوانند تردد کنند.
وی طول ایل‌راه‌های عشایری را 4 هزار کیلومتر با پهنه‌های ۵۰۰متر تا 7 کیلومتر اعلام کرد و گفت: ایل‌راه‌ها برای تردد پیاده دام و خانوارهای عشایری در مسیر عرصه‌های ییلاقی و قشلاقی است.
مدیر کل امور عشایری خراسان شمالی افزود: اکنون بیش از ۳۰درصد ایل‌راه‌های عشایری این استان تصرف یا دستخوش تغییرات شده‌اند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه