آرمان آزادی قدس،در صحن قدس

ضرورت دفاع از مظلومان غزه به‌روایت زائران معین‌الضعفا(ع)

آرمان آزادی قدس،در صحن قدس

بیش از 40روز است که مردم مظلوم و مقتدر غزه، زیر موشک‌باران و جنایت‌های رژیم غاصب صهیونیستی، همچنان مقاومت کرده و با تقدیم هزاران شهید از نوزاد و کودک، زن و مرد، پیر و جوان و... همچنان راه پرصلابت مقاومت و ایستادگی در برابر ظلم این رژیم ظالم، ددمنش و خونخوار را ادامه می‌دهند. 


در حقیقت هر وجدان آگاه و هر انسان منصف و معتقد به حق و عدالت و انسانیت از هر قشر، دین، مذهب، مکتب و مسلکی که باشد خود را چله‌نشین خونین غزه و شیرزنان و دلاورمردانش می‌داند. 40روزی که از یک طرف برگ زرین دیگری از مقاومت فلسطین و فلسطینیان و مردم غیور غزه را حکایت کرد و از طرف دیگر، برگ ننگین و سیاه دیگری بر پرونده قطور جنایت‌های رژیم آدمکش و نسل‌کش اسرائیل افزود. به همین مناسبت و در ادامه، برش‌هایی از نظرات و سخنان تعدادی از زائران و مجاوران بارگاه مطهر امام رضا(ع) در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه قدس و در دفاع از مردم غزه و محکومیت جنایت‌های رژیم صهیونیستی را می‌خوانید.

ایستگاه اول، «میدان فلسطین» مشهد
میدان فلسطین، نخستین مقصد ما برای تهیه این گزارش است. هنوز تمثال پرچم فلسطین چشمنواز اطراف و وسط این میدان است.
«مصطفی رضاپور» 39 ساله، کارشناس طراحی و گرافیک در گوشه این میدان به اتفاق خانواده‌اش منتظر ایستاده است، با او هم‌سخن می‌شوم. وی می‌گوید: جنگ فلسطین با اسرائیل، تنها یک نبرد میان دو گروه نیست، همچنان که رهبر معظم انقلاب فرمودند نبرد حق و باطل است. مرگ بر این رژیم نسل‌کش، مرگ بر این همه خباثت، درود بر غزه و فلسطینیان قهرمان. از مشهدالرضا(ع) تا خود مسجد الاقصی و قدس و غزه، به همه مردم غیور فلسطین و غزه سلام و درود می‌فرستیم.
پیرمردی که در نزدیکی ما ایستاده است متوجه گفت‌وگوی ما می‌شود و به جمع ما می‌پیوندد. «حاج رضا کاشانی» 80 ساله، بازنشسته آموزش و پرورش است. او می‌گوید: من سال‌ها تدریس کرده‌ام اما به عنوان یک معلم بازنشسته و از صمیم قلب به همه مخاطبان می‌گویم امروز صحنه غزه و فلسطین، صحنه خوبی‌ها و در مقابل آن صحنه بدی‌ها و زشتی‌هاست. امروز کودکان و مردم و زنان و مردان غزه به همه درس ایستادگی می‌دهند. امروز گویا غزه و فلسطین معلم همه انسان‌های این عصر و دوره در زمینه نبرد با اسرائیل غاصب هستند. مرگ بر صهیونیست‌های غاصب، درود بر فلسطین قهرمان.

ایستگاه دوم، میدان «بیت‌المقدس» مشهد 
دومین مقصدمان، میدان بیت‌المقدس مشهد (فلکه آب سابق) است. این میدان هم نماد دیگری است که نامش ما را به یاد سرزمین فلسطین می‌اندازد. در گوشه‌ای از این میدان خانواده‌ای به لهجه مشهدی مشغول صحبت کردن هستند با آنان همکلام می‌شوم.
محمدحسین رضا تبار خراسانی، 40 ساله در توزیع محصولات غذایی فعالیت می‌کند. او می‌گوید: به نظر من، اسرائیل تنها دشمن فلسطین و غزه نیست، این رژیم جعلی و آدمکش، دشمن انسانیت و بشریت است. غزه، فلسطین و... تنها هدف اسرائیل نیست. صهیونیست‌ها با اسلام ناب محمدی و پیروان راستین ادیان الهی مخالف‌اند. مرگ بر اسرائیل، درود بر همه مردم غزه.
مادربزرگ این خانواده روی صندلی چرخدار نشسته است، وی نیز می‌گوید: خدا اسرائیل را لعنت کند. مگر کودکان فلسطینی چه گناهی کردند که باید قتل عام شوند. مرگ بر خباثت و ددمنشی این صهیونیست‌ها. خدا ان‌شاءالله ریشه آن‌ها را بخشکاند. درود همه مردم جهان بر مردان و زنان غزه و فلسطین.
جوانی به اتفاق همسرش از نزدیک شاهد گفت‌وگوی ماست. با او نیز هم‌سخن می‌شوم. «یوسف زرگر» 37 ساله، کارشناس حقوق است. وی می‌گوید: سخن درباره جنایت‌های اسرائیل نیازی به هیچ وقفه، مکث و تأملی ندارد. اسرائیل یک رژیم جعلی و آدمکش است. به نظر من نه تنها مردم غزه و فلسطین و مسلمانان، بلکه تمام مردم جهان باید علیه اسرائیل قیام کنند.

ایستگاه سوم، «صحن قدس» حرم مطهر رضوی
وارد حرم مطهر امام هشتم(ع) می‌شوم. در این بارگاه مقدس از سال‌های خیلی قبل، نمادی به یاد مردم فلسطین وجود دارد و آن صحن قدس است. در وسط این صحن، سقاخانه و آبنمایی با گنبد مسجد الاقصی وجود دارد که یادآور قبله‌گاه اول مسلمانان است. با زائری که مشغول نوشیدن آب از این سقاخانه است، هم‌سخن می‌شوم. «حاج جواد عنایتی» 68 ساله، کشاورز، از استان مازندران، شهر ساری به زیارت آمده است. با لهجه شیرین مازنی می‌گوید: اسرائیل کثیف، خائن و آدمکش باید نابود شود. من به نوبه خودم در برابر رشادت و مظلومیت مردم غزه و فلسطین سر تعظیم فرود می‌آورم. مرگ بر این رژیم جلاد که روی همه آدمکش‌ها را سفید کرده است.
«شاهد قنبری» نوجوان15 ساله کرمانی می‌گوید: ما نوجوانان ایرانی و پیروان شهید حاج‌قاسم سلیمانی، به یاد هم‌سن و سالانمان در غزه و فلسطین هستیم. برای آن‌ها دعا می‌کنیم. به همه اسرائیلی‌ها می‌گویم خیلی نامرد هستید، اگر راست می‌گویید بیایید وسط میدان و با مردان فلسطینی رودررو بجنگید، شما روباهان و شغالان پستی هستید که از شیران فلسطینی می‌ترسید.

خبرنگار: محمدحسین مروج کاشانی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه