پرواز «کاووس» هم‌بال «سلمان»

پس از یک وقفه ۱۰ساله، دانشمندان ایرانی یک کپسول زیستی را به فضا پرتاب کردند

پرواز «کاووس» هم‌بال «سلمان»

«کاووس» اسم یکی از شاهان شاهنامه است که همواره سودای پرواز دارد اما با وجود تلاش بسیار موفق به این کار نمی‌شود. اما حالا و چند هزار سال پس از این پادشاه «دوره کیانی» جوانان ایرانی توانستند کاووس را به مرزهای فضا بفرستند. کاووس اسم یک کپسول زیستی است که این روزها تیم فضایی کشورمان در حال بررسی علائم و نشانه‌های آن پس از پرتاب هستند.


این کپسول که توسط جوانان ایرانی ساخته شده و توسط ماهواره‌بر سلمان خودمان هم به فضا رفته است یک بار دیگر ثابت کرد دانش اگر در ثریا هم باشد مردان پارسی به ‌آن دست پیدا خواهند کرد.
بر اساس اخبار منتشر شده، این کپسول روز گذشته از پایگاه امام خمینی(ره) سمنان برای انجام تست زیرمداری به فضا پرتاب شده است. آخرین پرتاب کپسول زیستی ایران در سال ۱۳۹۲ صورت گرفته بود و پس از آن دولت آقای دکتر روحانی تمایل چندانی برای ورود به این حوزه علمی نشان نداد. البته بماند که دولت ایشان تمایلی برای ورود به دیگر حوزه‌های علمی به‌ ویژه فضایی هم نداشت. پرتاب روز گذشته در راستای عزم دولت سیزدهم برای احیای بخش‌های مختلف صنعت فضایی کشور و تثبیت دانش کسب ‌شده در حوزه زیست فضایی انجام شد.
کپسول زیستی فضاپیمایی است که برای انتقال محموله، انجام آزمایش‌های علمی و ارسال فضانوردان به فضا و بازگرداندن آن‌ها به زمین طراحی شده است. این کپسول‌ها می‌توانند انسان و محموله‌ها را به سلامت به مدار برسانند و دوباره به سطح زمین برگردانند.
البته کاووس ایرانی هنوز نمی‌تواند انسان به فضا برساند اما این پرتاب نخستین گام ایران برای پرتاب انسان و دیگر موجودات به فضاست. طراحی و ساخت نخستین کاوشگر ایرانی پرتاب کپسول زیستی و ورود به حوزه کاوشگرهای فضایی از آبان سال ۱۳۸۵ شروع شد و آخرین پرتاب کپسول زیستی ایران در سال 1392 صورت گرفت. تا این سال ۶پرتاب اتفاق افتاد و در این پرتاب‌ها موجودات زنده مختلف به فضا پرتاب شدند. در سال ۱۳۹۱ برای نخستین بار توانستیم با استفاده از پرتابگر پیشگام یک میمون به فضا پرتاب و زنده بازیابی کنیم. پس از این سال و با روی کار آمدن دولت یازدهم، این پروژه به ‌دلیل مسائل مختلف متوقف شد.
پرتابگر این کپسول هم که سلمان نام دارد نخستین نسخه از این کلاس پرتابگرهاست که قابلیت پرتاب کپسول‌های زیستی با وزن نیم تُن را داراست و ارتقای قابل توجهی در پیشران، ویژگی‌های آیرودینامیکی و کنترل آن متناسب با محموله‌های زیستی پیدا کرده است. این پرتابگر توسط سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع ساخته شده و تماماً بومی است.
امیر محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح پس از این پرتاب موفقیت‌آمیز اظهار کرد: «پرتابگر سلمان حاصل تلاش‌های همکارانم در سازمان هوافضای وزارت دفاع، جدیدترین کپسول زیستی ایران را با موفقیت پرتاب کرد». 
همچنین عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات در گفت‌و‌گو با فارس، گفت: «به زودی تست‌های زیرمداری نسل جدید کپسول‌های زیستی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در کشور انجام خواهیم داد؛ این اتفاق خواهد افتاد و ان‌شاءالله ما را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در مسیر دستیابی به اهدافمان در زیست در فضا نزدیک می‌کند». وی افزود: «باید توجه داشت تا رسیدن به نقطه‌ای که بتوانیم انسان به فضا ارسال کنیم هنوز ۵ تا ۶ سال فاصله داریم، اما ۱۰ سال این حوزه عملاً تعطیل بوده است (از حدود سال ۹۱ که موجود زنده «میمون» را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به فاصله ۷۰-۶۰ کیلومتری پرتاب کردیم و زنده به زمین برگشت) که در حال احیای آن هستیم و تا پایان سال خبرهای خوشی در راه است».
در آزمایش روز گذشته، ماهواره‌بر سلمان توانست کپسول زیستی کاووس را به ارتفاع ۱۳۰ کیلومتری تزریق کند و پس از آن این کپسول با موفقیت بازیابی شد. با پرتاب موفق این کپسول ۵۰۰ کیلوگرمی که به سفارش سازمان فضایی ایران و توسط پژوهشگاه هوافضای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ساخته شده، توسعه فناوری‌های مختلف طرح اعزام به فضا شامل پرتاب، بازیابی، سامانه‌های کنترل سرعت و سپر ضربه‌گیر، طرح آیرودینامیک کپسول و چتر آزمایش شد. در این آزمایش همچنین بازگشت آرام کپسول با موفقیت انجام شد. 
در حال حاضر تنها 11کشور در جهان قابلیت ارسال موجود زنده یا اشیا را به فضا دارند.

خبرنگار: فاطمه کامیاب‌

برچسب ها :
ارسال دیدگاه