دمای مشهد به زیر صفر می‌رسد

دمای مشهد به زیر صفر می‌رسد

کارشناس مرکز پیش‌بینی هواشناسی خراسان رضوی از کاهش محسوس دما در این استان و شهر مشهد در هفته آینده خبر داد.


مرتضی اثمری از پیش‌بینی موج سرما برای خراسان رضوی خبر داد و گفت: این میزان سرما برای این فصل سال طبیعی است.
کارشناس مرکز پیش‌بینی هواشناسی خراسان رضوی افزود: ما شاهد کاهش دما به ویژه در نواحی شمالی استان خواهیم بود و برای شهر مشهد هم کماکان این کاهش دما را خواهیم داشت. برای امروز پنجشنبه در ساعات بعدازظهر تا جمعه ابرناکی را در استان پیش‌‌بینی می‌کنیم که در نواحی شمالی و شمال غرب خراسان رضوی سبب بارش‌های پراکنده خواهد شد. البته این بارش‌ها زیاد نیست. 
وی گفت: دمای مشهد در روزهای گذشته حداقل ۴ و حداکثر ۲۴ درجه به ثبت رسیده و انتظار داریم هفته آینده با کاهش محسوس حداقل دمای مشهد به یک تا ۲ درجه زیر صفر و حداکثر دما به ۷تا8 درجه بالای صفر برسد.
به گفته اثمری، در نواحی سردسیر مانند قوچان و فریمان دمای حداقل شبانه به ۷ تا ۸ درجه زیر صفر خواهد رسید.
کارشناس مرکز پیش‌بینی هواشناسی خراسان رضوی ادامه داد: سامانه بارشی در راه است که اگر تضعیف نشود، در اواخر هفته آینده بیشتر نقاط استان را در بر می‌گیرد و این بارش‌ها در نواحی شمالی و مرتفع بیشتر به صورت برف است. بارش برف در اواخر هفته آینده برای مشهد بعید بوده؛ اما انتظار می‌رود ارتفاعات اطراف شهر سفیدپوش شوند. 
وی خاطرنشان کرد: در چند روز گذشته شاهد انباشت و افزایش آلاینده‌های جوی به خصوص در شهرهای بزرگ بودیم که در مشهد هم این افزایش آلودگی محسوس بود و انتظار داریم با توجه به افزایش باد و احتمال بارندگی، این آلاینده‌ها کاهش یابد.
اثمری گفت: بر اساس پیش‌بینی‌های پژوهشکده اقلیم‌شناسی از اواخر آذر تا نیمه اول دی بارش‌ها در کشور در حد نرمال یا کمی بالاتر از نرمال است؛ اما پس از نیمه اول دی تا پایان اسفند این روند بارشی کمتر شده و در حد نرمال خواهد بود. دما نیز تا پایان سال جاری در بیشتر نقاط روند افزایشی دارد و تا یک درجه بیشتر از میانگین ۲۵ ساله خواهد بود.
کارشناس مرکز پیش‌بینی هواشناسی خراسان رضوی بیان کرد: از ابتدای پاییز تا ۱۴ آذر، بارش‌ها در سطح استان به طور متوسط 12/8 میلیمتر بوده که این عدد در دوره مشابه سال پیش ۲۲میلیمتر و در میانگین دوره آماری 26/1 میلیمتر بوده است. این در حالی است که از ابتدای پاییز تا ۱۴ آذر امسال میانگین دمایی 16/6 درجه و این عدد در سال گذشته 14/5 و در دوره آماری ۱۴ درجه بوده است.

خبرنگار: معصومه مؤمنیان  

برچسب ها :
ارسال دیدگاه