دانش‌جویی در مکتب امام رضا(ع) پایان ندارد

گپ و گفتی با دانشجویان دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) به مناسبت روز دانشجو

دانش‌جویی در مکتب امام رضا(ع) پایان ندارد

دانشجو از نظر واژه، به معنی کسی است که جست‌وجوگر دانش است. درواقع برخلاف دانش‌آموز که اصولاً دانش به وی منتقل می‌شود و بیشتر نقش گیرنده دارد؛ دانشجو به‌صورت فعالانه در جست‌وجوی دانش مورد نظر است.


دوران دانشجویی برای بسیاری از افراد همراه با خاطرات خوش و شیرین است و در این میان، تحصیل در دانشگاهی منتسب به آستان قدس رضوی و تشکیلات منسوب به امام هشتم(ع) نیز حس و حال ویژه خود را دارد. به مناسبت فرارسیدن ۱۶ آذرماه «روز دانشجو» به جمع دانشجویان دانشگاه بین‌المللی امام رضا(ع) رفتیم و با آن‌ها گفت‌وگوکردیم. در ادامه بخش‌هایی از این گپ و گفت دانشجویی را می‌خوانید.

دانشجوی «رضوی» انتسابی با مسئولیت مضاعف
«عرفان جلیلیان» ۲۴ساله، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته مدیریت راهبردی (استراتژیک) در این دانشگاه است. به قول خودش، سرش پر است از اصطلاحات و آموزه‌های مدیریتی که در این دانشگاه آموخته است. از او درباره دانشجوی منتسب به دانشگاه امام رضا(ع) می‌پرسم و پاسخ می‌دهد: هر انتسابی، مسئولیتی را به عهده دارد. اصلاً انسان بودن، مسلمان بودن، شیعه بودن، مشهدی بودن، دانشجو بودن و... هریک مسئولیت‌های خاص خود را دارد. دانشجوی این دانشگاه که به نام امام رضا(ع) است نیز مسئولیت مضاعفی بر عهده دارد.
اگر بخواهم راحت بگویم انتساب این دانشگاه به امام رضا(ع) بسیار حائز اهمیت است. دانشجویان این دانشگاه علاوه بر کسب دانش باید به دنبال آموختن فرهنگ و سیره رضوی نیز باشند، البته امام رضا(ع) بر پایه‌ آموزه‌های اسلامی متعلق به همه انسان‌ها هستند، همه باید امام رضایی باشند، اما امام رضایی شدن در دستگاه امام هشتم(ع) به نظر من وظیفه دانشجویان این دانشگاه و همه کارکنان و خدام آستان قدس رضوی است. 

امام رضا(ع) نماد گفت‌وگوی تمدن‌هاست 
هنوز صحبت‌هایمان با این دانشجوی این دانشگاه به پایان نرسیده که یکی از دوستانش به جمع ما می‌پیوندد. «سید رضا رضوی تبار» ۲۳ساله، دانشجوی مقطع کارشناسی رشته مدیریت مالی در این دانشگاه است. او درباره تفاوت دانشجوی امروز با دانشجویان گذشته اظهار می‌کند: دانشجوی امروز با دانشجوی زمان‌های قدیم بسیار فرق می‌کند. شرایط زمان و مکان، موقعیت‌ها و شرایط سیاسی و اجتماعی کشور، نیاز‌های کشور، دغدغه‌های کشور، شرایط بین‌المللی منطقه و دنیا و... همه و همه سبب شده مسئولیت دانشجویان نیز با گذشته فرق کند. یک دانشجو نمی‌تواند در عصر حاضر فقط به کسب علم و دانش بپردازد. او فارغ از موضوعات و حوادث سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و... نیست. اصلاً روز ۱۶آذر که به عنوان روز دانشجو نام‌گذاری شده، خود نشان‌دهنده این است دانشجو و جنبش دانشجویی، دربرابر اوضاع کشور و دنیا بی‌تفاوت و بی‌خیال نیست. دانشجوی امروز خود را در میدان نبرد علمی، فرهنگی، سیاسی و... می‌بیند که مهم‌ترین سلاح این نبرد علاوه بر ‌ایمان و اعتقادات راستین مذهبی؛ علم، رسانه و فضای مجازی است. من معتقدم نبرد در این میدان، دقیق‌تر، سریع‌تر و حساس‌تر است و در این میان دانشجویان منتسب به تشکیلات آستان قدس رضوی، وظیفه‌ای دوچندان دارند، زیرا امام رضا(ع) امام گفت‌وگوی تمدن‌ها هستند و از طرف دیگر و به گفته و تعبیر رهبر معظم انقلاب، پیام زندگانی آن حضرت عبارت است از «مبارزه دائمی خستگی‌ناپذیر» و دانشجوی امام رضایی نه تنها فارغ از این پیام نیست که یکی از مخاطبان اصلی این پیغام است.

«بی‌تفاوتی و رنگ‌پذیری» آفت تشکل‌های دانشجویی است
«مینا اسدزاده» ۲۳ساله، دانشجوی ترم اول رشته ادبیات کودک و نوجوان در مقطع کارشناسی ارشد در پردیس خواهران این دانشگاه است. او معتقد است دانشجویان با دنیایی از اطلاعات و داده‌ها، اخبار و محتوا‌های رسانه‌ای و... روبه‌رو هستند.  روز ۱۶ آذر و حوادث مربوط به آن نشان از بینش و قدرت جنبش دانشجویی در زمینه استکبارستیزی دارد. در کنار درس خواندن، تحلیل و بینش صحیح سیاسی، بی‌تفاوت نبودن دربرابر مسائل جاری کشور و دنیا و... ازجمله مواردی است که باید مورد توجه دانشجویان باشد. به نظر من «بی‌تفاوتی و رنگ‌پذیری» آفت تشکل‌های دانشجویی است.

خبرنگار: محمدحسین مروج کاشانی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه