حقیقت حضرت فاطمه(س) را بشناسیم

حقیقت حضرت فاطمه(س) را بشناسیم

آیت‌الله محمدجواد فاضل لنکرانی


فضائل و عظمت‌های آن بانوی یگانه اقتضا می‌کند هر سال، فاطمیه باشکوه‌تر شود. اینکه بزرگان ما سفارش می‌کنند باید توجهات و اهتمام به فاطمیه بیشتر شود، برای آن است مبادا با غفلت و بی‌توجهی، این سرمایه از ما گرفته شود یا خدای نکرده از این سرمایه بهره‌مند نشویم. امام صادق(ع) از پدران بزرگوارش و از امیرالمؤمنین(ع) و آن حضرت هم از رسول خدا(ص) نقل می‌کنند که حضرت فرمود: «خُلِقَ نُورُ فَاطِمَةَ(س) قَبْلَ أَنْ تُخْلَقَ الْأَرْضُ وَ السَّمَاء» (معانی‌الاخبار، ج٢، ص۴١٩) یعنی نور زهرای مرضیه(س) پیش از آفرینش آسمان و زمین، خلق شده است.
واقعاً این تعبیر شگفت که اگر نور فاطمه(س) نبود، نه آسمانی بود و نه زمین و نه انسی و نه جنی، به چه معناست؟ هرچه انسان اندیشه و تأمل ‌کند، نمی‌تواند معنای آن را بفهمد. واقع مسئله این است روایاتی که در مورد فاطمه زهرا(س) وارد شده؛ اگر سال‌ها دروس خارج اجتهادی درخصوص این روایات گذاشته شود، بحث به انتها نخواهد رسید. ما باید در کنار اینکه به دنبال مصائب حضرت زهرا(س) هستیم و بر آن اشک می‌ریزیم، در پی فهم فضائل آن حضرت نیز باشیم.
حقیقت فاطمه(س) در کلمات رسول اکرم(ص)‌ است و ما باید خودمان را به این حقیقت نزدیک کنیم. اگر بخواهیم به حقیقت وجودی خویش برسیم، تا حقیقت حضرت صدیقه طاهره(س) را درک نکنیم ولو به اندازه ظرفیت خویش، به نتیجه نخواهیم رسید.
خداوند متعال در قیامت، حضرت زهرا(س) را اینچنین صدا می‌زند: «یا حَبِیبَتِی وَ ابْنَةَ حَبِیبِی سَلِینِی تُعْطَی» از من بخواه تا به تو عطا کنم «وَ اشْفَعِی تُشَفَّعِی فَوَ عِزَّتِی وَ جَلَالِی لَا جَازَنِی ظُلْمُ ظَالِمٍ»؛ فاطمه جان، هرچه می‌خواهی بخواه و هر کسی را می‌خواهی شفاعت کن که شفاعت تو قبول می‌شود.
سپس بی‌بی دو عالم حضرت زهرا(س) عرض می‌کند: «اِلَهِی وَ سَیدِی ذُرِّیتِی وَ شِیعَتِی وَ شِیعَةَ ذُرِّیتِی وَ مُحِبِّی وَ مُحِبِّی ذُرِّیتِی»؛ فرزندانم و شیعه‌ام و شیعه فرزندانم و دوستانم و دوستان فرزندانم را می‌خواهم شفاعت کنم.(الامالی، ص70) این مقامات و ویژگی‌ها و این عنایات الهی را نسبت به کدام زن در تاریخ سراغ دارید؟
در کتاب بحارالانوار(ج3، ص4) روایتی درباره حضرت(س) آمده که واقعاً انسان از شخصیت و عظمت این بانوی بزرگ جهان آفرینش مبهوت می‌ماند. رسول گرامی(ص)‌ فرمودند: «معاشر الناس تدرون لما خلقت فاطمه، قالوا الله و رسوله اعلم، قال: خلقت فاطمة حوراء انسیّةً لا انسیة» آیا می‌دانید فاطمه چگونه آفریده شد؟ گفتند: خدا و رسول او داناتر است. فرمود: فاطمه حوریه‌‏ای انسانی است؛ به این معنا که کیفیت خلقت حضرت با سایر انسان‌ها فرق دارد. در پایان این روایت چنین آمده است: «فإنّ ذلک نور المنصورة فاطمة». جبرئیل گفت: این نور به منصوره تعلق دارد. پیامبر(ص) پرسید: «من المنصورة؟» جبرئیل پاسخ داد: «جاریةٌ تخرج من صلبک و اسمها فی السماءِ منصورة و فی الارض فاطمة» یعنی منصوره دختری است که از صلب تو به وجود خواهد آمد و نام وی در آسمان منصوره است و در زمین فاطمه.
در ادامه می‌فرماید: «سُمِّیَتْ فَاطِمَةَ فِی الْأَرْضِ لِأَنَّهُ فَطَمَتْ شِیعَتَهَا مِنَ النَّارِ وَ فُطِمُوا أَعْدَاؤُهَا عَنْ حُبِّهَا وَ ذَلِکَ قَوْلُ اللَّهِ فِی کِتَابِهِ‏ وَ یَوْمَئِذٍ یَفْرَحُ الْمُؤْمِنُونَ بِنَصْرِ اللهِ» یعنی در زمین، فاطمه نامیده شد برای اینکه شیعیان وی از آتش جهنم باز نگه داشته شده‏‌اند و دشمنانش از محبت وی محروم می‏مانند و این است معنی کلام خداوند که می‌فرماید: «و در این روز- یعنی قیامت- مؤمنان به سبب نصرت و یاری خداوند شادمان می‏شوند».
آری، فاطمه زهرا(س) مقرب‌ترین زن در پیشگاه خداوند تبارک و تعالی است، چرا که همه ما و شما می‌دانیم رضایت خداوند متعال، منوط به رضایت آن حضرت است. سعی کنیم در زندگی خودمان، رضایت آن حضرت را تحصیل کنیم و در همه کارها ببینیم رضایت آن حضرت در چیست تا از این طریق، رضایت حضرت حق تعالی را تحصیل کنیم.
همین فضائل و عظمت‌های آن بانوی یگانه است که اقتضا می‌کند هر ساله، فاطمیه باشکوه‌تر شود. اینکه بزرگان ما سفارش می‌کنند باید توجهات و اهتمام به فاطمیه بیشتر شود، برای آن است مبادا با غفلت و بی‌توجهی، این سرمایه از ما گرفته شود یا خدای نکرده از این سرمایه بهره‌مند نشویم.
بزرگان دین ما، به‌خصوص مرجع بزرگ آیت‌الله العظمی فاضل لنکرانی -رضوان الله تعالی علیه- به دنبال این بودند عزاداری حضرت فاطمه زهرا(س)، عاشورای دوم شود و بحمدالله امروز کشور علوی و فاطمی ما چنین شده و دسته‌ها و مجالس عزاداری به صورت گسترده برگزار می‌شود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه