هفت پیشنهاد  مهم برای مهار صهیونیست‌ها

رئیس‌جمهور در اجلاس مجازی بریکس مطرح کرد

هفت پیشنهاد  مهم برای مهار صهیونیست‌ها

اجلاس فوق‌العاده کشورهای عضو بریکس به پیشنهاد ایران و درخواست آفریقای جنوبی روز گذشته به‌صورت مجازی برگزار شد و سران کشورهای عضو در آن سخنرانی کردند.


رئیس جمهور کشورمان هم با بیان اینکه رژیم صهیونیستی به عنوان یک رژیم اشغالگر، با چراغ سبز و حمایت‌های همه‌جانبه آمریکا، علیه مردم تحت اشغال اعلام جنگ کرده و در ثبت جنایات جنگی رکورد زده است، غزه را نماد سقوط اخلاقی غرب دانست و از قدرت‌های جهانی عضو بریکس خواست به نفع ارزش‌هایی که حول آن متحد شده‌اند، برای پایان دادن به جنایات صهیونیست‌ها نقش‌آفرینی کنند. دکتر سید ابراهیم رئیسی در این اجلاس آنچه این روزها در غزه می‌گذرد را نشانه آشکار ناعادلانه بودن نظام بین‌الملل غربی دانست و تأکید کرد رژیم جنایتکار صهیونیستی که مسلح به انواع تسلیحات شیمیایی، کشتار جمعی و بمب‌های اتمی است، تهدیدی علیه صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است. او از همه اعضای بریکس و همه دولت‌های مستقل جهان خواست برای حفظ انسانیت و برپایی عدالت در جهان به پاخیزند و از تمام توان سیاسی و اقتصادی خود برای فشار بر رژیم صهیونیستی و حامیان غربی‌اش استفاده کنند.
رئیسی همچنین با ارائه پیشنهادهای هفت‌گانه در این نشست راهکارهای عملی برای فشار بر اسرائیل را ارائه داد. متن پیشنهادهای رئیس‌جمهور به سران عضو بریکس عبارت است از:
1- با توجه به ناتوانی شورای امنیت سازمان ملل در اجرای مأموریت خود برای ایجاد صلح و امنیت و کارشکنی آمریکا برای صدور قطعنامه الزام‌آور به منظور  آتش‌بس؛ لازم است کشورهای عضو بریکس، در چارچوب مکانیسم «اتحاد برای صلح» بانی قطعنامه‌ الزام‌آور در مجمع عمومی سازمان ملل علیه رژیم صهیونیستی و با هدف توقف جنایات علیه مردم غزه شوند.
2- حملات مستمر رژیم صهیونیستی به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی، اماکن مذهبی، کشتار زنان و کودکان، پزشکان، پرستاران و خبرنگاران در غزه، همه اقدام تروریستی هستند. لازم است آن رژیم جعلی به عنوان رژیم تروریستی و ارتش آن به عنوان یک سازمان تروریستی شناسایی شوند.
3- جمهوری اسلامی ایران از اقدام برخی دولت‌ها از اجرای جنایات اسرائیل غاصب در غزه به دیوان کیفری بین‌المللی حمایت می‌کند و اعتقاد دارد علاوه بر اسرائیل، آمریکا نیز باید در دادگاه‌های بین‌المللی به جرم جنایت علیه بشریت، نسل‌کشی و کودک‌کشی محاکمه و به سرعت مجازات شود.
4- لزوم اقدام جمعی اعضای بریکس برای شکستن محاصره غزه و ایجاد مسیر دائمی و امن برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه. در این راستا بازگشایی دائمی گذرگاه رفح مورد تأکید جدی است.
5- با توجه به جنایات بی‌سابقه و بمباران‌های چندین هزار تن تسلیحات به‌خصوص تسلیحات ممنوعه مثل فسفر سفید در غزه، لازم است اعضای بریکس با ایجاد یک مأموریت ویژه بین‌المللی این جنایت را به‌سرعت  بررسی و گزارش آن را به‌صورت عمومی منتشر کنند تا زمینه کیفر آمران و مباشران این رژیم فراهم شود.
6- با توجه به جنایت‌های مستمر و ماهیت نژادپرستانه رژیم جعلی اسرائیل انتظار ملت‌های آزاده از تمام دولت‌ها به‌ویژه اعضای بریکس آن است که قطع کامل روابط سیاسی و اقتصادی و نظامی خود را با رژیم صهیونیستی به‎سرعت در دستور کار قرار دهند. تداوم تعاملات با رژیم جعلی اسرائیل، به‌خصوص در حوزه نظامی و اقتصادی به معنی کمک به تداوم جنایات و کشتار زنان و کودکان است که مورد مذمت و سرزنش همه ملت‌هاست.
7- شناسایی حق ملت فلسطین در دفاع از خود و مجاهدت آن‌ها برای آزادسازی مناطق اشغالی مورد حمایت همه دولت‌ها و ملت‌های آزاده است. حمایت قاطعانه بریکس از این حق نشان می‌دهد ما به وظیفه انسانی و اخلاقی خود عمل کردیم و دشمنان فلسطین در برابر وجدان بشری و تاریخ سرافکنده خواهند شد.
رئیس جمهور پس از ارائه پیشنهادهای فوق گفت: جمهوری اسلامی ایران بر این باور است راه‌حل نهایی که منجر به صلح و ثبات پایدار در غرب آسیا و جهان خواهد شد، تشکیل دولت واحد فلسطینی پس از برگزاری یک همه‌پرسی مبتنی بر اصل دموکراتیک «هر فلسطینی یک رأی» است. قرار گرفتن در مسیر طرح‌های شکست خورده سابق برای صلح نتیجه‌ای جز تکرار جنگ و ناامنی نخواهد داشت.
دکتر رئیسی در انتهای سخنرانی‌اش تأکید کرد: آمریکا و رژیم صهیونیستی نیز باید بدانند نمی‌توانند در برابر اراده ملت‌ها بایستند و در نظم عادلانه جدید بین‌المللی اشغالگری و نسل‌کشی جایی نخواهد داشت.
در این نشست دیگر سران عضو بریکس هم سخنرانی کرده و نسبت به اوضاع غزه هشدار دادند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه