تلاشی برای کاربردی‌سازی مفاهیم رضوی در زندگی

تازه‌ترین جزئیات از برگزاری جشنواره  «گنجینه مهر»

تلاشی برای کاربردی‌سازی مفاهیم رضوی در زندگی

جشنواره گنجینه مهر با هدف توسعه و ترویج مفاهیم رضوی با استفاده از ابزار هنر به همت مؤسسه آفرینش‌های فرهنگی و هنری آستان قدس رضوی و دانشگاه هنر برگزار می‌شود.


به گزارش آستان‌نیوز، نشست خبری این جشنواره 6 آذر با حضور امیرمهدی حکیمی؛ مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، محمدجواد استادی؛ مشاور مدیرعامل این مؤسسه و شیخی؛ دبیر جشنواره برگزار شد. 
استادی در ابتدای این نشست با اشاره به اینکه این جشنواره با همکاری مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی و دانشگاه هنر با هدف ترویج و توسعه مفاهیم رضوی با استفاده از ابزار هنر برگزار می‌شود‌، گفت: تدوین سند اقتصاد فرهنگ و صنایع خلاق فرهنگی و سوغات زائر از جمله فعالیت‌های مؤسسه آفرینش‌هاست و در این راستا برندی هم با عنوان «مهر» در حال طراحی است. 
وی با بیان اینکه برای احیای هنرهای قدیمی و سنتی نیازمند توانمند شدن هستیم، گفت: متأسفانه هنرهای کهن در حال از بین رفتن هستند. محور جشنواره این است که به اسباب و وسایل زندگی با ابزار هنر و استفاده از مفاهیم رضوی هویت ببخشد و باید دستگاه‌ها کمک کنند. در این راستا امروز تفاهم‌نامه تولید صنایع دستی در استان‌های مختلف برای هدایت به سمت مفاهیم رضوی امضا می‌شود‌. 

حرم مطهر امام رضا(ع) همچون یک گنجینه
در ادامه حکیمی، مدیرعامل مؤسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی، حرم مطهر امام رضا(ع) را گنجینه بی‌مانند جهان اسلام دانست و گفت: آثار هنرمندان مختلف از دوره‌های مختلف در حرم مطهر رضوی به یادگار مانده و وظیفه ما این است که از دل این گنجینه به نظام‌واره‌ای برسیم که چگونه هنرمندان، مفاهیم رضوی را به فرم هنری دربیاورند و هنر را در خدمت زیارت و مشتاقان امام رضا(ع) قرار دهند. 
وی ادامه داد: هنر نقش کلیدی دارد و در هر جایی می‌شود انسان‌ها را با ابزار هنر به زیارت امام رضا(ع) برد و دلشان را گره زد. هنرمندان می‌توانند برای خلق آثارشان از گنجینه حرم مطهر رضوی استفاده کنند و از آن‌ها الهام بگیرند. دانشجویان هنرهای کاربردی و صنایع دستی آثاری را برای الهام گرفتن می‌خواهند و گنجینه مهر می‌تواند مسیری ایجاد کند که دوستان دانشجو از آن استفاده و آثاری را خلق کنند. ما وظیفه خودمان دانستیم که این گنجینه را برای خلق آثار جدید در اختیار هنرمندان قرار دهیم و مسیر را هموار کنیم. 

جشنواره دی و بهمن برگزار می‌شود
در ادامه علیرضا شیخی، دبیر جشنواره گنجینه مهر گفت: این جشنواره برای نخستین ‌بار رقم می‌خورد و موضوعش کاربردی کردن آثار هنری با موضوع امام رضا(ع) در زندگی مردم است. جشنواره دی و بهمن برگزار می‌شود و رویکرد اصلی آن هنرهای اصیل ایرانی با تأکید بر آرایه‌های رضوی است که در چهار محور طراحی شده که شامل «نقشی برای زندگی» ویژه وسایل زندگی و خانه و همچنین تسبیح و مهر، «هویت‌بخشی به زندگی» مربوط به گرافیک و بسته‌بندی است که در این موضوع اشکال زیاد داریم، «محصولات هنری تک‌اثر» شامل آثاری است که تولید انبوه ندارند و «طراحی و ایده» ویژه کسانی است که نتوانستند به تولید اثر برسند که می‌توانند طرح و ایده خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند. 
وی با بیان اینکه همه اقشار می‌توانند در جشنواره شرکت کنند، گفت: در تعامل مؤسسه و دانشگاه هنر، همه دانشکده‌های هنر کشور مشارکت دارند. تلاش ما حمایت از آثار و تولید انبوه آن است که می‌تواند بهترین جایزه برای هنرمند باشد. 
استادی با بیان اینکه در مجموع ۱۴ سازمان درگیر موضوع اقتصاد هنر هستند، گفت: مشهد سالانه حدود ۳۰ میلیون زائر دارد که بازاری جدی است و برند مهر قرار است به این موضوع بپردازد. 

۳۰۰ تصویر از آثار هنری حرم منور رضوی
حکیمی درباره آثاری که قرار است برای الهام گرفتن در اختیار هنرمندان قرار بگیرد، گفت: ۳۰۰ تصویر از آثار هنری حرم مطهر رضوی قرار است برای الهام گرفتن در اختیار هنرمندان قرار بگیرد. برند مهر هم برای محصولات هنری رضوی است که طراحی شده و قرار است آثار با این نام عرضه شوند، البته در این راستا تاکنون محصولات زیادی تولید شده و فروشگاه‌هایی هم راه‌اندازی و سایتی هم طراحی شده که به صورت مجازی فروش دارد. همچنین در سایت و فروشگاه ظرفیت فروش را برای هنرمندان فراهم می‌کنیم و این ظرفیت در اختیار جشنواره است و به صورت ثابت حمایت می‌شوند. 
وی در خصوص نحوه شرکت در جشنواره گفت: هنرمندان می‌توانند برای نام‌نویسی و کسب اطلاعات بیشتر به سایت جشنواره به نشانی mehrfestiv.ir  مراجعه کنند. البته اختتامیه بهمن‌ماه برگزار می‌شود و پس از آن نمایشگاهی را برگزار و صاحبان صنایع را دعوت می‌کنیم تا بیایند و از ایده‌ها و آثار استفاده کنند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه