در ترویج قانون اساسی کم‌کاری داشته‌ایم

عباسعلی کدخدایی در آیین گرامیداشت روز قانون اساسی:

در ترویج قانون اساسی کم‌کاری داشته‌ایم

همزمان با برگزاری مراسم گرامیداشت سالروز تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در پژوهشگاه شورای نگهبان، ازجلد سوم و چهارم تحلیل مبانی نظام جمهوری اسلامی ایران، فصل حقوق ملت (در قانون اساسی) و نخستین کتاب صوتی قانون اساسی با مشارکت معاونت صدای سازمان صدا و سیما رونمایی شد.


​​​​​​​به گزارش خبرنگار قدس، در این مراسم عباسعلی کدخدایی اظهار کرد: پژوهشگاه شورای نگهبان با به‌کارگیری نیروها و محققان جوان و متدین در صدد است در کنار وظایف قانونی و محوله به این نهاد، در موضوع ترویج و تبیین قانون اساسی و حقوق عمومی برای مردم و جامعه نیز گام بردارد.
وی خاطرنشان کرد: در کنار وظیفه اولیه این پژوهشگاه که ارائه نظرات و گزارش‌های کارشناسی و مشورتی به اعضای شورای نگهبان برای کمک به بررسی بهتر و دقیق‌تر مصوبات مجلس است، در حوزه پژوهشی نیز در موضوع تبیین مبانی نظام جمهوری اسلامی و قانون اساسی و ترویج فهم و شناخت این قانون بنیادی اقدامات مؤثری شروع شده است.
رئیس پژوهشکده شورای نگهبان خاطرنشان کرد: باوجود جایگاه مهم قانون اساسی متأسفانه همه ما و نهادهای نظام در ترویج این سند مهم کم‌کاری کرده و تلاش‌های مؤثری نداشته‌ایم. اگر چه دولت‌های مختلف و ادوار مجلس گام‌هایی در این زمینه برداشته‌اند که کافی نبوده و حق مطلب را ادا نکرده است.
در این مراسم آیت الله کعبی، عضو فقهای شورای نگهبان هم با تشریح روند شکل‌گیری و تکامل علمی و فقهی پژوهشگاه شورای نگهبان توسط آیت الله هاشمی شاهرودی تا به امروز این نهاد را یکی از مجموعه های موفق در عرصه ارائه نظرات کارشناسی حقوقی و فقهی نامید و با بیان اینکه «قانون اساسی ما محصول فقه اهل بیت(ع) است»، اظهار کرد: از آغاز عصر غیبت حضرت ولی عصر (عج) تاکنون تنها جایی که فقه اهل بیت (ع) ساز و کار حقوقی پیدا کرد و در قالب یک سند معتبر حقوقی تبیین شد، در جمهوری اسلامی ایران است. قانون اساسی ما هم به مسئله دین در دوران معاصر و هم نسبت به رأی، مشارکت و حضور مردم که در انتخابات تجلی می‌یابد، توجه دارد.
وی همچنین به تمایزات قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با قوانین اساسی برخی کشورهای غربی اشاره کرد و گفت: قانون اساسی ما دارای ویژگی‌هایی است که از جمله آن‌ها می‌توان به تفاوت در زمینه حقوق بشر از دیدگاه اسلام و غرب اشاره کرد؛ رعایت حقوق متقابل دولت و ملت در منظومه حقوق بشر اسلامی بزرگ‌ترین فریضه الهی محسوب می‌شود و به عنوان یک امر مقدس شاخصه‌ دینداری در اسلام رعایت حق‌الله، حق الناس عمومی و حق الناس فردی است؛ بنابراین حقوق بشر با نگاه دینی، قداست و ضمانت اجرایی خاصی پیدا می‌کند.
گفتنی است در این مراسم از برگزیدگان سومین دوره مسابقات شبیه‌سازی شورای نگهبان قدردانی شد.

خبرنگار: آرش خلیل‌خانه

برچسب ها :
ارسال دیدگاه