دلبستگی‎ نداشتن فرهیختگان به ملت بزرگ‌ترین آسیب یک کشور است

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی در دیدار دانشجویان، استادان و تشکل‎های دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

دلبستگی‎ نداشتن فرهیختگان به ملت بزرگ‌ترین آسیب یک کشور است

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی گفت: این بزرگ‌ترین ضرر برای یک ملت است که فرهیخته داشته باشد؛ اما فرهیختگان نسبت به کشور و ملت خود دلبستگی نداشته باشند؛ خصوصاً در رشته‌های تخصصی شما که قرار است تسکین بر همه آلام و دردهای مردم باشد.


آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در دیدار صمیمانه با دانشجویان، استادان و تشکل‎های دانشگاه علوم پزشکی مشهد، در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان در خصوص ضرورت جلوگیری از مهاجرت نخبگان دانشگاهی اظهار کرد: عزیزان من، علم و دانش خوب است و راه ملت را در مسیر پیشرفت باز می‌کند؛ اما علم و دانشی که همراه با دین و باور نباشد، کارش به جایی می‌رسد که دانشمند سال‌ها بر بستر امکانات یک کشور و یک ملت رشد کند؛ اما وقتی به اوج بلوغ علمی رسید، راهی کشورهای بیگانه شود تا دانش خود را فقط به خاطر پول بیشتر به آن‌ها عرضه کند. برادر جوان من، خواهر جوان من، عزیز من، باید انگیزه مهاجرت را پیش از هر چیز در فرد مهاجر جست‌وجو کنید. درست است که فرهیخته ما باید از کیفیت زندگانی مطلوبی برخوردار باشد؛ اما وقتی هدف درآمد کلان باشد، این دیگر انگیزه مقدس و متعالی نیست.
وی گفت: در برآورد و نظرسنجی که اخیراً انجام شده، حجاب از دید بخش قابل‌ توجهی از مردم ما به‌ عنوان یک فضیلت شناخته می‌شود؛ حتی آن‌هایی که پایبند به حجاب نبوده‌اند. در این شرایط، به نظر شما حکومت باید از حقیقت و واقعیتی که بخش اعظم جامعه ما آن را فضیلت می‌دانند، عدول کند تا فقط یک نفر مهاجرت نکند؟
امام‌ جمعه مشهد افزود: ببینید عزیزان من، ما حجاب اجباری نداریم. بنده این را قبول ندارم که حجاب در ایران، اجباری است. این فضیلتی است که باید برای مردم تبیین شود و نیاز به کار فرهنگی دارد. اصلاً نباید حجاب با زور به مردم تحمیل شود. بنده این را بارها در تریبون‌های مختلف اعم از نماز جمعه و غیر از آن گفته‌ام. با این حال، آسیبی که امروز در کشور وجود دارد، موضوع بی‌حجابی است و بی‌حجابی به‌ عنوان یک چالش سیاسی و اجتماعی با اصل موضوع حجاب تفاوت دارد؛ زیرا امروزه کاربری آن تغییر کرده و دشمن امیدوار شده از آن استفاده کند تا به سلطه سیاسی دست یابد.
آیت‌الله علم‌الهدی با بیان اینکه بی‌حجابی مصداق عینی جرم سیاسی است، خاطرنشان کرد: اگر سفره دین از زیر پای جوان ما کشیده شد، دیگر این جوان در مقابل استکبار ایستادگی نمی‌کند. مسئله بی‎حجابی از یک آسیب فرهنگی به یک آسیب سیاسی و اجتماعی تبدیل شده و دشمن را امیدوار کرده تا در مقام ابزاری برای سلطه سیاسی از آن استفاده کند. به همین دلیل هم بی‌حجابی در کلام رهبر معظم انقلاب، جرم سیاسی تلقی شد. حالا در این شرایط، شما می‌فرمایید ما بیاییم تمنیات قلبی این‎گونه افراد را بر نظر اکثریت مردم ترجیح دهیم و کشور را به سلطه غرب بسپاریم تا او فقط از کشور نرود؟
وی اظهار کرد: خیلی چیزها درباره بنده می‌گویند و هر کس در این شهر، هر چه دلش خواست، به ما نسبت می‌دهد. برادران و عزیزان من، بنده اینجا برای چندمین بار به‌ صراحت می‌گویم که در انتصابات هیچ نقشی ندارم. یک جنبه دیگر هم موضوع کنسرت است. 18 سال است در این شهر، کنسرت برگزار نشده و برخی دوست دارند بگویند علم‌الهدی قدرتی دارد که 18 سال از برگزاری کنسرت در مشهد جلوگیری کرده است. من چه امکاناتی دارم؟ شهر مسئول دارد. مسئولان جلسه می‌گذارند، تصمیم می‌گیرند که برگزاری کنسرت، فضای فرهنگی و روح معنوی شهر امام رضا(ع) را دچار خدشه می‌کند.
نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی ضمن خطاب قرار دادن دانشجوی جوانی که از نقش ایشان در انتصابات سؤال کرده بود، گفت: امام‌ جمعه، یک مقام رسمی نیست. فقط ماهیت مشاوره و ارشاد دارد و مدیران در هر تصمیم‌گیری می‌توانند استقلال کامل داشته باشند. از این نظر، امام ‌جمعه نه صاحب مسئولیت؛ بلکه صاحب رسالت است و در بُعد اول مسئولیت دارد عبادت جمعی خدا را اقامه کند و در بُعد دوم نیز فقط برای کسب رضای خدا و تبیین دین او با مردم حرف بزند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه