تعهدات ایران و آژانس متقابل است نه یک‌طرفه

سخنگوی وزارت خارجه:

تعهدات ایران و آژانس متقابل است نه یک‌طرفه

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اتهام‌زنی مقامات رژیم صهیونیستی در مورد نقش داشتن ایران در توقیف کشتی اسرائیلی توسط نیروهای انصارالله یمن را فرافکنی و ادعایی باطل خواند و گفت: گروه‌های مقاومت مستقل و بر مبنای منافع ملت‌های خودشان عمل می‌کنند و نشان داده‌اند دستشان در برابر رژیم صهیونیستی بسته نیست.


کنعانی کشته شدن بیش از ۱۳ هزار تن از اهالی غزه و تأیید اینکه بیش از ۷۰ درصد آن‌ها زنان و کودکان بوده اند توسط مرکز آمار سازمان ملل متحد را نشانه و دلیل دیگری بر وقوع جنایت جنگی در غزه از سوی رژیم صهیونیستی خواند و با اشاره به اینکه دیوان بین‌المللی در رسیدگی به این جنایات صلاحیتی ندارد و از چند سال قبل هم پرونده‌هایی علیه مقامات اسرائیل در این دیوان باز است، گفت: این انتظار فراگیر وجود دارد که این نهاد به مسئولیت حقوقی و قانونی خود در محاکمه مقامات این رژیم عمل کند.
وی با یادآوری اینکه سوابق دیوان تاکنون نشانه یک عملکرد موفق و رضایت‌بخش نبوده و در پرونده‌هایی یک‌طرفه عمل کرده، گفت: اکنون با توجه به درخواست‌هایی که از او شده در مقابل یک آزمون جدی قرار دارد تا توانایی خودش را در انجام مأموریت ذاتی‌اش اثبات کند، به ویژه آنکه ادله کافی وجود دارد.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: وزیر خارجه در سفر اخیر به ژنو این موضوع را در دیدار با مقامات سازمان و معاونان دبیر کل متذکر شد و از نماینده دبیرکل در امور حقوق بشر هم خواسته یک کمیته تخصصی برای مستند‌سازی اسناد جنایت جنگی رژیم صهیونیستی تشکیل دهند.
کنعانی در پاسخ به پرسش دیگری در خصوص ادعای مطرح شده در گزارش محرمانه آژانس در خصوص اینکه هیچ پیشرفتی درتوافق اسفندماه میان تهران و آژانس در موضوع نصب دوباره تجهیزات نظارتی و پاسخ‌های تهران در خصوص منشأ ذرات اورانیوم حاصل نشده و این پرسش که از نگاه متقابل تهران آیا آژانس به تعهداتش در این توافق عمل کرده، اظهار کرد: همکاری یک مسیر دوطرفه است و در مقابل هر تعهدی، مسئولیتی وجود دارد. ما به تداوم همکاری با آژانس پایبند هستیم و ایران در مسئولیت‌های خودش در چارچوب تعهدات هیچ‌گاه کوتاهی نکرده و در مقابل، آژانس هم مسئولیت‌هایی دارد.
وی در مورد اینکه شرایط مورد مطالبه ایران برای نصب دوباره دوربین‌های نظارتی آژانس محقق شده یا نه، افزود: در ارتباط با وضعیت نظارت‌ها و مراقبت‌ها، سازمان انرژی اتمی هر زمان نیاز بوده اطلاعاتی را به صورت عمومی منتشر کرده، ارتباط ما با آژانس مستمر بوده و وقفه‌ای در آن ایجاد نشده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: فعالیت‌های اتمی صلح آمیز ایران مبتنی بر همکاری‌ با آژانس تحت نظارت است و در چارچوب ان‌پی‌تی ادامه دارد. همان‌گونه که همکاری‌های فنی با آژانس هم در چارچوب‌های ذی‌ربط خودش ادامه دارد و مستمر است و  طرح مباحثی از این دست با انگیزه‌های دیگری صورت می‌گیرد و ما آن را مواضع فنی و سازنده تلقی نمی‌کنیم.

آمریکایی‌ها بزرگ‌تر از دهانش صحبت می‌کنند
سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اظهارات دستیار رئیس جمهور آمریکا درباره کریدورها در قفقاز گفت: آمریکایی‌ها بزرگ‌تر از دهان خود صحبت می‌کنند. همکاری ایران با کشورهای منطقه از جمله جمهوری آذربایجان در چارچوب منافع و مصالح دو کشور در جریان است و آمریکایی‌ها حق مداخله در مناسبات ایران با همسایگان را ندارند. آمریکایی‌ها از مداخله در امور داخلی منطقه دست بردارند و از تجارب گذشته درس بگیرند. مداخلات این‌گونه، هیچ منفعتی را برای آمریکا به همراه نخواهد داشت.
کنعانی در پاسخ به پرسش دیگری، سفر ریابکوف به ایران را در چارچوب رایزنی‌ها و همکاری‌های دو کشور در قالب بریکس خواند و گفت: در کنار این موضوع آقای باقری و ریابکوف درباره مسائل منطقه از جمله بحران غزه نیز رایزنی کردند.

خبرنگار: آرش خلیل‌خانه

برچسب ها :
ارسال دیدگاه