سوء‌مدیریت در فوتبال و بازار سیاه بلیت

سوء‌مدیریت در فوتبال و بازار سیاه بلیت

سینا حسینی


حدود سه سال پیش فدراسیون فوتبال، باشگاه‌های لیگ برتری را ملزم به راه‌اندازی گیت‌های الکترونیکی در ورزشگاه‌های محل میزبانی خود کرد تا تنها راه ورود تماشاگران به استادیوم‌های سراسر کشور از طریق خریداری بلیت الکترونیکی صورت گیرد. مدیران فدراسیون فوتبال در آن مقطع با اصرار و پافشاری ادعا کردند اگر این گیت‌ها خریداری و در ورزشگاه‌ها نصب شود دیگر با پدیده بازار سیاه رو به رو نخواهیم بود.
از آن روز تا به امروز افزون بر هزارو100 روز می‌گذرد اما نه تنها پدیده بازار سیاه تمام نشده، بلکه هر روز فاز جدیدی از سوء‌استفاده سودجویان در جامعه رونمایی شده تا مشخص شود مدیران فوتبال ایران حتی قدرت اجرای یک طرح ساده برای جلوگیری از سودجویی عده‌ای فرصت طلب را هم ندارند، چه رسد به اجرای قواعد و قوانین استاندارد روز دنیا.
البته که بیان این چالش تا مادامی که مدیریت پراشکال فوتبال ایران ترمیم نشود، هیچ دردی از دردهای ناتمام فوتبال را حل نخواهد کرد، اما وقت آن رسیده مدیران دستگاه ورزش یک‌بار برای همیشه ماجرای سودجویی جریان‌های مافیایی پشت پرده در جریان خرید و فروش بلیت‌های بازی‌های فوتبال را به صورت کارشناسی و دقیق آنالیز کنند تا مشخص شود این جریان چگونه و به چه شکل همچنان به رفتار مافیایی خود در فوتبال ایران ادامه می‌دهند.
مطمئناً نبود نظارت کافی از سوی متولیان حوزه فوتبال سبب شده در کمال ناباوری بهای بلیت پرسپولیس و الدحیل در چارچوب رقابت‌های مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا به رقمی حدود 10 میلیون تومان برسد در حالی که مدیران باشگاه پرسپولیس هر قطعه بلیت را به مبلغ بسیار ناچیز به فروش رسانده‌اند!
جریان مافیایی بازارسیاه بلیت به قدری وقیح شدند که به‌سادگی بلیت بازی را در پلتفرم‌های خرید و فروش کالا در جامعه آگهی می‌کنند و بابت آن رقمی چند میلیونی تقاضا می‌کنند و عده‌ای ساده‌اندیش که فرصت خرید بلیت این بازی را از دست داده‌اند، حاضر می‌شوند در قبال پرداخت رقمی هنگفت این بلیت را خریداری کنند!
با استناد به این اتفاق یک پرسش ساده برای افکارعمومی مطرح می‌شود که چگونه چنین فاجعه‌ای شکل می‌گیرد؟ مگر هر نفر با کد ملی خود اقدام به خرید بلیت نمی‌کند، پس جریان مافیایی بازارسیاه بلیت چگونه به این حجم و تعداد بلیت دسترسی پیدا می‌کند که بدون ذره‌ای استرس و ترس آن را در پلتفرم‌های داخلی آگهی می‌کند؟ این جریان با کمک کدام جریان به این قدرت غیر قابل تصور دست پیدا کرده که می‌تواند به این راحتی این‌گونه جیب اهالی فوتبال را خالی کند؟
مگر طبق ادعای برخی اعضای هیئت رئیسه بنا نبود با راه‌اندازی گیت‌های الکترونیک در ورزشگاه‌ها سیستم نظارتی تقویت شود و هر نفر با بلیت خودش وارد ورزشگاه شود، پس براساس کدام فرایند فرصت‌طلبان در بازارسیاه بلیت‌های تهیه شده را به هواداران بدون بلیت واگذار می‌کنند تا آن‌ها با این بلیت وارد ورزشگاه شوند!
مقوله نظارت و بازرسی در این فرایند کجای قصه قرار دارد؟ آیا این روال معیوب و فشل مورد تأیید دستگاه‌های نظارتی و مدیریت فوتبال ایران است که هیچ راهکاری برای برخورد با آن در نظر گرفته نمی‌شود؟ هواداران فوتبال از قدیم جزو اقشار آسیب پذیر جامعه بودند و همچنان نیز اوضاع به همین منوال است، آیا انصاف است با سوء‌مدیریت و ناکارآمدی، خون این طبقه مظلوم جامعه توسط عده‌ای فرصت طلب و سودجو مکیده شود؟ وقت آن نرسیده یک بار برای همیشه این بازی کثیف جمع شود؟
مطمئناً اگر روال کنونی تداوم یابد، مافیای بازار سیاه نه تنها عقب‌نشینی نمی‌کنند، بلکه در آستانه شهرآورد این جریان با نقشه‌های شوم و کثیف خود دوباره کیسه خود را مملو از اسکناس‌های کثیف خواهند کرد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه