چماق سکولاریسم برسر اسلام‌گرایان

مسعود شجره رئیس مرکز حقوق بشر اسلامی لندن از گام تازه ضداسلامی اتحادیه اروپا می‌گوید

چماق سکولاریسم برسر اسلام‌گرایان

دیوان دادگستری اروپا به عنوان عالی‌ترین مرجع رسیدگی به مسائل مربوط به قوانین اتحادیه اروپا حکم داد اعضای این اتحادیه می‌توانند کارکنان را از پوشیدن لباس‌های نشان‌دهنده باورهای مذهبی منع کنند.


رأی دیوان دادگستری اروپا پس از آن صادر شد که یک زن بلژیکی ادعا کرد کارفرمای او با گفتن اینکه او نمی‌تواند در محل کار حجاب داشته باشد، آزادی‌های مذهبی‌اش را نقض کرده است. پوشیدن حجاب در محل کار ازجمله مسائلی است که سال‌های گذشته همواره موجب اختلاف در میان کشورهای اروپایی بوده است. سال 2021، این دادگاه حکم داده بود زنان در صورت حضور در مشاغلی که مستلزم تعامل با عموم مردم است باید از پوشیدن حجاب خودداری کنند و در صورت تبعیت نکردن از این اصل، می‌توانند از محل کار اخراج شوند. 
درباره گام جدید ضداسلامی نهادهای اروپایی سراغ دکتر مسعود شجره، رئیس مرکز حقوق بشر اسلامی لندن رفته و از وی چرایی چنین رویه‌ای را جویا شده‌ایم. 

 در ادامه اقدامات گام به گام و حساب شده ضداسلامی در اروپا، شاهد رأی اخیر دیوان دادگستری اروپا بودیم. تحلیل شما از این اقدام چیست؟
یکی از عللی که آن‌ها مسلمان‌ها را هدف قرار می‌دهند، واقعیت‌های جاری در این جوامع است. برای روشن شدن موضوع، می‌توان مسئله جمعیت را مدنظر داشت که نسبت مسلمانان در مقایسه با کل جمعیت کشورهایی که در آنجا زندگی می‌کنند، چقدر است. نقض حقوق مسلمانان و تبعیض علیه آنان در اروپا در حالی در مسیر فزاینده‌ای قرار گرفته که این کشورها از عمده‌ترین مدعیان حقوق بشر هستند و از این ابزار به شکلی گسترده در سیاست خارجی خود بهره می‌برند. دولت‌های اروپایی در عمل به‌طور مکرر آزادی مذهبی مسلمانان و حقوق بشری آنان را نقض می‌کنند. این اقدامات و برنامه‌ها به‌صورت حساب شده از سال 2007 به‌طور قابل توجهی در حال افزایش است. به‌طوری‌که تمامی اهداف و آرمان‌های حقوق بشری و آزادی‌های بیان، عمل و شخصی در اروپا تنها یک شعار پوچ و بیهوده است. اسلام‌هراسی در اروپا در واقع مفهومی است که ساخته شده و نوعی فضای ترس غیرواقعی مرتبط با آن را ایجاد کرده‌اند و روی آن کار می‌کنند. امروز تعداد مسلمانان در برخی کشورهای اروپایی در مجموعه جامعه حداکثری قرار دارند. برنامه‌ای که امروز اروپا بر ضد مسلمانان در پیش گرفته تنها برای فشار آوردن بر مسلمانان و ایجاد تفرقه‌های دینی در جامعه است.
 
جالب اینکه چند ماه پیش هم در فرانسه پوشیدن عبا برای دانش‌آموزان مسلمان ممنوع بود. علت چیست؟
در پاسخ به این پرسش باید گفت امروز کشورهای غربی شمشیر را برای مسلمانان بسته‌اند و دیگر از هیچ عملی برای اسلام‌هراسی کوتاهی نمی‌کنند.
به ویژه اینکه سیاستمداران اروپایی با دامن زدن به موج اسلام‌‌ستیزانه و ناقض حقوق مسلمانان که به راه انداختند، تلاش می‌کنند به قدرت برسند و پس از رسیدن به قدرت برای تداوم حضور خود، این روند را ادامه می‌دهند؛ این به معنای تشدید و تداوم چرخه نقض حقوق مسلمانان برای رسیدن به قدرت و باقی ماندن در آن است. روند نقض حقوق مسلمانان در اروپا از مدت‌ها پیش آغاز شده و اوج آن سیاست‌های ضد اسلامی دولت فرانسه است که تعطیلی مساجد و انجمن‌های متعدد در این کشور را در پی داشته است. در اتحادیه اروپا احزاب فاشیستی هستند که قصد دارند سیستم تبعیض علیه مسلمانان را قانونی کنند و این مسئله از رفتار اخیر برخی مقامات اروپایی مشهود است.

غرب اقدامات ضداسلامی خود را به بهانه سکولاریسم توجیه می‌کند. واقعاً علت نگرانی آن‌ها در همین مسئله است؟
نکته مطرح در این مسئله، افزایش گرایش به اسلام درمیان جوانان اروپاست. امروز تعداد افرادی که در اروپا و غرب، به دین اسلام وارد می‌شوند افزایش پیدا کرده است. اما مهم‌ترین هدف غرب از اسلام‌ستیزی این است که مسلمان‌ها به بیان واقعیت‌های جامعه غرب می‌پردازند و می‌گویند چرا نباید امکان ظهور شعائر دینی خود را داشته باشند؟ چرا نباید آزادی بیان داشته باشند؛ حال آنکه در قوانین اساسی این کشورها، بر آزادی دینی و آزادی بیان تأکید شده است. 
مفهوم سکولاریسم در غرب چماقی است که از آن علیه مسلمانان استفاده می‌کنند. آن‌ها قصد دارند با گسترش اسلام آمریکایی و شیعه انگلیسی اصل و ریشه اسلام و تشیع را منحرف کنند و در حقیقت این یک پدیده جدید نیست. طاغوت همیشه سعی کرده اسلام ناب را کنترل کند؛ چه در زمان معاویه و یزید و چه در حال حاضر. آن‌ها می‌گفتند در قدرت ما دخالت نکنید. اسلامی که بر اساس آن، مسلمانان فقط پنج بار در روز نماز بخوانند و یک ماه روزه بگیرند برای آن‌ها تهدید نیست. اگر تا همان حد بماند و اگر نخواهند اسلام را از نظر سیاسی پیاده کنند برای آن‌ها مسئله‌ای نیست. آن‌ها از اسلامی می‌ترسند که به همه ابعاد می‌پردازد و می‌خواهد جلو طاغوت را بگیرد. امروز سخن مقامات اروپا به مسلمانان این است شما به مسائل اخلاقی، همجنس‌بازان و مشروب در جامعه اروپا و غرب کاری نداشته باشید و در مقابل، ما شما را به‌عنوان شهردار لندن و یا نخست‌وزیر اسکاتلند منصوب می‌کنیم.

پشت صحنه این اقدامات چه کشورها و یا اشخاصی وجود دارند؟
باوجود مخالفت‌های ظاهری، هرچه اسلام‌هراسی بالا برود به نفع کشورهای اروپایی و حتی آمریکاست. گروه‌های راست افراطی اروپا جزئی از صهیونیسم بین‌الملل هستند و دستورات رژیم صهیونیستی را برای گسترش اسلام‌ستیزی در کشورهای اروپایی اجرایی می‌كنند. به‌عنوان نمونه در انگلیس گروه‌های اسلام‌هراس از طرف استیون کریستوفر لنون، ملقب به «تامی رابینسون» رهبر گروه ضداسلامی لیگ دفاعی انگلیس اداره و تغذیه می‌شوند. این شخص یکی از افراد وابسته به یهود در این کشور است. به طوری‌که او در جریان تجمعات اعتراضی گفته: ما چیزی به نام منطقه‌ مسلمانان در انگلیس نداریم و پیروان این دین باید به کشورشان بازگردند. این نوع مواضع، رواج پدیده شوم اسلام‌هراسی و تبعیض نژادی در انگلیس را سرعت بخشیده است.

خبرنگار: سید حسین حسینی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه