۵۰۰ هزار نفر در خراسان رضوی غربالگری دیابت و فشارخون شدند

معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

۵۰۰ هزار نفر در خراسان رضوی غربالگری دیابت و فشارخون شدند


معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: تاکنون ۵۰۰ هزار نفر از جمعیت بالای ۱۸ سال زیر پوشش این دانشگاه در خراسان رضوی به لحاظ بیماری دیابت و فشارخون بالا در قالب پویش ملی سلامت غربالگری شدند.
دکتر مجید جعفری‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: در «پویش ملی سلامت» همه افراد ۱۸ سال و بالاتر ایرانی ساکن در کشور به صورت رایگان از نظر دیابت و فشارخون بالا بررسی و غربالگری می‌شوند.
وی ادامه داد: هدف از اجرای این پویش افزایش آگاهی عمومی از عوامل خطر دیابت و فشارخون و کنترل بیماری در مبتلایان و نیز شناسایی بیماران از طریق غربالگری است.
معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد بیان کرد: از ۵۰۰ هزار نفری که تاکنون در مناطق زیر پوشش این دانشگاه غربالگری شده‌اند، ۹۵هزار نفر قندخون بالا با سابقه دیابت داشته و ۱۸ هزار نفر دارای قندخون بالا بدون سابقه دیابت (مشکوک به دیابت) شناسایی شدند.
جعفری‌نژاد افزود: همچنین ۱۴۲ هزار نفر از افراد غربالگری شده در این پویش سابقه فشارخون داشته یا مشکوک به فشارخون بالا بودند.
وی بیان کرد: بیماران شناسایی شده اگر پرونده فعال بهداشتی نداشته باشند به مراکز سلامت و مراکز درمانی ارجاع داده می‌شوند.
معاون فنی معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: اطلاع‌رسانی از عوامل خطر بیماری دیابت و فشارخون بالا به منظور پیشگیری از ابتلا به این بیماری‌ها و نیز شناسایی و مراقبت بیماران دیابتی و فشارخون مهم‌ترین اقدامات در حال انجام معاونت بهداشتی این دانشگاه است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه