دولت اعتراض حقوق‌بگیران را شنید

پس از انتقاد رسانه‌ها و با موافقت رئیس‌جمهور پایه معافیت‌های مالیاتی افزایش یافت

دولت اعتراض حقوق‌بگیران را شنید

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور روز سه‌شنبه خبر داد با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی و تأیید رئیس‌جمهور، در بودجه سال آینده سقف معافیت مالیاتی کارکنان، کارمندان، اصناف و مشاغل افزایش خواهد یافت. 


براساس این خبر داوود خدابنده، رئیس مرکز روابط‌عمومی سازمان امور مالیاتی هم نوشت: سازمان امور مالیاتی از ابتدا افزایش سقف معافیت مالیاتی کارمندان و اصناف را به ‌سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد کرده بود که الحمدلله با تأیید رئیس‌جمهور این مهم محقق خواهد شد.
براساس این اخبار نحوه مالیات ستانی در بودجه در حال اصلاح است و سازمان امور مالیاتی پیشنهاد داده سقف معافیت‌های مالیاتی کارکنان و کارمندان با افزایش 25درصدی، از 10 میلیون تومان در ماه به 12 میلیون و 500 هزار تومان و سقف معافیت مالیاتی اصناف و مشاغل نیز با افزایش 110درصدی از 47میلیون و 500 هزار تومان در سال به 100 میلیون تومان برسد.
خبری که مدتی بعد توسط علی بهادری‌جهرمی، سخنگوی دولت تأیید و در نشست خبریِ وی اعلام شد که در بودجه سال آینده کارگران و کارکنانی که تا 12 میلیون تومان حقوق دریافت می‌کنند کاملاً معاف از مالیات هستند.
به گفته بهادری، بنا به‌دستور رئیس‌جمهور قرار بود اصلاحاتی در لایحه بودجه انجام شود که یکی از این اصلاحات افزایش کف مالیاتی کارکنان و کارگران به 12 میلیون تومان در ماه است و این یعنی 20درصد افزایش پیدا می‌کند.
پیش از این براساس آنچه در لایحه بودجه سال آینده آمده بود، سقف معافیت‌های مالیاتی حقوق‌بگیران ثابت مانده بود به‌این معنا که حقوق‌بگیران با دریافت 10میلیون تومان در ماه مشمول پرداخت مالیات می‌شدند که همین امر انتقادهای بسیاری را به ‌دنبال داشت و به ‌یکی از داغ‌ترین خبرها در روزهای اخیر تبدیل شده بود، چراکه با درنظر گرفتن این کف مالیاتی عملاً افزایش 18درصدی حقوق کارکنان به 15 تا 16درصد تقلیل می‌یافت که این رقم با تورم فعلی جامعه همخوانی نداشت.
پیش از این قدس در گزارشی به‌ این موضوع پرداخته و اعلام کرده بود باتوجه به‌اینکه دریافتی حقوق‌بگیران برای سال آینده 18درصد و بازنشسته‌ها 20 درصد افزایش می‌یابد، باید میزان معافیت‌ها هم متناسب با این افزایش حقوق، رشد می‌کرد تا شاهد نابرابری در این زمینه نباشیم.
به‌گفته میثم حسینی، کارشناس مالیات تعیین معافیت بر پایه حقوق 12 میلیون تومان به‌نظر می‌رسد رقم مناسب‌تری است، چراکه ما در سال آینده هم با تورم مواجه خواهیم بود که در صورت درنظر گرفتن این پایه برای معافیت مالیاتی، شاهد فشار کمتری بر قشر حقوق‌بگیر خواهیم بود.
همچنین سیاوش غیبی‌پور، دیگر کارشناس مالیاتی هم تأکید کرده بود افزایش حقوق و میزان تورم باید در همسایگی معقولی نسبت به‌یکدیگر قرار گیرند، چنانچه فاصله این دو ازهم زیاد باشد رفاه خانواده تحت تأثیر قرار خواهد گرفت و خانواده‌ها باید با مشکلات بسیاری دست‌وپنجه نرم کنند.
به گفته این کارشناس، اینکه دولت درصدد است مالیات سهم 52درصدی در بودجه داشته باشد مثبت است؛ اما باید به‌تمامی عوامل به‌صورت جامع نگاه کند و رفاه خانوار و حفظ قدرت خرید مردم را هم مورد توجه قرار دهد.
به‌صورت کلی در نظر گرفتن سهم 52درصدی مالیات در بودجه1403 و افزایش نیافتن پایه معافیت مالیاتی این شائبه را در جامعه به‌وجود آورده بود که دولت قرار است کسری بودجه خود را از محل درآمدهای مردم جبران کند و همین امر نارضایتی‌هایی را هم در میان مردم و هم کارشناسان به‌وجود آورده بود؛ اما اتفاق جدید و اصلاح میزان معافیت‌های مالیاتی را می‌توان یک اصلاحِ مبارک در جهت درنظر گرفتن رفاه حال خانوارها در نظر گرفت.

خبرنگار: فرزانه زراعتی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه