خیال‌بافی جدید اشغالگران برای مهار حماس

نگاهی به پشت‌پرده طرح صهیونیست‌ها برای ایجاد منطقه حائل در غزه

خیال‌بافی جدید اشغالگران برای مهار حماس

روز گذشته گزارش‌هایی درباره طرح رژیم صهیونیستی برای ایجاد یک «منطقه حائل» در نوار غزه منتشر شد که حاکی از ابلاغ این ایده از سوی نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم اشغالگر به چند کشوری عربی مصر، اردن و امارات، حتی عربستان سعودی و همچنین ترکیه بود. تل‌آویو این مسئله را به عنوان بخشی از پیشنهادهای مطرح شده در خصوص دوره «پساجنگ» در غزه مطرح کرده است.


گمانه‌زنی‌ها درباره خواسته صهیونیست‌ها درحالی مطرح می‌شود که پیش از این آویر فولک، مشاور بنیامین نتانیاهو اعلام کرده بود این رژیم طرحی برای ایجاد منطقه حائل در نوار غزه دارد که شامل سه هدف نابودی حماس، خلع سلاح غزه و پایان دادن به اقدامات حماس در غزه است که به مرحله «پسا حماس» اختصاص دارد.

ماهیت طرح جدید
پیرمحمد ملازهی، تحلیلگر مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با قدس درباره رویدادهای اخیر اظهار کرد: هدف اولیه اسرائیل از آغاز اقدام نظامی علیه غزه این بود تمام ساکنان 2میلیون‌و 300هزار نفری غزه را وادار به کوچ اجباری به صحرای سینا کند، منتها مصر تاکنون در برابر این اتفاق مقاومت کرده‌است. به نظر می‌رسد مطرح شدن برخی طرح‌های بعدی ازجمله ایجاد منطقه حائل و... ناشی از سردرگمی این رژیم در مواجهه با مقاومت مردم در غزه و رسیدن به این واقعیت کتمان‌ناپذیر است که حماس فقط یک نیروی نظامی صرف نیست بلکه یک تفکر ریشه‌دار است که نمی‌توان با عملیات نظامی آن را ریشه‌کن کرد.
تحلیلگر مسائل خاورمیانه با بیان اینکه یکی از پرسش‌های اصلی که از آغاز حملات اسرائیل علیه غزه همواره مطرح بوده، اداره آینده غزه پس از ادعای اسرائیل مبنی بر تحقق حذف حماس است، اظهار کرد: یکی از طرح‌های مطرح شده، دادن اداره امور غزه به محمود عباس و تشکیلات خودگردان است که البته محمود عباس آن را مشروط به تشکیل کشور فلسطین دانسته است؛ طرح دیگر، دادن اداره موقت غزه به سازمان ملل و نیروهای چندملیتی است که مورد استقبال قرار نگرفته و طرح سوم ایجاد یک منطقه حائل میان غزه و سرزمین‌های اشغالی است.
ملازهی تأکید کرد: درواقع شکل‌گیری ایده ایجاد مناطق حائل خود گواه و تأییدی بر این واقعیت است که اسرائیل این واقعیت را پذیرفته که شاید بتواند در بلندمدت و با کمک آمریکا نیروی نظامی حماس را تحلیل ببرد، اما نمی‌تواند حماس و تفکر جهادی برآمده از مقاومت را با اقدام نظامی از بین ببرد، بنابراین تلاش می‌کند برای تضمین امنیت آینده سرزمین‌های اشغالی بخش‌هایی از غزه را تحت عنوان مناطق حائل در اشغال خود داشته باشد.

دلایل ابلاغ طرح به کشورهای عربی
کارشناس مسائل غرب آسیا در ادامه به دلایل ارجاع طرح ایجاد مناطق حائل به کشورهای عربی و ترکیه اشاره کرد و گفت: به نظر می‌رسد ابلاغ با این هدف صورت گرفته که نخست، بابت تأمین امنیتشان از طرف غزه در آینده تضمینی از اعراب بگیرند و همزمان با آن تأییدیه سران عرب و جهان بین‌الملل را هم برای ایجاد منطقه حائل داشته باشند.
ملازهی افزود: درواقع آنچه مقامات رژیم اسرائیل در سر می‌پرورانند این است با ایجاد یک منطقه حائل که از شمال تا جنوب غزه (مرز رفح) را دربرمی‌گیرد احتمال وقوع حملات احتمالی مشابه عملیات طوفان الاقصی را از سوی نیروهای مقاومت به صفر برسانند. البته تمام این طرح‌ها و ایده‌ها مستلزم این خواهد بود ارتش اسرائیل بتواند در عملیات نظامی خود که با هدف حذف کامل حماس، حذف توان نظامی مقاومت و خلع سلاح غزه آغاز کرده، موفق شود. مقامات اسرائیل و در رأس آن‌ها بنیامین نتانیاهو درحالی از آرزوهایشان برای غزه پساجنگ و نابودی حماس صحبت می‌کنند که ارتش این رژیم از 15 مهر تاکنون از هر جنایتی استفاده کرده تا مقاومت فلسطین را به زانو دربیاورد، اما مقاومت هربار قدرتمندتر از قبل به آن پاسخ داده است.

خبرنگار: سید احمد موسوی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه