غزه، پرچمدار انتقال تمدنی بزرگ در جهان

در همایش بین‌المللی «طوفان‌الاقصی و غزه؛ روایت‌ها و واقعیت‌ها» مطرح شد

غزه، پرچمدار انتقال تمدنی بزرگ در جهان

همایش بین‌المللی «طوفان‌الاقصی و غزه؛ روایت‌ها و واقعیت‌ها» روز گذشته در محل سالن همایش‌های غدیر مجتمع دانشگاهی ولایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی با حضور شخصیت‌های برجسته نظامی، سیاسی، فرهنگی و اساتید کشور به‌طور رسمی افتتاح شد.


به گفته نصراللهی، دبیر علمی این همایش، قرار است بیش از 50 پنل تخصصی در دانشگاه‌های سراسر کشور در قالب این همایش در یک دوره زمانی طولانی برگزار شود و نگاه همایش به موضوع فلسطین برای ریشه‌یابی و تبیین جنگ غزه و جنایات رژیم صهیونیستی به‌صورت روندی خواهد بود. 
هدف از برگزاری همایش، تبیین عملیات پیروزمندانه مقاومت است، به‌گونه‌ای که این هدف، محدود به تبیین عملیات طوفان‌الاقصی نشده و تشریح، روایت صحیح و نقل درست عملیات برای نخبگان، دانشجویان و مردم را نیز شامل شود.

 این همایش در چند محور و حوزه ازجمله تحولات غزه و ناگفته‌های میدان، اخلاق و جنگ، حقوق بشر و سازمان‌های بین‌المللی، رسانه‌ها و تحولات غزه، تمدن و آینده فلسطین، دیپلماسی و تحولات غزه روز گذشته در واحد تهران مرکزی دانشگاه آزاد گشایش یافت.
جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان نخستین سخنران همایش «طوفان‌الاقصی و غزه؛ روایت‌ها و واقعیت‌ها» با بیان اینکه در برابر اشغالگری باید ایستاد و مبارزه کرد و هیچ کس در دنیا اشغالگری را تأیید نمی‌کند، گفت: صهیونیست‌ها در ۶ ماه اخیر پیش از عملیات 
طوفان الاقصی بارها به مسجدالاقصی تجاوز کردند و از انجام هیچ‌گونه رفتار خشونت‌بار و توهین‌آمیز علیه مردم فلسطین دریغ نکردند و همین مسئله موجب خشم مردم فلسطین و محور مقاومت شد که در قالب عملیات 
طوفان الاقصی ظهور و بروز پیدا کرد.

فدوی: قوانین و قواعد نظم نوین در منطقه را ایران تعیین خواهد کرد
سردار علی فدوی در ادامه، ضمن اشاره به گستردگی امروز جبهه مقاومت و معطوف نبودن آن به یک کشور، تأکید کرد: دیگر جبهه مقاومت معطوف به یک شخص یا یک کشور نیست و امروز تفکر و جبهه مقاومت در کل دنیا گسترش پیدا کرده است. وی در ادامه با اشاره به اینکه عملیات 
طوفان الاقصی دستاوردهای تاکتیکی و راهبردی بسیاری داشته، بر ضرورت تبیین این دستاوردها تأکید کرد و گفت: نیروهای مقاومت در عملیات 7 اکتبر دست به اقدام پیشدستانه‌ای زدند که دستاوردهای تاکتیکی و راهبردی آن، بعدها بروز پیدا خواهد کرد.
جانشین فرمانده سپاه، بزرگ‌ترین شکست راهبردی رژیم صهیونیستی را زیرسؤال رفتن ادعای امنیت در سرزمین‌های اشغالی دانست و اظهار کرد: امروز شاهد مهاجرت معکوس هستیم و این بزرگ‌ترین شکست راهبردی رژیم اسرائیل است. فدوی دومین دستاورد راهبردی عملیات طوفان الاقصی را برملا شدن چهره واقعی رژیم صهیونیستی برای جهانیان دانست و گفت: مخالفت دولت‌هایی که زمانی با سیاست‌های این رژیم همراه بودند نمود بارز این دستاورد است.
سردار فدوی با بیان اینکه حمایت ما از فلسطین، علنی و ادامه‌دار خواهد بود، تأکید کرد: باید به تکالیف الهی عمل کنیم و در این زمینه کار راحت نخواهیم داشت. تکلیف الهی ما پشتیبانی از مظلوم و مبارزه با ظالم است.
جانشین فرمانده سپاه در پاسخ به پرسش اختصاصی خبرنگار قدس درباره نقش تحولات کنونی فلسطین در شکل‌گیری نظم نوین جهانی و منطقه‌ای هم تصریح کرد: تحولات کنونی فلسطین و آنچه در غزه و منطقه شاهد هستیم نمودهایی از شکل‌گیری نظم نوینی در منطقه هستند و امروز نظم نوین منطقه‌ای پیرامون آموزه‌های انقلاب اسلامی ایران شکل می‌گیرد و از این به بعد قوانین و قواعد این نظم جدید در منطقه را ایران تعیین خواهد کرد.

حداد عادل: فلسطین، آزمایشگاه راستی‌آزمایی ادعای غرب است
دکتر غلامعلی حداد عادل، مشاور رهبر معظم انقلاب و رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی نیز با اشاره به آثار فکری و فرهنگی جنگ غزه، گفت: تلاش غربی‌ها ایجاد مظلوم‌نمایی ساختگی برای یهودی‌ها بود. آن‌ها درحالی مدعی آزادی ‌بیان هستند که به هیچ پژوهشگری حتی اجازه پرسش و تحقیق درباره هولوکاست را نمی‌دهند؛ حتی بر فرض وقوع هولوکاست، چرا تاوان جنایات هیتلر را مسلمانان و اعراب فلسطین باید بپردازند؟
حداد عادل با اشاره به جنایات اسرائیل در غزه، خاطرنشان کرد: اوج درنده‌خویی این رژیم زمانی هویدا شد که به‌طور متوسط روزانه ۳۰۰ نفر از مردم غزه را که بیش از نیمی از آن‌ها زن و کودک هستند، به شهادت رساند و دست به جنایاتی زد که حتی نازی‌ها نیز چنین جنایتی نکردند.
وی رژیم اسرائیل را «انگلیسی‌الحدوث و آمریکایی‌البقا» دانست و اظهار کرد: امروز فلسطین یک آزمایشگاه تاریخی برای راستی‌آزمایی ادعاهای غربی‌هاست و رفتار دوگانه غرب در قبال اسرائیل حاکی از یک تضاد در نظر و عمل دنیای غرب است. دکتر حداد عادل با اشاره به تظاهرات میلیونی مردم در آمریکا، انگلیس، فرانسه و سراسر اروپا و جهان، این اعتراضات را فروپاشی منطقی مبانی فکری و بی‌آبرویی غرب و چراغ راه برای آینده دانست.

کدخدایی: دفاع مردم فلسطین کاملاً مشروع است
دکتر عباسعلی کدخدایی، عضو حقوقدان شورای نگهبان نیز در سخنانی با اشاره به مباحث حقوقی در خصوص حوادث غزه، به توصیف جنایت‌های اسرائیل از نگاه حقوق بین‌الملل پرداخت و گفت: بر اساس مبانی حقوق بین‌‌الملل، از زمان اشغال سرزمین‌های فلسطینیان و تشکیل دولت غیرقانونی اسرائیل، یک تصرف غاصبانه و انحراف رخ داده است؛ چه در زمان غصب سرزمین‌ها و چه در کشتار مردم فلسطین اقدامات صهیونیست‌ها خلاف موازین بین‌الملل بوده و حتی امروز که حق مردم فلسطین برای تأسیس یک کشور و تشکیل دولت به رسمیت شناخته شده، شاهد ادامه جنایت‌های صهیونیست‌ها هستیم. کوچاندن اجباری و اخراج مردم مظلوم فلسطین که حدود 
۷ میلیون آواره فلسطینی در جهان ایجاد کرده نیز خود مصداق بارز زیرپا گذاشتن قوانین بین‌المللی است.
کدخدایی با اشاره به ادامه شهرک‌سازی‌های غیرقانونی و برخلاف حقوق بین‌الملل توسط اسرائیل، هرگونه مقابله با این اقدامات از سوی فلسطینیان را یک حق مشروع بر اساس اسناد حقوق بین‌الملل دانست و تأکید کرد: بنابراین، دفاعی که مردم فلسطین در این سال‌ها و ماه‌های اخیر انجام دادند، کاملاً مشروع است. اصل اشغال سرزمین‌های فلسطین توسط رژیم صهیونیستی عملی نامشروع است و دفاع مردم فلسطین بر اساس کنوانسیون‌های حقوق بشری و بین‌المللی است‌.

دکتر مقدم‌فر: در طوفان‌الاقصی شاهد دو جبهه در غزه بودیم
دکتر حمیدرضا مقدم‌فر، مشاور فرهنگی و رسانه‌ای فرمانده کل سپاه پاسداران نیز در این همایش با بیان اینکه در پدیده طوفان‌الاقصی، شاهد دو جبهه در غزه بودیم، اظهار کرد: درواقع جنگ در دو جبهه اتفاق می‌افتاد؛ میدان رزم و میدان جنگ روایت‌ها و رسانه که هر دو با اهمیت بود، اما در میدان جنگ رسانه اتفاقی جدید رخ داد که باید به آن بیشتر بپردازیم و اقدامات علمی و پژوهشی درباره آن انجام شود.
مقدم‌فر با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی در میدان غزه در چهار مرحله‌ متحمل شکست شد، تصریح کرد: نخستین مرحله، عملیات طوفان‌الاقصی و رزمنده‌های حماس در مناطق اشغالی بود؛ مرحله دوم، حملات هوایی و بمباران غزه؛ شکست سوم، عملیات زمینی اسرائیل غاصب و ورود بی نتیجه‌ و بدون تسلط به غزه و شکست چهارم رژیم صهیونیستی حمله به بیمارستان‌ها و مدارس بود که این رژیم را مفتضح کرد.
وی با بیان اینکه پذیرش آتش‌بس هرچند چهار روزه از سوی اسرائیل، به معنای پذیرش شکست توسط صهیونیست‌هاست، تأکید کرد: صهیونیست‌ها سال‌ها مدعی بودند با روایت‌ها می‌توانند بر واقعیت‌ها و وقایع غلبه کنند و هرآنچه می‌خواستند روایت می‌کردند و سیاه را سفید نشان می‌دادند. یکی از اصلی‌ترین تاکتیک‌های آن‌ها در جنگ ادراکی، بیان روایت به نحو مصادره به مطلوبشان بود. اما در طوفان‌الاقصی باوجود یک جنگ نامتقارن در میدان رزم و میدان روایت‌ها شاهد شکست این رژیم در هر دو میدان بودیم؛ اسرائیل ظلم‌های بسیاری ازجمله کودک‌کشی و تخریب خانه‌های مردم انجام داد، به همین دلیل مغلوب جنگ روایت‌ها شد. 

سعدالله زارعی: سرخط حرکت اخیر را رهبر معظم انقلاب مشخص کردند
سعدالله زارعی، تحلیلگر مسائل منطقه به عنوان یکی از سخنرانان این مراسم با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی پایه‌گذار مقاومت در منطقه است و اگر پیروزی انقلاب رخ نداده بود، اصلاً مقاومتی دربرابر نظام سلطه وجود نداشت و همچنان نظام دوقطبی ادامه پیدا می‌کرد، اظهار کرد: ساختارهای شکل‌گرفته مقاومت در منطقه، محصول مقاومت مردم ایران است؛ مدیریت صحنه جنگ، مدل رفتاری جمهوری اسلامی است و آن را می‌توان نمونه‌ای از نقش معنوی و راهبری مقاومت جمهوری اسلامی ایران دانست. جریانی که پای کار 
طوفان الاقصی آمد، جمهوری اسلامی ایران بود و رهبر معظم انقلاب به‌طور خاص گام به گام ورود و سرخط حرکت را مشخص کردند و اطمینان دادند و منطقه را برای آمدن پشت فلسطین آماده کردند.

افخمی: تلاش صهیونیست‌ها برای جانمایی روایت‌های غلط
در ادامه این همایش، بهروز افخمی، کارگردان سینما، جنگ غزه و روایت‌ها در زمینه آن را از دریچه سینما مورد تحلیل و بررسی قرار داد و گفت: تلاش صهیونیست‌ها در سینما به‌ویژه سینمای آمریکا (هالیوود) برای جانمایی روایت‌های غلط به جای حقیقت‌هاست؛ صهیونیست‌ها می‌خواهند در سینما روایت را بر حقیقت مسلط کنند؛ صهیونیست‌ها تصور می‌کنند می‌توانند رویکرد خود را به عنوان حقیقت ارائه دهند اما این موضوع امروز دیگر طرفداری ندارد و به دلیل وجود اینترنت، دیگر امکان سانسور واقعیت هم وجود ندارد.
افخمی با بیان اینکه جنگ غزه تعیین‌کننده بود و در آینده با دنیایی مواجه خواهیم بود که فیلم‌سازی برای تبلیغ سخت‌تر خواهد شد، گفت: حتی کار برای جبهه حق هم سخت‌تر از گذشته خواهد بود، چه برسد به جبهه باطل که قصد دروغ‌پراکنی دارد.


خبرنگار:  سیداحمد موسوی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه