موضوع فساد چای از دولت گذشته شروع شده بود

موضوع فساد چای از دولت گذشته شروع شده بود

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: موضوع فساد چای از دولت قبل شروع شده بود و حدود ۹ ماه پیش از طریق رسانه ملی اطلاع‌رسانی شد و موضوع جدیدی به شمار نمی‌رفت که این چنین پیش چشم مردم به رخ کشیده شود، بنابراین موضوع حاضر فقط یک کمپین رسانه‌ای وسیع است.


احسان خاندوزی ۱۵ آذرماه، در نشست پرسش‌ و پاسخ به مناسبت گرامیداشت روز دانشجو که در دانشکده علوم اداری و اقتصادی دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: روز دانشجو روز دانشجویان منتقد است، روزی که نماد بیداری و آگاهی دانشجوی ایرانی در تاریخ کشور است را به فراموشی نسپاریم. مگر کسی توقع دارد دانشجو مجیز‌گوی کسی باشد و تعریف و تمجید کند؟
وی ادامه داد: مجموع سرمایه‌گذاری‌های دو سال گذشته، ما را از چاله ۱۰ ساله سرمایه‌گذاری‌های پایین و رشد اقتصادی قریب به صفر خارج کرد و این ‌رقم مثبت شد. میزان سرمایه‌گذاری خارجی دو سال اخیر 8/9 میلیارد دلار بوده که این رقم از تمام ۱۰ سال دهه ۹۰ عدد بالاتری است.
خاندوزی اضافه کرد: در زمینه داخلی، دولت باوجود کسری بودجه از هر فردی که از محل سود سال گذشته سرمایه‌گذاری انجام دهد، مالیات دریافت نمی‌کند و بر درآمد کوتاه‌مدت خود چشم بسته است. با همین سیاست اعداد بزرگی نزدیک به ۱۰۰ همت افزایش سرمایه رخ داد. فقط یکی از شرکت‌ها اعلام کرد ۳۰ هزار میلیارد تومان ناشی از این تشویق، افزایش سرمایه‌گذاری داشته است. اگر چهار فصل متمادی نرخ بیکاری از 
9/2، در تابستان به 7/9 کاهش پیدا کرده، ثمره این موارد است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: زمانی که وارد دولت شدیم از صفر شرکت غیر از شرکت‌های بورسی صفر صورت مالی انتشار یافته بود اما ما در دومین ماه شروع به کار دولت نخستین صورت مالی را منتشر کردیم که اکنون به هزار شرکت رسیده و در اسفندماه صورت مالی ۲هزار شرکت را منتشر خواهیم کرد. این دولت می‌خواهد کارشناسان ایراد گرفته و نقد کنند.
وی گفت: شب انتخابات کاغذی در جیب یکی از آقایان نامزد انتخابات بود که بیان می‌کرد اسامی بدهکاران بانکی را دارم بگویم چه کسانی هستند؟ امروز اسم تک تک شرکت‌های ابربدهکار بانکی هر سال و هر فصل منتشر می‌شود. این اقدامات برای دولت فشار دارد. برخی از داخل خود دولت می‌گفتند چرا می‌خواهید اسم شرکت ما که وابسته به یک وزارتخانه است را اعلام کنید؟ گفتم چاره‌ای نداریم اگر بخواهیم اقتصاد درست شود باید بیان کنیم که چه اتفاقی در حال وقوع است. این شفافیت‌ها پرهزینه بود و بسیاری را دلخور می‌کرد اما چون اراده رئیس‌جمهور بود، ایستادیم.
خاندوزی با اشاره به بازگشت مالیات و عوارض ارزش افزوده شرکت‌ها به استان‌ها، تصریح کرد: در این شرایط تصمیم گرفتیم مالیات‌ها به خود استان‌ها برگردد. در سال اول مالیات ۲هزارو۲۰۰ شرکت که به پایتخت می‌آمد را به خود استان‌ها برگرداندیم.
وی اضافه کرد: برخی شرکت‌های دولتی حدود هفت سال بود عوارض آلایندگی را پرداخت نمی‌کردند که اعلام کردیم این عوارض باید به استانی که مردم آن به دلیل آلایندگی بیمار می‌شوند، برگردد. سازمان امور مالیاتی ۵هزار میلیارد تومان از حساب شرکت‌ها برداشت کرد، ۳هزار میلیارد تومان دیگر نیز وصول کردیم و تا پایان سال هزار میلیارد تومان دیگر هم وصول خواهیم کرد. همه این موارد غیر از اقداماتی است که می‌خواهد نابرابری‌ها، بی‌خبری‌ها و عدم شفافیت‌ها را جبران کند.
وی در پاسخ به پرسشی در خصوص تورم و مشکلات مردم گفت: ناچاریم در خصوص تورم که به نظر می‌رسد فوریت بیشتری نسبت به سایر متغیرها دارد، هر سیاستی که موجب کاهش می‌شود را مورد توجه و در دستور کار قرار دهیم و اگر نه دولت می‌داند با کاهش قدرت خرید مردم در سال‌های اخیر، باید بیشتر برای گروه‌های مختلف مثل کارگران و کارمندان هزینه کند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه