روز مطالبه‌گری

رئیس‌جمهور در دانشگاه شهید بهشتی: شاخص‌ نخبگی «وطن‌دوستی» است

روز مطالبه‌گری

مراسم بزرگداشت ۱۶ آذر و روز دانشجو با حضور رئیس‌جمهور روز گذشته در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد.


رئیس‌جمهور در این مراسم با تأکید بر اینکه دانشجو فقط در ۱۶ آذر نباید مورد توجه قرار بگیرد، گفت: «دانشجویان قشری پیشتاز هستند که جامعه و نیاز آن را می‌شناسند و برای رفع نیاز جامعه آماده هستند. دانشجو در جایگاه روشنفکری باید ببیند، پیش از اینکه دیگران ببینند و شرایط جامعه را خوب درک کند و در زمان لازم مطالبه‌گری و حق‌خواهی کند و نسبت به اصلاح امور حساس باشد».

قدرت علمی؛ پیشران پیشرفت و توسعه در کشور
رئیس‌جمهور دانشگاه را مرکز دانش و تولید علم در کشور دانست و گفت: دانشگاه به کشور قدرت می‌بخشد، نیروهای آموزش‌دیده، دانشمند، نخبه و کسانی که هم تخصص دارند و هم تعهد می‌توانند در عرصه‌های مختلف تحول‌آفرین باشند. قدرت علمی پیشران پیشرفت و توسعه در کشور است.
وی در ادامه با بیان اینکه دانشگاه تحول‌آفرین است، مطرح کرد: توانمندی کشور با علم، دانش و فناوری دارای اهمیت است. آینده ایران و ایران آینده را علم، دانش و تخصص همراه با تعهد رقم می‌زند و دانشگاه متکلف این مسئولیت مهم است. 
به جد معتقدیم دانشگاه اتاق فکر و اندیشه‌ورزی دولت است.

جنبش دانشجویی؛ جنبش ضداستبداد و ضداستعمار
حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با تأکید بر اینکه دانشجوی سیاسی و فعال و جریان جنبش دانشجویی می‌تواند ضد استبداد داخلی و استعمار خارجی باشد، اظهار کرد: دانشگاه می‌تواند در کنار مسئله‌شناسی برای حل مشکلات نیز کمک کند. دانشگاه کانون فضیلت‌خواهی، اخلاق، ادب و کرامت انسانی و توجه به دیگران و خداخواهی و توجه به اجرای قانون و عدالت است و می‌تواند در این عرصه نقش‌آفرین باشد. جنبش دانشجویی، جنبش ضداستبداد و ضداستعمار است‌. دانشجوی سیاسی و فعال و جریان جنبش دانشجویی می‌تواند ضد استبداد داخلی و استعمار خارجی باشد.

دانشگاه سیاسی است اما سیاست‌کار نه
حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به اینکه دانشگاه سیاسی است اما سیاست‌کار نه؛ سیاسی یعنی اینکه نسبت به جامعه خود و نیازهای آن شناخت دارد، اظهار کرد: برخی‌ها فکر می‌کنند سیاسی بودن دانشگاه به معنای این است که دانشگاه به باشگاه احزاب سیاسی و دانشجویان به پیاده‌نظام سیاسیون تبدیل شوند، ما این را سیاسی بودن دانشگاه نمی‌دانیم. وظیفه دانشگاه پرورش عالم و نخبه و چهره‌های محقق و پژوهشگر است اما متأسفانه دانشگاه و کشور گرفتار مدرک‌گرایی شده اند.

رکورد تجارت منطقه‌ای در ۴۰ سال اخیر شکست
رئیس‌جمهور اظهار کرد: با وجود آنکه دشمن به دنبال ناامید کردن مردم ایران بود، اما امروز ۱۰ هزار شرکت دانش‌بنیان داریم و صادرات این شرکت‌ها به مرز ۲ میلیارد دلار رسیده است. در تجارت منطقه در ۴۰ سال گذشته رکورد زدیم. بیش از ۶ هزار کارگاه و کارخانه تعطیل و نیمه‌تعطیل را در عرصه تولید فعال کردیم. دولت به دنبال این است که در عرصه‌های مختلف فعالیت داشته باشد و در این جهت دشمن موفق نشد مردم را ناامید کند.

حتماً سر اژدهای هفت سر فساد را قطع خواهیم کرد
رئیس‌جمهور با بیان اینکه زیاده‌خواهی، سوداگری و فساد موانع قابل توجه پیش روی ماست، گفت: در دستگاه قضایی هم که بودم اعلام کردم افراد سوداگر در عرصه‌های مختلف به دنبال این هستند که با فساد جیب خود را پر کنند و این موضوع حتی در زمان جنگ هم وجود داشت. از روز اول در دولت اعلام کردیم حتماً سر اژدهای هفت سر فساد را قطع خواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد فساد در هیچ جایی از کشور لانه کند. هر جا که من فساد ببینم و دولتمردان ما در هر جایی از اداره‌ها و سازمان‌ها فساد را ببینند موظف به برخورد با آن هستند.
وی اظهار کرد: در ایام انتخابات وعده دادم رئیس دولت باید نخستین مدعی فساد در کشور باشد و این در دولت سیزدهم‌ محقق شد. تمام کسانی که به نام دولت کار می‌کنند باید نسبت به فساد حساسیت داشته باشند. در گزارش اخیر فساد در واردات چای نخست دولت پیشقدم شد و شناسایی و پیگیری کرد و دست اندرکاران را عزل و پرونده را به دست دستگاه قضا سپرد.

شاخص‌ نخبگی را وطن‌دوستی می‌دانم
رئیس‌جمهور تصریح کرد: بدون تعارف می‌گویم یکی از شاخص‌های نخبگی را وطن‌دوستی می‌دانم. نخبگی اجازه می‌دهد خدمت به کشور را رها کنید و به این بهانه که فلان جا مقداری بیشتر به من پول می‌دهد پس به آنجا بروم؟
حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: در ۲۳استان کشور مشکل بیکاری از وضعیت حاد خارج شده است.️ جذب دانشجو باید متناسب با نیازهای کشور باشد تا اشتغال آن‌ها در آینده با مشکل مواجه نشود.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه به ‌پیمان‌های خود با مردم و دانشجویان پایبند و مقید هستیم، خاطرنشان کرد: رفع موانع را دنبال می‌کنیم. جلوه‌های خوبی از پیشرفت کار را شاهد هستیم. رشد اقتصادی در کشور در 10سال گذشته 0/4درصد بوده، در برخی سال‌ها 0/7 درصد و برخی سال‌ها1/5 درصد اما دولت سیزدهم در سال نخست فعالیت خود ۴درصد رشد اقتصادی داشته و این رشد در سه ماهه نخست ۱۴۰۲ به ۷درصد رسیده است. جمله معروف ما می‌توانیم شعار دولت است. آینده پیش رو، درخشان و امیدوارکننده است. 

رشد ۲۲ درصدی تولید کالاهای اساسی در کشور
حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: در سال ۱۴۰۲ حدود ۱۱میلیون تن گندم از کشاورزان خریداری شد که سال گذشته این عدد ۷ میلیون تن بود. ۲۲ درصد افزایش تولید کالاهای اساسی در کشور را شاهد هستیم، این‌ نشان از برنامه‌دار بودن دولت است. کشت قراردادی در این دولت کلید خورده و آب‌رسانی زیرسطحی در این دولت آغاز شده است.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه اگر به ضرورت جابه‌جایی یک مدیر برسیم، کوچک‌ترین تأملی نخواهیم کرد، خاطرنشان کرد: هر وقت به این موضوع برسیم که مدیری در جایی ضرورت دارد تغییر کند، بدانید کوچک‌ترین تأملی نخواهیم کرد و به سرعت او را جابه‌جا خواهیم کرد. این ادعا نیست، در این دو سال عمل کردیم، در سطوح مختلف هر جا احساس کردیم کارآمدی او دچار آسیب شده او را جابه‌جا کردیم. این موضوع برخلاف دولت‌های پیشین است که می‌گفتند فلان مسئول جزو فلان حزب، گروه و... است یا فلان شخص او را سفارش کرده است.

جریمه مشترکان پرمصرف به مشترکان کم‌مصرف داده می‌شود
حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: درباره عدالت در استفاده از حامل‌های انرژی، جرایمی که از مشترکان پرمصرف گرفته می‌‎شود به مشترکان کم‌مصرف داده می‌شود. این جرایم نابخشودنی است و این کار دو سال است در کشور اجرا می‌شود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه