ضرورت حفاظت از آستان قدس رضوی به عنوان دارایی‌ معنوی کشور

رئیس سازمان مدیریت بحران و پدافند غیرعامل کشور مطرح کرد

ضرورت حفاظت از آستان قدس رضوی به عنوان دارایی‌ معنوی کشور

 رئیس سازمان مدیریت بحران و پدافند غیرعامل کشور گفت: دارایی‌های کشور در پنج حوزه فیزیکی، سایبری، انسانی، معنوی و ترکیبی دسته‌بندی می‌شود و آستان قدس رضوی در شمار دارایی‌های معنوی کشور به‌شمار می‌آید.


به گزارش آستان‌نیوز، سردار دکتر غلامرضا جلالی فراهانی، چهارشنبه 8 آذر در سومین همایش تخصصی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل که با حضور قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی و جمعی از مسئولان کشوری و لشکری در سالن همایش‌ها و نمایشگاه‌های آستان قدس رضوی برگزار شد، عنوان کرد: نگاه مردم به آستان‌های مقدس همچون نگاه به ملجأ و پناهگاه است، از همین رو آستان‌های مقدس در حوزه دفاع از اسلام نقش ارزشمندی ایفا می‌کنند و دشمنان نیز به همین دلیل همواره در پی آسیب رساندن به این اماکن هستند.

صیانت، حفاظت و مراقبت از جان مردم، اصلی‌ترین هدف ماست
وی اضافه کرد: آستان‌های مقدس به دلیل ایفای نقش در حوزه معنوی جامعه و علاقه‌مندی شدید مردم به آن‌ها همواره مورد تهدید هستند، بنابراین حفاظت از این دارایی‌ها ضروری است.
رئیس سازمان مدیریت بحران و پدافند غیرعامل کشور، این تهدیدات را علاوه بر حوزه فیزیکی ساختمان و ابنیه‌ موجود در حرم‌های مطهر، در حوزه امنیت زائران و خدماتی که به آنان ارائه می‌شود ذکر کرد و گفت: صیانت، حفاظت و مراقبت از جان مردم اصلی‌ترین هدف ماست.
به گفته سردار جلالی، نخستین تهدید تروریستی، علیه حرم‌هاست و الگوهای دیگر حمله سایبری از جنس زیرساختی، شناختی، تهدید زیستی و بیولوژیکی همچون تجربه کروناست، از همین رو یک سری تکالیف زیستی بر ما مترتب است.
وی خاطرنشان کرد: در حوزه پدافند غیرعامل دو دسته اقدام زیرساختی و عملیاتی داریم، برای حوزه زیرساختی سندی را تصویب کردیم و در این سند با تیمی هفت نفره از عالی‌ترین مراجع تصمیم‌گیری کشور، اقدامات پیشگیرانه و تهدیدات نوین و جدید به موارد گذشته افزوده و مقرر شد در کنار عملیات زیرساختی، اقدامات عملیاتی نیز انجام شود.

تدوین سند راهبردی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل
مدیر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل آستان قدس رضوی نیز در این مراسم با اشاره به اینکه حدود سه سال از شکل‌گیری نهاد مدیریت بحران و پدافند غیرعامل در آستان قدس رضوی می‌گذرد، افزود: در راستای ترسیم نقشه راه برای اقدامات خود در این مدیریت، در نخستین گام، سند راهبردی و چارچوب نهادی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل این آستان مقدس با محوریت سیاست‌های کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب، سیاست‌‌های کلان آستان قدس رضوی و قوانین بالادستی موجود در این مجموعه تدوین شد.
قاسمی زهان گفت: چشم‌انداز سند راهبردی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل آستان قدس رضوی در افق پنج‌ساله (از ۱۴۰۱ تا ۱۴۰۵) برخورداری از نظام  مدیریت توانمند، یکپارچه، هوشمند، حفاظت و صیانت از مردم، زائران، مراکز، اماکن و تأسیسات مصون و تاب‌آور در مواجهه با انواع مخاطرات و تهدیدات است.
وی بیان کرد: بی‌تردید برای رسیدن به این افق تعریف شده نیاز به همراهی دستگاه‌ها داریم، بدین منظور تفاهم‌نامه‌هایی با دستگاه‌های کشوری و استانی همچون جمعیت هلال‌احمر کشور، سازمان مدیریت بحران کشور، دانشگاه علوم پزشکی مشهد و… منعقد شده است.
وی در ادامه به راهکارهای پیشنهادی و مداخلات مؤثر مدیریتی اشاره کرد و ضرورت تهیه و پیاده‌سازی اسناد تخصصی و نظام‌نامه‌های عملیاتی مدیریت بحران و پدافند غیرعامل، تأمین ماشین‌آلات و تجهیزات پیشگیری، رصد، پایش، هشدار و پاسخ به تهدیدات و مخاطرات احتمالی، توسعه و تجهیز مرکز فرماندهی و کنترل مدیریت بحران و پدافند غیرعامل و... را برخی از آن‌ها نام برد. شایان ذکر است، در پایان این مراسم از مجموعه‌های برتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل آستان قدس رضوی تجلیل به عمل آمد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه