سناریوهای پس از  آتش‌بس در غزه

نگاهی به آنچه موجب تمدید آتش‌بس یا وقوع درگیری میان حماس و رژیم‌صهیونیستی می‌شود

سناریوهای پس از  آتش‌بس در غزه

وقفه چهار روزه بشردوستانه در جنگ غزه که از صبح جمعه آغاز شد، فردا به پایان می‌رسد. هر چند قطر و مصر به عنوان بانیان این آتش‌بس کج دار و مریز در تلاش برای تمدید آن هستند، با این حال لفاظی‌های جنگ‌طلبانه صهیونیست‌ها همچنان ادامه دارد.


اکنون تحلیل رخدادهای آینده جغرافیای غزه نکته‌ای مهم است. اینکه آتش‌بس تمدید می‌شود، اگر تمدید می‌شود کوتاه‌مدت یا بلندمدت خواهد بود و یا باید شاهد جنگ یا سناریوهای دیگر باشیم، قابل بحث است. 

متغیر‌های متعدد اثرگذار بر آتش‌بس
علی عبدی، کارشناس مسائل فلسطین در گفت‌وگو با قدس درباره سناریوهای محتمل پس از آتش‌بس چهار روز در غزه توسط رژیم صهیونیستی، معتقد است: متغیر‌های متعددی برای تمدید آتش‌بس در پایان روز چهارم وجود دارد که می‌تواند این تمدید را طولانی و یا به‌طور کامل متوقف کند. وی تصریح کرد: مسئله اصلی که امروز پس از 48روز جنگ در غزه برای رژیم صهیونیستی اتفاق افتاده دست نیافتن این رژیم به اهداف خود از قبیل نابودی حماس، آزاد کردن تمامی اسرای خود با حمله زمینی به نوار غزه و نیز تعیین تکلیف ساکنان این شهر بوده است. اما در مقابل، نیروهای مقاومت و حماس موفق شدند رژیمی را که از تمامی امکانات و تسلیحات نظامی و مالی غرب برخوردار بود شکست دهند.
کارشناس مسائل فلسطین با اشاره به اینکه تداوم جنگ در غزه بستگی به شرایط داخلی در سرزمین‌های اشغالی دارد، افزود: آنچه امروز در وضعیت داخلی اسرائیل مشهود است دینامیک‌های قدرتی است که فرایندهای متناقضی را از این رژیم نشان می‌دهد، از یک طرف افکار عمومی داخلی خواستار آزادی اسرای صهیونیست از دست حماس هستند و از طرف دیگر هرگونه آتش‌بس دائمی منجر به سقوط کابینه نتانیاهو خواهد شد. عبدی تصریح کرد: اولویت اصلی بنیامین نتانیاهو تضمین بقای خود در قدرت است و هیچ تمایلی به آزادی اسیران و پیروزی در غزه ندارد. البته در مقابل، احزاب و جریان‌های مخالف وی خواستار برکناری نتانیاهو از نخست‌وزیری هستند. در نظرسنجی‌هایی که هفته‌های اخیر در سرزمین‌های اشغالی صورت گرفته، بنی گانتز، رئیس حزب آبی-سفید در انتخابات پارلمان رژیم صهیونیستی پیشتاز است و انتخاب وی برای نخست‌وزیری بزرگ‌ترین سقوط سیاسی برای نتانیاهو خواهد بود.

تداوم آتش‌بس در کوتاه مدت
کارشناس مسائل فلسطین در پاسخ به این پرسش که مهم‌ترین تصوری که می‌توان از عدم آتش‌بس دائمی و ادامه جنگ در غزه داشته باشیم چیست، افزود: همان اتفاقاتی که در 48 روز اخیر برای اسرائیل رقم خورد در آینده نیز برای این رژیم رقم خواهد خورد و در عرصه میدانی تنها چیزی که رژیم صهیونیستی بدست خواهد آورد افزایش تعداد تلفات سربازان، انهدام نفربرها و تانک‌های مرکاوا خواهد بود. تا امروز بر اساس آمار واقعی که توسط رسانه‌های مختلف منتشر شده، کشته‌های نظامیان صهیونیست نسبت به مقاومت تفاوتی فاحش دارد به‌طوری‌که تعداد آن‌ها چندین برابر نیروهای حماس در غزه است و این در تاریخ رژیم صهیونیستی بی‌سابقه است.
عبدی در ادامه اظهار کرد: در هشت هفته گذشته اسرائیلی‌ها فشارهای مضاعفی از سوی حماس متحمل شدند و بر اساس آمار آن‌ها، بیش از 500هزار نفر از شهرک‌نشین‌ها و مردم ساکن در سرزمین‌های اشغالی از منازل خود به سمت دیگر مناطق فلسطین و یا کشورهای غربی فرار کرده‌اند. از طرف دیگر، این جنگ پیامدهای اقتصادی شدیدی را برای اسرائیل رقم زده به‌طوری‌که روزانه بیش از یک میلیارد و300 میلیون دلار ضرر اقتصادی برای تل‌آویو همراه دارد که در 48روز اخیر 60ملیارد دلار به اقتصاد نوپای رژیم صهیونیستی ضرر زده است. امروز ارزش شکل در برابر دلار یک به چهار است. وی در ادامه افزود: بر اساس آخرین اخباری که روز گذشته در رسانه‌ها منتشر شد، انصارالله یمن توانست به چهارمین کشتی اسرائیل در منطقه حمله کند و اگر این روند ادامه داشته باشد هیچ کشوری حاضر به همراهی و حمل محموله‌های اسرائیلی نمی‌شود.
او در پاسخ به اینکه آینده آتش‌بس در غزه را چگونه ارزیابی می‌کنید، گفت: آتش‌بس به‌طور کوتاه مدت در غزه تداوم خواهد داشت، چرا امروز اسرائیل توان اولیه برای مقابله با حماس را ندارد و از طرف دیگر، غربی‌ها هم با توجه به نداشتن دستاورد جدی این رژیم در غزه به خاتمه جنگ تا حدودی تمایل دارند. 
کارشناس مسائل فلسطین به سفر روز آینده وزیر خارجه آمریکا به تل‌آویو اشاره کرد و گفت: این سفر حاوی پیام مهمی از کاخ سفید به نتانیاهو خواهد بود، به‌طوری‌که در سفر قبلی، آنتونی بلینکن تصمیمات و ماجراجویی‌هایی که نتانیاهو برای حزب‌الله داشت را هدایت و نگرانی شدید واشنگتن از ورود حزب‌الله را به جنگ با تل‌آویو را بیان کرد. از طرف دیگر، تسلیحات آمریکا در جنگ، نقشی حیاتی برای اسرائیل ایفا می‌کند و اگر رژیم صهیونیستی بخواهد در تصمیمات آمریکا خلل و یا مخالفتی داشته باشد در دریافت تجهیزات با مشکل مواجه خواهد شد.

ائتلاف نظامی بی‌نظیر جبهه مقاومت
عبدی به نقش جبهه مقاومت پس از آتش‌بس پرداخت و گفت: اگر آتش‌بس به‌صورت دائمی در غزه ایجاد نشود جبهه مقاومت در ابعاد گسترده‌تری وارد خواهد شد. انصارالله یمن در دریا و حزب‌الله لبنان در بحث مخازن گازی اسرائیل ورود خواهند داشت و شریان اقتصادی و حیاتی رژیم صهیونیستی را نابود خواهند کرد؛ کاری که امروز انصارالله در دریای سرخ انجام می‌دهد.
وی در پایان تصریح کرد: در طول تاریخ هیچ وقت مقاومت در یک پیکره واحد در کنار یکدیگر قرار نگرفته بودند و در عرصه میدانی دارای وحدت و یکپارچگی نبودند، امروز پنج جبهه در برابر رژیم صهیونیستی از سوی کشورهای محور مقاومت عراق، سوریه، لبنان، فلسطین و یمن باز شده و یک دستاورد بزرگ برای این محور است. امروز جهان اسلام دارای یک ناتو مقاومت در منطقه است.

خبرنگار: سید حسین حسینی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه