«دارالرحمه» برای زائران غیرایرانی حرم مطهر رضوی آشناست

«دارالرحمه» برای زائران غیرایرانی حرم مطهر رضوی آشناست

رواق دارالرحمه با مساحت 400 مترمربع در سال 1371، حدفاصل صحن جمهوری و بست شیخ بهایی حرم مطهر رضوی افتتاح شد.


این رواق مرکز حضور زائران غیرایرانی ذیل مجموعه مدیریت زائرین غیرایرانی معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی است که همه روزه زائران بسیاری از کشورهای مختلف دنیا از این رواق بازدید و از خدمات آن بهره‌مند می‌شوند.
 
ارائه خدمات گوناگون به گروه‌های زیارتی خارج کشور
ارائه خدمات به گروه‌های زیارتی از کشورهای مختلف به ویژه کشورهای عربی و آذری زبان یکی از فعالیت‌هایی است که در این رواق صورت می‌گیرد.
در همین راستا سالانه حدود 50 هزار نفر در قالب 800 گروه از کشورهای عراق، بحرین، کویت، عربستان، لبنان، سوریه، امارات، عمان، آذربایجان، ترکیه، روسیه و... در رواق دارالرحمه حرم مطهر رضوی حضور می‌یابند و از برنامه‌های ویژه کاروان‌ها استفاده می‌کنند.
اجرای برنامه‌های متنوع استقبال از گروه‌ها، نمایش کلیپ، سخنرانی، مداحی، آداب زیارت، حرم‌شناسی و حرم‌گردی، بازدید از موزه و اهدای هدیه از جمله برنامه‌هایی است که ویژه زائران غیرایرانی اجرا می‌شود.

استقرار روزانه 60 خادم در رواق
هر روزه خدمه افتخاری مدیریت زائرین غیرایرانی (برادر و خواهر) در رواق دارالرحمه مستقر بوده و به ارائه خدمات می‌پردازند، روزانه 60 خادم وظیفه راهنمایی زائران به زبان‌های مختلف، پاسخ‌گویی تلفنی، کارهای پشتیبانی، طراحی، تولید و... را انجام می‌دهند.

ارائه خدمات شبانه‌روزی
رواق دارالرحمه به صورت 24 ساعته فعال بوده و به صورت حضوری و تلفنی پاسخگوی زائران است. تلفن 32002144 و 32003595 پاسخگوی مسائل شرعی زائران غیرایرانی است و همه روزه استادان پاسخگو و زبان‌دان برای ارائه خدمات در میزهای مربوط مستقر هستند.
 
برگزاری برنامه‌های مناسبتی
همه روزه نماز صبح و قرائت زیارت پس از نماز صبح در رواق برگزار می‌شود. روزهای پنجشنبه مراسم ویژه زائران افغانستانی پس از اقامه نماز مغرب و عشا برقرار است. در مناسبت‌های مختلف نیز در این رواق برنامه‌های مناسبتی همچون مراسم شب‌های قدر، برنامه‌های چهارشنبه‌های امام رضایی (مخصوص خواهران عرب زبان)، انواع همایش‌ها و نشست‌های بین‌المللی و... برگزار می‌شود.
 
برگزاری کلاس‌های آموزشی
یکی دیگر از برنامه‌های اجرایی در این رواق برگزاری کلاس‌هایی شامل آموزش زبان فارسی به زائران، کلاس‌های اعتقادی برای خدام و زائران و کلاس‌های مخصوص خدام بارگاه منور رضوی است.
 
میز خدمت بیمارستان رضوی
برای رفاه حال زائران غیرایرانی و حسب پیگیری‌های صورت گرفته نماینده بیمارستان رضوی در قالب میز خدمت مشاوره‌های لازم به بیمارانی که به قصد درمان به مشهد مشرف شده‌اند، ارائه می‌شود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه