وقف مشارکتی؛ راهی برای توسعه وقف در روزگار معاصر

مدیر توسعه وقف و مشارکت‌های اجتماعی بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی مطرح کرد

وقف مشارکتی؛ راهی برای توسعه وقف در روزگار معاصر

مدیر توسعه وقف و مشارکت‌های اجتماعی بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی با اشاره به گستره نقش‌آفرینی وقف در حوزه خدمات اجتماعی از امکان وقف همگان با مبالغ خرد در طرح وقف مشارکتی خبر داد.


به گزارش آستان‌نیوز؛ حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر عبدالرضا علی اصغری، مدیر توسعه وقف و مشارکت‌های اجتماعی بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی و عضو هیئت علمی دانشگاه رضوی بیان کرد: به پاسداشت نیات پاک و خالص متقاضیان بسیاری که با مبالغ خرد می‌خواستند نامشان در زمره واقفان رضوی ثبت و درج شود، حوزه وقف مشارکتی با شعار «همه می‌توانیم یک واقف باشیم» شروع به کار کرده است.
وی با اشاره به تسهیل این فرایند گفت: سامانه برخط وقف رضوی vaghf.razavi.ir  پذیرای وقف هموطنان در بخش‌های مختلف است. 
وی ادامه داد: گستره نقش‌آفرینی وقف در حوزه خدمات اجتماعی بسیار وسیع است و محرومیت‌زدایی، اشتغال‌زایی، توانمندسازی، ارائه خدمات و تسهیلات به زائران و مجاوران و توسعه مشارکت‌های اجتماعی با محور قرار دادن تشکل‌های مردم‌نهاد برخی از عرصه‌های این حوزه است. 
مدیر توسعه وقف و مشارکت‌های اجتماعی بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی گفت: بدیهی است هیچ یک از طرح‌های آستان قدس رضوی متوقف بر مشارکت نخواهد بود و این امر بستری است تا عاشقان به ساحت مقدس حضرت رضا(ع) بتوانند با هر بضاعت و توانی در این طرح‌ها مشارکت کرده و در آن سهیم باشند. 
وی افزود: وقف سلامت از دیگر حوزه‌های وقف است و هم اینک مکان‌های مختلفی از جمله بیمارستان رضوی، دارالشفا امام رضا(ع)، بیمارستان امام رضا(ع) در تربت‌جام، چناران و مشهد، بیمارستان منتصریه و دیگر موارد بر محور وقف سلامت در حال فعالیت و گسترش است. 
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم اسلامی رضوی گفت: وقف فرهنگی نیز از دیگر عرصه‌های وقف است، فعالیت‌های گسترده آستان قدس رضوی در حوزه بانوان و جوانان و فعالیت در حوزه تعلیم و تربیت از طریق بنیاد فرهنگی رضوی و مدارس امام رضا(ع) و همچنین دانشگاه‌های رضوی و دانشگاه امام رضا(ع) تنها بخشی از ثمرات وقف در حوزه فرهنگی آستان قدس رضوی است. 
مدیر توسعه وقف و مشارکت‌های اجتماعی بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی گفت: در عرصه عمرانی نیز در بخش‌های مختلف شاهد ثمرات این سنت حسنه هستیم. توسعه حرم مطهر رضوی و همچنین ایجاد تسهیلات استراحتگاه‌های بین‌راهی میقات الرضا(ع)، زائرسرا، زائرشهر رضوی و کتابخانه‌ها برای زائران و مجاوران از جمله خدمات این آستان در این عرصه است و هم اکنون نیز ساخت رواق زیرسطحی شیخ بهایی از طریق وقف مشارکتی در حال انجام است. 
وی افزود: وقف چشمه‌ای همیشه جاری است و همه می‌توانند واقف رضوی باشند. در نهضت وقف رضوی همه ما باید سهیم، مبلغ و مروج باشیم از این رو در وقف سنتی متوقف نشده‌ایم و شیوه‌های نوین وقف را مد نظر داریم و هم اینک پژوهش درباره وقف بیمه عمر، وقف تسهیلات بانکی، وقف رمزارزها و ارز دیجیتال (توکن‌ها) آغاز شده است و برآنیم با ارائه مشاوره به واقفان خیراندیش، وقف‌نامه‌های پویا بتواند نیات واقفان را مانا و ماندگار به دست آیندگان برساند. 
وی ادامه داد: به منظور اجرایی کردن امکان وقف توسط همه مردم، مدل «وقف مشارکتی یا جمعی» را در دستور کار داریم تا بستر مناسب و ساده برای مشارکت تمامی افرادی که علاقه دارند نامشان در فهرست واقفان آستان قدس رضوی به ثبت برسد، فراهم شود. 
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم اسلامی رضوی گفت: کلیدواژه‌های «وقف» و «نذر» در آستان قدس رضوی به قدمت عشق و ارادتی است که در دل مردم این آب و خاک به اهل بیت پیامبر(ع) ریشه دوانده است و آستان قدس رضوی عزم خود را در اجرای نیت واقفان و حفظ و حراست از موقوفه‌هایی مصروف می‌دارد که با نیاتی برخاسته از خیرخواهی و نهایت ارادت تقدیم ساحت امام رضا(ع) شده است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه