طرح احتمالی دموکرات‌ها برای پساانتخابات 2024

طرح احتمالی دموکرات‌ها برای پساانتخابات 2024

در حالی که کمتر از یک سال تا انتخابات 5 نوامبر 2024 (14 آبان) ایالات متحده مانده، حال موضوع سن بالای نامزدهای اصلی این رقابت به سوژه مهم تحلیلی در رسانه‌ها بدل شده است.


​​​​​​​هر چند در اردوگاه جمهوری‌خواهان شاهد حضور چهره‌هایی مانند ران دسانتیس، نیکی هیلی، ویوک راماسوامی، مایک پنس و... هستیم اما به نظر نامزد نهایی این جریان را باید دونالد ترامپ 76ساله دانست. در میان دموکرات‌ها نیز اگرچه افرادی مانند رابرت کندی جونیور برادرزاده رئیس‌جمهور پیشین، جان اف‌کندی برای به چالش کشیدن جوبایدن اعلام حضور کرد، اما با انصراف وی و نبود گزینه جدی دیگر، رئیس‌جمهور کنونی را باید نامزد نهایی حزب برای دور بعدی ریاست جمهوری بدانیم. بایدن همین چند روز پیش (یک آذر) با فوت کردن شمع کیک تولدش، ورود به 81سالگی را جشن گرفت و این در حالی است که او در حال حاضر هم مسن‌ترین رئیس‌جمهور آمریکاست. جالب اینکه در صورت پیروزی در انتخابات سال آینده، وی برای چهار سال دیگر ساکن کاخ‌سفید می‌شود و این یعنی اینکه بایدن در پایان دوره دوم ریاست جمهوری خود 
86 ساله خواهد بود، سنی که برای یک رئیس جمهور عددی غیرمعمول است!
آقای رئیس جمهور برای حضور در انتخابات آینده موافقت خود را اعلام و عمده دموکرات‌ها هم در میان نبود گزینه بهتر برای به چالش کشیدن رقیب جمهوری‌خواه از تصمیم وی حمایت کرده‌اند. با این حال بی‌شک نگرانی در محافل سیاسی درونی آمریکا درباره آینده سیاسی ایالات متحده تحت رهبری فردی مسن وجود دارد. بایدن اکنون هم با سوتی‌هایی که می‌دهد به سوژه جریان مقابل تبدیل شده است، پس نگرانی درباره توان او برای بر عهده گرفتن سکان مدیریت مهم‌ترین نهاد اجرایی ایالات متحده در دور دوم ریاست جمهوری بی‌دلیل نیست. 
اما آیا دموکرات‌ها طرحی برای مدیریت اوضاع در دست اقدام دارند؟ با کمی کنکاش در اظهارات مقامات حزب شاید بتوان از «پلن بی» مدنظر آن‌ها برای پساانتخابات پرده برداشت. چندی پیش بود که کامالا هریس، معاون رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌وگویی به‌صراحت اعلام کرد آماده‌ جانشینی بایدن است. این در حالی است که دیروز رئیس‌جمهور آمریکا عنوان کرد حضور وی در انتخابات تنها برای به چالش کشیدن همتای پیشینش است، چراکه نمی‌تواند اجازه دهد دونالد ترامپ برنده شود. این شاید همان خوابی باشد که دموکرات‌ها برای جانشینی جو دیده‌اند. یعنی به نظر می‌رسد آن‌ها در مقطع کنونی کسی بهتر از رئیس‌جمهور را برای رقابت با ترامپ نیافته‌اند، پس آن‌ها جو را راهی رقابت با دونالد می‌کنند به این امید که وی رقابت را ببرد. اما پس از پیروزی در انتخابات 2024 و با توسل به قانون اساسی، رئیس‌جمهور را کنار زده و معاون وی را جایگزین او می‌کنند. اصلاحیه بیست و پنجم قانون اساسی ایالات متحده راهنمای آن‌ها در این مسیر است. براساس این قانون در صورت برکناری، مرگ یا ناتوانی رئیس‌جمهوری در انجام امور، معاون وی به جای او خواهد نشست. این احتمالاً همان افقی است که دموکرات‌ها برای پساانتخابات دیده‌اند. 

خبرنگار: مهدی خالدی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه