خروج از «آب‌وهوایی» که کودک‌کش‌ها در آن نفس می‌کشند 

هیئت کشورمان اجلاس اقلیمی امارات را در اعتراض به حضور سران رژیم صهیونیستی ترک کرد

خروج از «آب‌وهوایی» که کودک‌کش‌ها در آن نفس می‌کشند 

هیئت جمهوری اسلامی ایران به ریاست وزیر نیرو در اعتراض به حضور مسئولان رژیم جنایتکار صهیونیستی در کنفرانس بین‌المللی تغییر اقلیم موسوم به کاپ ۲۸، این کنفرانس را ترک کرد.


«کاپ ۲۸ » بیست‌ و هشتمین نشست اقلیمی سالانه سازمان ملل متحد است که دولت‌ها در آن درباره روش‌های محدود کردن و آمادگی برای تغییرات اقلیمی آینده به بحث و تبادل نظر می‌پردازند. پیش از این اعلام شده بود بیش از ۲۰۰کشور به این کنفرانس دعوت شده‌اند و بر اساس آخرین آمار ۱۴۰ نفر از سران کشورهای مختلف در این نشست حضور می‌یابند.
محل برگزاری این کنفرانس در سال جاری پایتخت امارات متحده عربی است. وزیر خارجه امارات در حاشیه نشست دوستان بریکس در دیدار با امیرعبداللهیان با اشاره به برگزاری این نشست در سطح رؤسای کشورها از دکتر رئیسی برای حضور در این کنفرانس دعوت کرده بود. 
با نزدیک شدن به زمان برگزاری این کنفرانس رسانه‌ها از سفر رئیس جمهور به امارات برای شرکت در اجلاس آب و هوایی در دبی خبر می‌دادند، ولی روز (پنجشنبه) نهم آذرماه در نخستین روز این نشست اعلام شد سیدابراهیم رئیسی در این کنفرانس شرکت نمی‌کند و علی اکبر محرابیان وزیر نیرو به عنوان نماینده رئیس‌جمهور عازم می‌شود.
این اعزام درحالی بود که اطلاعاتی مبنی بر عدم حضور مقامات رژیم صهیونیستی در این اجلاس منتشر شده و خبرها و تحلیل‌های سیاسی حاکی از این بود که این رژیم پس از دو ماه نسل‌کشی در غزه ریسک حضور در یکی از کشورهای مسلمان منطقه را نخواهد پذیرفت. اما کنفرانس آب و هوایی «COP۲۸» با حضور نماینده رژیم صهیونیستی و در حالی آغاز شد که روزنامه جروزالم پست با اشاره به سفر اسحاق هرتزوگ اعلام کرد او قصد دارد از فرصت حضورش در این نشست استفاده و در دیدارهایش با مقامات حاضر موضع اسرائیل را تقویت و زمینه آزادی اسرای صهیونیست را فراهم کند.
علی اکبر محرابیان نماینده کشورمان هم ضمن اعلام موضع در هنگام ترک این کنفرانس گفت: هیئت جمهوری اسلامی ایران، حضور رژیم صهیونیستی در کنفرانس تغییرات اقلیمی که با محوریت ارزیابی عملکرد و پیشرفت جامعه جهانی در مواجهه با تغییرات آب و هوا در سطح جهان است را سیاسی، جانبدارانه و بی ربط می‌داند. این مغایر با اهداف و راهبردهای این کنفرانس است و جمهوری اسلامی ایران در اعتراض به این موضوع محل کنفرانس را ترک می‌کند.

​​​​​​​خبرنگار: فاطمه کامیاب

برچسب ها :
ارسال دیدگاه