امید اعراب به اژدهای زرد برای آتش‌بس در غزه!

امید اعراب به اژدهای زرد برای آتش‌بس در غزه!

سید حسین حسینی


پس از نشست ریاض که با حضور سران بیش از 57کشور اسلامی و عربی برگزار شد اعضا به دیدگاه مشترکی درخصوص آتش‌بس در غزه دست نیافتند و دست به دامن پنج عضو شورای امنیت سازمان ملل به‌ویژه چین شدند.
 درهمین زمینه، جواد منصوری، سفیر اسبق ایران در چین در گفت‌و‌گو با قدس در تحلیل دیدار هیئت عربی و اسلامی با وزیر خارجه چین برای پایان دادن به جنگ غزه، گفت: روز گذشته وزیران خارجه کشورهای مصر، عربستان، اردن، اندونزی، فلسطین و نماینده سازمان همکاری اسلامی در پکن با وانگ‌یی، وزیر خارجه چین دیداری داشتند که در آن خواستار میانجی‌گری پکن در برقراری آتش‌بس فوری در غزه شدند. این درحالی است که امروز رژیم اسرائیل و چین در زمینه‌های مختلف با یکدیگر روابط نزدیکی دارند. 
وی در پاسخ به این پرسش که چرا در نشست ریاض که با حضور 57کشور اسلامی و عربی برگزار شد هیچ بیانیه‌ مشترک و پایداری میان طرفین در مسئله آتش‌بس در غزه محقق نشد، افزود: کشورهای اسلامی و عربی در مورد مسئله فلسطین و اسرائیل با یکدیگر دیدگاه برابری ندارند و همین امر سبب شد نتوانند در اجلاس ریاض یک قطعنامه اجرایی به تصویب برسانند. پایان این نشست بیشتر درحد یک بیانیه سیاسی بود که کارایی خاصی در مسئله فلسطین نداشت.
او تصریح کرد: اجلاس ریاض مورد تأیید حماس و گروه‌های مقاومت در فلسطین نبود و مورد اعتراض آن‌ها واقع شد. به‌گونه‌ای که هفته گذشته اوضاع در غزه نسبت به زمان انتشار قطعنامه اجلاس سران اسلامی و عرب وخیم‌تر شد و این امر به دلیل مواضع برخی کشورها در این نشست بود.
سفیر اسبق ایران در ادامه گفت: یکی از دلایلی که روز گذشته هیئتی از وزیران خارجه چند کشور عربی به پکن رفتند کاهش فشارهایی است که از سوی برخی کشورهای اسلامی و عربی در مسئله فلسطین وجود دارد، در واقع امروز در اردن، مصر و حتی اندونزی مردم خواستار حضور فعال دولت‌های خود در برابر رژیم صهیونیستی هستند. 
منصوری اظهار کرد: امروز پکن در مورد تل‌آویو نظری معتدل و میانه‌ دارد و در شرایط حاضر، این دیدگاه چین درخصوص اسرائیل در زمینه آتش‌بس کاربردی نخواهد داشت، چراکه رژیم صهیونیستی روی موجودیت، روابط و همکاری‌ با چین سرمایه‌گذاری‌های زیادی کرده است.
وی درپاسخ به این پرسش که آیا میانجی‌گری چین می‌تواند راه حلی برای آتش‌بس در غزه باشد، افزود: در ابتدا باید به این مسئله اشاره کرد طرف مقابل پکن در برابر تل‌آویو، ایالات متحده آمریکاست. واشنگتن هیچ‌گاه مواضعی که در قبال فلسطین و اسرائیل دارد را با نظر و هماهنگی چین مشترک نمی‌داند؛ نشست وزیر امور خارجه چین با وزیران کشورهای عربی و اسلامی در پکن برای آتش‌بس در غزه، نتیجه‌ای به همراه نخواهد داشت.
او با اشاره به سفر هفته گذشته رئیس جمهور چین به آمریکا و دیدار وی با بایدن در حاشیه اجلاس سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصادی آسیا - اقیانوسیه موسوم به اپک، گفت: پیش از سفر شی جین‌پینگ به آمریکا، وانگ‌یی، وزیر خارجه چین بیش از 27ساعت مذاکراتی با جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا در واشنگتن داشت. اما جوبایدن پس از چهار ساعت گفت‌وگو با شی جین پینگ، در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: باوجود پیشرفت‌هایی که در نشست با همتای چینی خود داشتیم، اما به شی اعتماد نداریم و او همچنان یک دیکتاتور است.
سفیر اسبق ایران در چین در ادامه اظهار کرد: همین مسئله منجر به تنش میان واشنگتن و پکن شده و می‌توان گفت میانجی‌گری چین در آتش‌بس غزه بی‌اثر خواهد ماند و در اصل هر نوع موضعی که این کشور بخواهد در قبال جنگ غزه اعمال کند، مورد موافقت ایالات متحده آمریکا و رژیم صهیونیستی قرار نخواهد گرفت.
منصوری گفت: رژیم صهیونیستی تا زمانی که به اهداف خود در غزه دست نیابد هیچ میانجی‌گری و طرحی را قبول نخواهد کرد و از طرف دیگر، آمریکا و انگلیس از حامیان اصلی تل‌آویو در جنگ غزه محسوب می‌شوند که در عرصه بین‌المللی در برابر چین ایستاده‌اند.
​​​​​​​

برچسب ها :
ارسال دیدگاه