چرخش 180درجه‌ای نتانیاهو با پذیرش شکست

افزایش خوش‌بینی‌ها درباره احتمال اجرای توافق آتش‌بس پنج‌روزه میان حماس و  رژیم صهیونیستی

چرخش 180درجه‌ای نتانیاهو با پذیرش شکست

پس از گذشت 46 روز از قتل‌عام گسترده‌ای که ماشین کشتار محور غربی – عبری در باریکه غزه به راه انداخته، سرانجام روز گذشته زمزمه‌های جدی در مورد احتمال برقراری آتش‌بس موقت میان رژیم صهیونیستی و مقاومت فلسطین به گوش رسید.


گمانه‌زنی‌های جدید در حالی بود که در یکی دو هفته اخیر مدام اخباری از احتمال برقراری آتش‌بس منتشر و به دلایل مختلف در دقیقه90 منتفی می‌شد.  
با این حال گویا در مقطع کنونی، خوش‌بینی‌ها در این مورد افزایش یافته است. در این راستا صبح روز گذشته رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین (حماس)‌ در اظهاراتی از جریان داشتن مذاکراتی برای تبادل اسرا با رژیم صهیونیستی و برقراری آتش‌بس در غزه خبر داد. «اسماعیل هنیه» در بیانیه‌ای کوتاه که کانال تلگرامی حماس آن را منتشر کرد، گفت: «جنبش [حماس] پاسخ خود را به برادران در قطر و میانجیگران تحویل داده و ما به توافق آتش‌بس نزدیک می‌شویم». 
همزمان سخنگوی وزارت خارجه قطر بعدازظهر دیروز در کنفرانسی مطبوعاتی از نزدیک بودن اعلام آتش‌بس در نوار غزه خبر داد. ماجد الانصاری در این باره گفت: «میانجی‌گری قطر به مرحله نهایی و نزدیک‌ترین نقطه برای دستیابی به یک توافق آتش‌بس رسیده است». وی ادامه داد: «ما درباره دستیابی به آتش‌بسی که منجر به توقف تبادل آتش‌بس در غزه شود، خوشبین هستیم. در حال حاضر به توافق نهایی آتش‌بس نرسیده‌ایم؛ اما در صورت دستیابی به آن، جزئیات را اعلام خواهیم کرد».

جزئیات توافق احتمالی آتش‌بس
در بیانیه اخیر اسماعیل هنیه به جزئیات بیشتری درباره توافق و اینکه آیا آتش‌بس موقت یا بلندمدت خواهد بود اشاره‌ای نشده است. با این حال، طرح کلی توافق یاد شده که تاکنون در رسانه‌ها منتشر شده به این شکل است: آزادی ۵۰ زن و کودک صهیونیست، آتش‌بس به مدت پنج روز، آزادی تا ۱۰۰زندانی امنیتی زن و کودک از زندان‌های رژیم که عضو حماس نباشند، ورود [محدود] گازوئیل به غزه و افزایش کمک‌های بشردوستانه.
در این زمینه روزنامه الاخبار به نقل از منابع مقاومت درباره برخی جزئیات توافق آتش‌بس گزارش داد آنچه پیشنهاد شده، برقراری یک آتش‌بس پنج روزه است که در آن همه عملیات‌های نظامی در سراسر غزه، چه بمباران‌ها و چه حملات زمینی متوقف می‌شود. همچنین برای آزادی ۵۰اسیر غیرنظامی اسرائیلی نیز توافق شده که شامل کودکان و زنان سالخورده و شاید برخی از مردان سالمند و بیمار به اضافه دوتابعیتی‌های روس، ترک، آسیایی، آمریکایی و اروپایی باشند.
به گفته این منابع، طبق توافق احتمالی، هر روز ۱۰اسیر غیرنظامی اسرائیلی در ازای آزادی ۳۰اسیر زن و کودک فلسطینی آزاد می‌شوند. درباره ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه نیز براساس اطلاعاتی که الاخبار در اختیار دارد، روزانه بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ کامیون حامل کمک‌های انسانی وارد غزه و در جنوب و شمال این منطقه توزیع می‌شود و این کمک‌ها علاوه بر غذا شامل تجهیزات پزشکی و سوخت نیز هستند. همچنین رژیم صهیونیستی با رسیدن سوخت به شمال غزه برای استفاده در بیمارستان‌ها، نانوایی‌ها و چاه‌های آب موافقت کرده است.
اما در سطح میدانی، قرار شده رژیم صهیونیستی نیروهای خود را که در جاده صلاح‌الدین غزه مستقر هستند بیرون بکشد و حق نزدیک شدن به مردمی که در این منطقه تردد می‌کنند را ندارد. 

اسرائیل در تدارک آزادی ۳۰۰ اسیر فلسطینی
عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی و نشستن پشت میز مذاکره در حالی است که بنیامین نتانیاهو شامگاه دوشنبه مدعی شد تا زمان آزادی تمام اسرا و مطمئن شدن از نبود تهدید از طرف نوار غزه آتش‌بسی در کار نبوده و آن‌ها به حملات ادامه خواهند داد. با این حال، رسانه‌های صهیونیستی گزارش دادند اسرائیل درحال آماده‌سازی برای آزادی ۳۰۰اسیر فلسطینی است تا آن‌ها را با اتوبوس به نوار غزه بفرستد! به گزارش المیادین و به نقل از رسانه‌های عبری، این اسرای فلسطینی که قرار است آزاد شوند زن و کودک هستند.  این یعنی برخلاف ادعا و لفاظی‌های جنگ‌محور نخست‌وزیر صهیونیست، او که به لحاظ نظامی، سیاسی، اقتصادی و حتی اجتماعی زیر فشار قرار دارد، حاضر به نشستن پشت میز مذاکره و امتیاز دادن به مقاومت است. در این راستا دیروز ماجد الانصاری، یکی از معاونان اسماعیل هنیه با ارسال بیانیه‌ای به خبرگزاری رویترز اعلام کرد: هر توافقی که بدست آید، ضرورتاً بر اساس شرایط مقاومت خواهد بود و ما اهمیتی به مطالب منتشر شده در این خصوص نمی‌دهیم و برادرانمان در قطر و مصر جزئیات توافق را اعلام خواهند کرد. او خاطرنشان کرد: رژیم صهیونیستی و به‌ویژه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این رژیم در این مدت کارشکنی‌هایی را در روند رسیدن به آتش‌بس انجام می‌دادند، اما مقاومت به صورت یکپارچه و متحد در عرصه میدانی و سیاسی حضور دارد و توافق آتش‌بس نیز شامل تمامی گروه‌های مقاومت می‌شود. وی ادامه داد: اسرائیلی‌ها به دنبال مذاکره در سایه ادامه تجاوز برای شکستن اراده مقاومت بودند که این موضوع هرگز اتفاق نخواهد افتاد. با افزایش زمزمه‌ها در مورد احتمال توافق آتش‌بس، پیش‌تر «زاهر جبارین» مسئول دفتر شهدا، اسرا و جانبازان حماس با انتشار بیانیه‌ای در وبگاه رسمی حماس تأکید کرد: حماس یک چارچوب کلی برای اجرای هرگونه توافق مشخص کرده و شرط حماس برای تکمیل آتش‌بس اجرای کامل مفاد این چارچوب است.

اسرائیل چاره‌ای جز آتش‌بس ندارد
این اظهارات مؤید برآورده شدن اهداف مقاومت در هرگونه مذاکره با صهیونیست‌هاست. اسرائیل در هفته‌های گذشته هزاران زن و کودک و غیرنظامی را با بمباران‌های ویرانگر در غزه به خاک و خون کشیده و این در حالی است که فشار‌های بین‌المللی، افکار عمومی و خانواده‌های گروگان‌ها عرصه را بر سران رژیم غاصب صهیونیستی تنگ کرده‌است. از سوی دیگر با توجه به تأکید کشور‌ها بر آتش‌بس و مطالبه افکار عمومی از سازمان‌های بین‌المللی برای پایان دادن به کشتار انسان‌های بیگناه در غزه، رژیم صهیونیستی به نظر چاره‌ای جز پذیرش آتش‌بس آن هم با شرایط مدنظر مقاومت را ندارد. 
در این راستا باید گفت حملاتی که تاکنون به غزه شده بسیار سنگین بوده و منجر به کشتار هزاران زن و کودک شده، ضمن اینکه این حملات دستاوردی برای رژیم اسرائیل نداشته و وضعیت گروگان‌ها و نفرت افکار عمومی درخصوص جنایت‌ها و نسل‌کشی‌های اسرائیل در غزه روز به روز افزایش می‌یابد. رژیم صهیونیستی تمام توان نظامی خود را به میدان آورده و از حمایت‌های غرب نیز برخوردار است، اما نکته حائز اهمیت این است باوجود تشدید حملات از سوی رژیم اسرائیل، آسیبی به حماس نرسیده ولی این رژیم از جهات مختلف آسیب دیده است. صهیونیست‌ها از نظر ادوات و نفرات به‌شدت آسیب دیده‌اند بنابراین نمی‌توانند همچنان به این وضعیت ادامه دهند و این واقعیت است که آن‌ها را به سوی مذاکره کشانده است.

خبرنگار: هدایت جاوید

برچسب ها :
ارسال دیدگاه