تأکید امام رضا(ع) بر محکم‌کاری در کاسبی

تأکید امام رضا(ع) بر محکم‌کاری در کاسبی

کاسب سالک درعین حال که در معامله سختگیر نیست اما سهل‌انگار و بی‌مبالات هم نیست، چون در غیر این صورت ممکن است خودش یا طرف مقابل متضرر شوند.


​​​​​​​ بسیاری از اختلافاتی که در معاملات میان طرفین رخ می‌دهد و کار به پیگیری‌های حقوقی کشیده می‌شود به این دلیل است که کار را محکم نمی‌کنند و شرایط قرارداد را شفاهی عنوان می‌کنند و جایی ثبت و ضبط نمی‌کنند، در حالی که تصریح اسلام به انعقاد مکتوب قرارداد است. 
طولانی‌ترین آیه قرآن کریم در مورد مسائل حقوقی معامله است که نشان از اهمیت آن نزد خداوند دارد. در آیه283 سوره بقره، مسائل مهم در باب انعقاد قرارداد به‌طور مفصل بیان شده که اجمالاً چند مسئله اساسی آن یادآوری می‌شود.
۱ -ثبت قرارداد از لغزش در رعایت حق‌الناس جلوگیری می‌کند.
2- باید از افراد کاردان و عادل در تنظیم قرارداد کمک گرفت.
3- تنظیم کننده قرارداد حق دخل و تصرف ندارد و باید آنچه به او می‌گویند را با رعایت امانت‌داری بنویسد.
۴. وجود شاهد در تنظیم قرارداد، بدگمانی‌ها را از بین می‌برد.
مرام کاسب الهی برگرفته از همین ظرایفی است که قرآن و عترت متذکر شده‌اند؛ اگر اهل کسب و پیشه رعایت این موارد را سرلوحه کار خویش قرار دهند بسیاری از پرونده‌هایی که امروز در مراجع ذی‌صلاح در جریان است اصلاً تشکیل نمی‌شد چه رسد به اینکه این همه وقت و هزینه صرف رسیدگی به آن‌ها شود.
سلیمان جعفری که یکی از ارادتمندان امام رضا(ع) بود، می‌گوید: برای کاری خدمت امام(ع) رفته بودم. چون کارم تمام شد خواستم به منزل برگردم. حضرت فرمود امشب نزد ما بمان. در محضر امام(ع) به خانه ایشان رفتیم، غلامان آن حضرت مشغول بنایی بودند. امام(ع) در میان آن‌ها غلامی سیاه را دید که از غلامان آن حضرت نبود، پرسید: این کیست؟ عرض کردند: به ما کمک می‌کند؛ به او چیزی خواهیم داد.
فرمود: مزدش را تعیین کرده‌اید؟
گفتند: نه هر چه بدهیم راضی می‌شود.
امام برآشفت و بسیار خشمگین شد. من عرض کردم: فدایت شوم چرا خودتان را ناراحت می‌کنید؟
فرمود: بارها گفته‌ام هیچ کس را برای کاری نیاورید مگر آنکه قبلاً مزدش را تعیین کنید و قرارداد ببندید. کسی که بدون قرارداد قبلی کاری انجام دهد اگر سه برابر به او مزد بدهی خیال می‌کند مزدش را کم داده‌ای، اما اگر مزدش را قبلاً تعیین کنی، وقتی مزدش را بپردازی از تو خشنود خواهد شد که به گفته خود عمل کرده‌ای و اگر بیش از مقدار قرارداد چیزی به او بدهی هر چند کم و ناچیز باشد، متوجه می‌شود اضافه داده‌ای و سپاسگزار خواهد بود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه