جزئیات اعتکاف رجبیه

معاون اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی تشریح کرد

جزئیات اعتکاف رجبیه

معاون اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی از آغاز نام‌نویسی مراسم اعتکاف این آستان مقدس از ۱۴ آذر ۱۴۰۲ خبر داد و گفت: امسال هزار و 200 معتکف با انجام قرعه‌کشی پذیرش می‌شوند. 


به گزارش آستان‌نیوز، امین بهنام در نشست خبری تشریح برنامه‌های معنوی اعتکاف ماه رجب در حرم مطهر رضوی که صبح دیروز با حضور اصحاب رسانه در این آستان مقدس برگزار شد، با اشاره به اینکه نام‌نویسی در مراسم اعتکاف حرم مطهر رضوی به دو طریق اینترنتی و پیامکی صورت می‌گیرد، بیان کرد: امسال علاقه‌مندان برای نام‌نویسی در مراسم اعتکاف حرم مطهر رضوی از ۱۴ تا ۲۳ آذر ماه سال جاری به مدت ۱۰‌روز می‌توانند به سایت
 etekaf.razavi.ir مراجعه کنند. همچنین با ارسال عدد ۸ به پیش‌شماره ۵۰۰۰۴۸۰۳۰ می‌توانند مراحل نام‌نویسی خود را در این مراسم معنوی ماه رجب انجام دهند. 
بهنام ادامه داد: قرعه‌کشی میان ثبت‌نام‌کنندگان در مراسم اعتکاف نیز یکم دی ماه صورت می‌گیرد و تنها متقاضیان خانم و آقای زیر سن تکلیف (۹ و ۱۴ سال) از فضای قرعه‌کشی خارج خواهند شد. 

اعلام‌ نتایج قرعه‌کشی، ۵ دی ماه
وی گفت: نتایج قرعه‌کشی اعتکاف حرم مطهر رضوی نیز ۵ دی ماه از طریق ارسال پیامک به داوطلبان پذیرش شده اعلام خواهد شد. 
بهنام افزود: از آنجایی که امکان اسکان معتکفان به دلیل برودت هوا در صحن مسجد گوهرشاد وجود ندارد تنها امکان حضور در چهار شبستان این مسجد شامل نهاوندی و میلانی ویژه برادران و تبریزی و سبزواری ویژه خواهران وجود دارد و سه شبستان دیگر مسجد نیز محل تردد خواهد بود. 
وی گفت: پذیرش معتکفان نیز ۴ بهمن ماه انجام خواهد شد و امسال معتکفان خانم و آقا در دو مکان حضور یافته و مراحل پذیرش آنان انجام شده و با اتوبوس به صورت دسته‌جمعی وارد حرم مطهر رضوی می‌شوند تا در بازرسی ورودی حرم منور رضوی با مشکل خاصی مواجه نشوند. 
وی ادامه داد: مسجد جامع گوهرشاد برای معتکفان به طور کامل قرق خواهد شد و آنان از ۴ بهمن به مدت سه روز می‌توانند در مراسم معنوی اعتکاف حرم مطهر رضوی شرکت کنند و افطار و سحر میهمان خوان نعمت حضرت رضا(ع) شوند. 
معاون اماکن متبرکه حرم مطهر رضوی اضافه کرد: جلسه توجیهی معتکفان نیز یکم بهمن ‌ماه برای مشهدی‌ها به صورت حضوری و برای غیرمشهدی‌ها به صورت مجازی برگزار خواهد شد و تمام نکات از جمله لوازم ضروری مورد نیاز برای حضور در مراسم‌ نیز در این جلسه عنوان خواهد شد. 
وی با بیان اینکه میزان پذیرش ظرفیت خواهران و برادران در مراسم اعتکاف به صورت برابر است، گفت: از ظرفیت هزار و 200 نفری امسال، ۱۰ درصد به زائران غیرایرانی، ۱۰ درصد به زائران خارج از استان خراسان رضوی، ۱۰ درصد به معتکفان حضور مجدد که در سه سال گذشته جزو معتکفان حرم مطهر رضوی بودند، اختصاص خواهد یافت و ۷۰ درصد دیگر ظرفیت نیز به سایر ثبت‌نام‌کنندگان اختصاص دارد. 
بهنام با ذکر آماری از شرکت‌کنندگان مراسم اعتکاف در گروه‌های سنی مختلف در سال‌ گذشته افزود: در سال ۱۴۰۱، ۸۹ نفر غیرایرانی، ۱۵۰ نفر خارج از استان خراسان رضوی و حدود هزار و 100 نفر مشهدی از مراسم اعتکاف حرم مطهر رضوی بهره‌مند شدند. 
شایان ذکر است مراسم اعتکاف به سنت هر ساله با برنامه‌های معنوی توسط معاونت تبلیغات حرم مطهر رضوی از ۱۳ تا ۱۵ ماه رجب در مسجد گوهرشاد حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود.

ظرفیت بالای اعتکاف برای جامعه‌سازی و تمدن‌سازی 
جانشین معاونت تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی نیز در این نشست با اشاره به اینکه اعتکاف ظرفیت جامعه‌سازی و تمدن‌سازی دارد، گفت: اینکه در سه شب صدها هزار معتکف در مساجد اعتکاف می‌کنند در تمدن‌سازی بسیار کارآمد است. 
حجت‌الاسلام والمسلمین علی بخشی تصریح کرد: پیش از انقلاب اسلامی کمتر کسی می‌دانست اعتکاف چیست اما یکی از رویش‌های انقلاب اسلامی اعتکاف است که خوشبختانه احیا شده است. 
وی با اشاره به اینکه مراسم اعتکاف در مسجد گوهرشاد حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود، افزود: بر اساس تجربه‌های سال‌های گذشته امسال برنامه‌ها به صورت پاتوقی تدارک دیده شده؛ به این صورت که معتکفان در گروه‌های ۳۰ یا ۴۰ نفره از برنامه‌های فرهنگی که برای آنان تهیه شده بهره‌مند می‌شوند. 
حجت‌الاسلام والمسلمین بخشی تربیت فرزند، حفظ قرآن و احکام، اقتصاد خانواده و... را از موضوعات برنامه‌های فرهنگی و مذهبی در این ایام ذکر کرد و گفت: آیین معنوی اعتکاف امسال در روزهای پنجشنبه، جمعه و شنبه برگزار می‌شود و شب جمعه مراسم دعای کمیل و صبح جمعه دعای ندبه در جمع معتکفان قرائت می‌شود.
وی پرداختن به موضوع کتاب اعم از خوانش و معرفی کتاب، زیارت و امام‌شناسی و گفت‌وگوی صمیمانه چندنفره در خصوص معنویت، عبادت و بندگی را از دیگر محورهای برنامه اعتکاف حرم مطهر رضوی دانست و خاطرنشان کرد: همزمان با آخرین روز اعتکاف ویژه برنامه اعمال ام‌داوود بلافاصله پس از اقامه نماز ظهر و عصر برگزار می‌شود‌.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه