دکتر اصغر دادبه: ندوشن، ایران و فرهنگ آن را نشان داد

دکتر اصغر دادبه: ندوشن، ایران و فرهنگ آن را نشان داد


​​​​​​​اصغر دادبه، استاد فلسفه اسلامی و ادبیات عرفانی در آیین بدرقه پیکر محمدعلی اسلامی ندوشن که روز گذشته پس از مراسم تشییع او در دانشگاه تهران، در مؤسسه اطلاعات برگزار شد با طرح این پرسش که تخصص محمدعلی اسلامی ندوشن در چه زمینه‌ای بوده است، اظهار کرد: به کوتاهی پاسخ این است که تخصص ایشان در زمینه‌ای بوده که نمی‌گوییم دیگران تجربه نکردند بلکه کسی جز او این میزان کوشش نکرده و بدیهی است تخصص ایشان در ایران‌شناسی بود. اسلامی ندوشن اگر در دقایقی از خویشتن خود هم غافل بوده از ایران غافل نبوده است؛ ایرانی که فرهنگ در آن دمیده شده و حرف حسابی برای گفتن دارد. 
او افزود: نگاه ایشان و هر کس که این‌ گونه بنگرد و عمر بر سر آن بگذارد یک نگاه انسانی و یک جهت و یک رویه است. ظرفی که ما امروز از آن صحبت می‌کنیم ارزش‌های ملی و دینی است و ظرف این ارزش‌ها ایران است و استاد اسلامی به دنبال همین بود. 
این نویسنده و پژوهشگر تصریح کرد: اسلامی ندوشن در گفت‌وگوی آخر خود با وجود اوج کهولت و عدم تمرکز در پاسخ به پرسشگری که می‌پرسد از خراسان و توس به شما سلام می‌رسانند پاسخ می‌دهد ایران تنها نخواهد ماند، این یعنی یادگاری‌های انسانی و اسلامی در ایران مانده و می‌ماند و حرف حسابی ما ظرفش اینجاست.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه