یوزها چشم در چشم گرگ سفید

امروز ازبکستان - ایران ساعت 16:30

یوزها چشم در چشم گرگ سفید

دشوارترین بازی تیم ملی فوتبال ایران در دور دوم انتخابی جام جهانی امروز در تاشکند برگزار خواهد شد و شاگردان امیر قلعه‌نویی از ساعت 16:30 به وقت تهران رودرروی دیگر تیم سه امتیازی گروه پنجم یعنی ازبکستان قرار می‌گیرند.


جدالی پرتکرار به‌خصوص در سالیان اخیر که برای ایران نتایج خوبی را به همراه داشته است. با وجود این باید به این مسئله توجه داشت که گرگ‌های سفید آسیای مرکزی در حال تبدیل شدن به تیمی بین‌المللی هستند و امید زیادی دارند تا با 48 تیمی شدن جام جهانی از سال 2026، نخستین صعود خود به این رویداد بزرگ را جشن بگیرند.
سرچکو کاتانتس یکی از برجسته‌ترین بازیکنان یوگسلاوی سابق بود و در سطح باشگاهی نیز با تیم‌های اشتوتگارت و سامپدوریا خوش درخشید. او در کسوت مربیگری هدایت تیم‌هایی چون اسلوونی، المپیاکوس، مقدونیه، امارات، عراق و ... را به عهده گرفت و حدود دو سالی می‌شود سکاندار نیمکت ازبکستان شده است. سرچکو می‌خواهد برای ششمین مرتبه مقابل ایران صف‌آرایی کند. یک برد، سه باخت و یک تساوی ماحصل پنج پیکار قبلی او بوده و کاتانتس در اندیشه این است تا پس از بازی رفت دور دوم انتخابی جام جهانی 2022 که موفق شد تیم تحت هدایت مارک ویلموتس را با نتیجه 2 بر یک شکست دهد، این‌بار هم به یک برد دیگر برسد، اما کارش اصلاً راحت نیست و باید وارد جنگ با تیمی شود که 9 بازی اخیرش را با پیروزی پشت سر گذاشته است. امیر قلعه‌نویی هم پس ازپیروزی در جام ملت‌های 2007 و تورنمنت کافا 2023 درصدد این است تا به سومین پیروزی‌اش در سومین رویارویی با ازبکستان نائل شود و آمار فوق‌العاده و 100 درصدی خود را حفظ کند.

یک ازبکستان متفاوت با 12 لژیونر
در گذشته ازبکستان را تیمی می‌دیدیم که درنهایت دو یا سه لژیونر داشت و الباقی نفراتش بین چند تیم برتر داخلی تقسیم می‌شدند، اما حالا ماجرا به کلی متفاوت شده است. از لیست 24 نفره اعلام شده از سوی سرمربی اسلوونیایی، 12 بازیکن در لیگ ازبکستان عضویت دارند و 12 نفر دیگر شاغل در لیگ‌های خارجی هستند. نوفباخور (چهار بازیکن)، اولمالیق (دو)، پاختاکور (چهار) و نسف‌قارشی (دو) چهار تیم داخلی‌ای هستند که در تیم ملی کشورشان سهمیه دارند. دو تیم اولمالیق و نوفباخور در لیگ قهرمانان آسیا 2024-2023 به ترتیب برابر سپاهان و نساجی جدال داشته‌اند که نتیجه آن دو باخت برای تیم اول و دو برد برای تیم دوم بوده است.

سردار در صدر
سردار آزمون با به‌ثمر رساندن سه گل، بالاتر از مهدی ترابی، جلال حسینی، جواد کاظمیان و مهدی طارمی بهترین گلزن تقابل‌های ایران و ازبکستان بوده است. باید دید مهاجم آماده تیم ملی در کنار هم‌تیمی‌هایش در سیزدهمین مصاف با حریف سرسرخت اما خوش‌یمن چه نتیجه‌ای را بدست می‌آورند. از این نکته نباید غافل شد که 6 پیروزی از 10 برد ایران برابر ازبک‌ها با نتیجه یک بر صفر رقم خورده است و آن‌ها حریفی از پیش‌باخته نبوده‌اند. جالب اینکه تیم‌های ملی ایران و ازبکستان در مجموع هفت بار در تاشکند به مصاف هم رفته‌اند که 6 بار تیم ایران پیروز شده است.
بازی روز سه‌شنبه چهارمین مسابقه‌ای است که در ورزشگاه پاختاکور برگزار می‌شود. پیش از این تیم ملی سه بار در این ورزشگاه برنده بوده و یک بار هم تن به تساوی داده است. 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه