شرکای جرم در جنایات غزه

چرا شیوخ عرب برای رئیس رژیم‌صهیونیستی فرش قرمز پهن کردند؟

شرکای جرم در جنایات غزه

مشارکت پادشاهان، رؤسای جمهور و شاهزادگان عرب در کنفرانس بین‌المللی آب‌وهوایی دبی که با حضور رئیس رژیم‌صهیونیستی برگزار شد و به‌ویژه مصافحه گرم امیران قطر و امارات با سران این رژیم همزمان با ادامه جنگ در غزه، واکنش‌های بسیاری به‌دنبال داشت.


​​​​​​​چرا درحالی‌که جنگ در جریان است و تل‌آویو به نسل‌کشی در غزه ادامه می‌دهد، شیوخ عرب برای رئیس رژیم‌صهیونیستی فرش قرمز پهن کردند. هرچند جزئیاتی از گفت‌وگوهای رئیس رژیم‌صهیونیستی با رهبران کشورهای عربی در امارات منتشر نشده است، اما در میان این دیدارها، به‌طور ویژه دیدار و گفت‌وگوی هرتزوگ با امیر قطر در حاشیه نشست تغییرات اقلیمی بسیار خبرساز شد. اهمیت این دیدارها به‌حدی است که نه‌فقط رسانه‌های جبهه مقاومت به آن واکنش نشان دادند، بلکه رسانه‌های صهیونیستی نیز با شگفت‌زدگی در برابر آن نوشتند «این یک تصویر تاریخی است که رئیس اسرائیل در نشست تغییرات اقلیمی در دبی با شیخ‌تمیم امیر قطر دست می‌دهد!» این‌ها درحالی است که جنبش حماس در بیانیه‌ای اعلام کرد که دادن فرصت مشارکت در نشست تغییرات اقلیمی به اسحاق هرتزوگ رئیس رژیم‌صهیونیستی را که در کشور امارات درحال برگزاری است، محکوم می‌کند. 

سناریوهای آمریکا و رژیم‌صهیونیستی برای دولت‌های عربی
مصیب نعیمی، سردبیر پیشین روزنامه «الوفاق» در گفت‌وگو با قدس می‌گوید: دعوت از مقامات صهیونیست به امارات در گام نخست نشان از اعلام وفاداری اعراب سازشکار به تل‌آویو و خوش‌رقصی برای آمریکایی‌هاست. اگر رژیم‌صهیونیستی فقط یک‌درصد می‌دانست تعدادی از کشورهای عربی با جدیت در برابر جنایات وحشیانه این رژیم در غزه می‌ایستند، هرگز دست به این جنایات فجیع نمی‌زد، اما دعوت از «هرتزوگ» این پیام را داشت که نسل‌کشی صهیونیست‌ها در غزه با هماهنگی این دولت‌های عربی صورت گرفته است. دیدار رئیس رژیم‌صهیونیستی با شیوخ عرب در شرایط کنونی می‌تواند توهین به خون شهیدان و کودکان غزه تعبیر شود. ساختاری که غرب برای دولت‌های عربی در منطقه غرب آسیا و خلیج فارس ایجاد کرده برمبنای سناریوهای آمریکا و رژیم‌صهیونیستی است و این دو هر جنایتی مرتکب می‌شوند، برای نابودی جبهه مقاومت در منطقه است. مصداق این مسئله، حملات مجدد صهیونیست‌ها پس از آتش‌بس در غزه است که درحالی صورت می‌گیرد که وزیرخارجه آمریکا در روز اعلام پایان آتش‌بس در جلسه کابینه رژیم‌صهیونیستی حضور می‌یابد و این حضور همدستی برخی دولت‌های عرب با رژیم‌صهیونیستی را تأیید می‌کند. اکنون رژیم‌صهیونیستی از تناقض درون جامعه عرب و دورشدن آن‌ها از صحنه فلسطین سوءاستفاده می‌کند. ماهیت جنایات صهیونیست‌ها و بی‌توجهی آن‌ها به‌هرگونه اعتراض مردمی نشان می‌دهد این رژیم با یک معامله مشترک با حامیان عربی و غربی خود در حال جهان‌خواری است و مشخص نیست نتیجه این رویکرد به‌کجا می‌رسد. تل‌آویو حتی در آتش‌بس هفت‌روزه نیز فقط زمینه را برای بازگرداندن اسرای خود فراهم کرد و درعین‌حال بر سر راه خود هیچ مانعی برای جنایتگری در غزه نمی‌دید. بنابراین می‌توان گفت امروز چیزی به‌نام کشورهای عربی وجود حقیقی ندارد، بلکه فقط برخی دولت‌های عربی هستند که ازسوی آمریکا اداره می‌شوند، یعنی هرچه مورد نظر آمریکا و رژیم‌صهیونیستی است باید انجام دهند. حتی مجامع اتحادیه عرب و کشورهای عربی که هرازچندگاهی حمایت ظاهری خود را از ملت فلسطین اعلام می‌کردند، این کار را در ماه‌های اخیر متوقف کرده‌اند. دولت‌های عربی حتی به‌اندازه کشورهای غیراسلامی که در برابر جنایات صهیونیست‌ها واکنش نشان دادند نیز کاری نکردند. امروز سفارتخانه رژیم‌صهیونیستی در بسیاری از کشورهای عربی دایر است. بی‌شک کشورهای عربی وابسته به‌غرب در جنایات صهیونیست‌ها علیه مردم فلسطین مشارکت دارند و شریک جرم به‌خاطر خون‌های ریخته در غزه هستند.

خبرنگار: سیدحسین حسینی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه