خنجر یمنی روی گلوی اقتصاد صهیونیست‌ها

تحلیل آثار اقدام غافلگیرانه انصارالله یمن در توقیف کشتی رژیم صهیونیستی

خنجر یمنی روی گلوی اقتصاد صهیونیست‌ها

تنها ساعاتی پس از بیانیه محکم ارتش یمن که در آن بر مقابله با رفت‌وآمد هرگونه کشتی در آب‌های دریای سرخ که نشانی از رژیم صهیونیستی با خود همراه داشته باشد تأکید شده بود، عصر روز گذشته انتشار خبر در اختیار گرفتن کنترل شناور اسرائیلی توسط انصارالله مانند بمب سروصدا به پا کرده و به سرخط اخبار رسانه‌های جهانی تبدیل شد.


شبکه «العربیه» در گزارش ابتدایی خود درباره ناپدید شدن یک کشتی رژیم صهیونیستی به نام «گلکسی لیدر» اعلام کرد در آن ۲۲خدمه حضور داشته‌اند. در ادامه، المیادین از در اختیار گرفتن کنترل این کشتی با 52خدمه در پهنه دریای سرخ توسط مبارزان یمنی خبر داد. المیادین در گزارش تکمیلی خود آورده: این کشتی متعلق به «رامی اونجر» یک تاجر اسرائیلی است.
یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن عصر دیروز نیز با انتشار بیانیه‌ای ضمن تأیید رسمی توقیف کشتی اشغالگران صهیونیست توسط ارتش یمن به تمامی کشتی‌های متعلق به دشمن اسرائیلی یا کسانی که با آن‌ها همکاری می‌کنند هشدار داد که به هدف قانونی برای نیروهای مسلح تبدیل خواهند شد. وی همچنین تأکید کرد که رزمندگان یمنی تا پایان یافتن تجاوز به نوار غزه به عملیات نظامی علیه دشمن اسرائیل ادامه می دهند.
در نخستین واکنش به این اتفاق امیت سیگال، خبرنگار شبکه 12 تلویزیون رژیم صهیونیستی اعلام کرد کشتی تصرف شده توسط انصارالله یمن متعلق به اسرائیل است ولی سرنشینان آن اسرائیلی نیستند. اما سخنگوی ارتش صهیونیستی در اظهاراتی با هدف کاستن از تبعات این اقدام مهم و البته تحریک افکار عمومی جهانی علیه انصارالله، آنچه ربودن کشتی باری توسط حوثی‌ها خوانده را یک رویداد بسیار جدی دانسته است. وی البته به همان روشی که صهیونیست‌ها در آن خبره هستند به سانسور و البته انکار اصل قضیه پرداخته و مدعی شد: کشتی اسرائیلی نیست. این کشتی ترکیه است که با خدمه غیرنظامی بین‌المللی و بدون اسرائیلی به سمت هند حرکت کرد. این در حالی است که اسناد منتشر شده نشان می‌دهد کشتی گلکسی لیدر متعلق به رژيم صهيونيستی که یک شناور حمل‌کننده خودرو است، از ترکیه به مقصد هند در حال حرکت بود که توسط نیروی مقاومت یمن توقیف شد. دفتر نتانیاهو مدعی شد این اقدام به دستور ایران انجام شده و هدفش ضربه زدن به تجارت اسرائیل است.

تغییر راهبرد جبهه مقاومت؟
رخداد اخیر در حالی صورت می‌گیرد که همزمان با بالا گرفتن جنایات صهیونیست‌ها، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی روز گذشته با حضور در دانشگاه علوم و فنون هوافضای عاشورا، درباره وظایف دولت‌های مسلمان در قبال غزه، بار دیگر بر افزایش فشارها بر تل‌آویو و قطع شریان و جریان حیاتی آن‌ها تأکید کردند. دو روز پیش نیز سردار اسماعیل قاآنی، فرمانده سپاه قدس در پیامی به ابوعبیده، فرمانده گردان‌های القسام ضمن تأکید بر همنوایی جبهه مقاومت درباره غزه گفته بود: برادران شما در محور بیت‌المقدس و مقاومت با شما متحد هستند و اجازه نخواهند داد دشمن به اهداف کثیف خود در غزه و فلسطین برسد. به شما اطمینان می‌دهیم هر کاری لازم باشد در این نبرد تاریخی انجام خواهیم داد. 
این اظهارات به روشنی از تغییر راهبرد جبهه مقاومت در مقابل تحولات غزه با هدف افزایش فشار به اشغالگران صهیونیست حکایت دارد. حرکت انصارالله را شاید بتوان در همین پازل تعریف کرد. از سوی دیگر در دو روز گذشته حملات حزب‌الله لبنان به اهدافی در شمال فلسطین اشغالی به‌شدت افزایش یافته است. حزب‌الله پادگان «یفتاح» و پایگاه «المالكية» را مورد هدف قرار داده است. همزمان گردان‌های مقاومت اسلامی در عراق نیز پایگاه «حریر» واقع در شمال عراق و محل استقرار اشغالگران آمریکایی در میدان گازی «کونیکو» در ریف شمالی دیرالزور سوریه را هدف حمله پهپادی و موشکی قرار داده‌اند.

شلیک انتقام‌جویانه
 اصغر زارعی، کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا در گفت‌وگو با قدس در تحلیل این رخداد‌ها و به‌ویژه حرکت مهم ارتش یمن گفت: جنبش انصارالله به‌عنوان یکی از هسته‌های اصلی مقاومت در منطقه از ابتدای عملیات طوفان الاقصی در کنار نیروهای حماس و جهاد اسلامی بوده و همواره در برابر اقدامات وحشیانه رژیم صهیونیستی مواضع بسیار سریع و بدون مماشاتی در پیش گرفته است. وی تصریح کرد: امروز انصارالله یمن بدون هیچ ترسی در کنار نیروهای مقاومت قرار گرفته، به‌طوری‌که در هفته‌های اخیر با شلیک موشک‌ها و پهپاد‌های انتحاری خود بسیاری از مواضع رژیم صهیونیستی را در سرزمین‌های اشغالی به‌ویژه بندر ایلات مورد هدف قرار داده است.
زارعی با اشاره به فیلمی که به‌تازگی انصارالله یمن از نحوه ساقط کردن پهپاد پیشرفته آمریکایی منتشر کرده، افزود: در هفته اخیر یکی از هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی که بر فراز یمن در حال جاسوسی بود توسط نیروهای مقاومت انصارالله منهدم شد. ایالات متحده آمریکا ابتدا منکر آن شد و اعلام کرد این یک شوی تبلیغاتی از سوی انصارالله است، اما بلافاصله سابرینا سینگ، معاون سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت لاشه این پهپادِ
(‌ام کیو 9) که پیشرفته‌ترین پهپاد آمریکاست در سواحل دریای سرخ پیدا شده است. ارزش این پهپاد آمریکایی تقریباً ۱۶میلیون دلار تخمین زده شده و یکی از بهترین پهپادهای آمریکا محسوب می‌شود.زارعی درباره مهم‌ترین استفاده‌ای که این پهپاد سال 98 در منطقه غرب آسیا داشته و به نوعی یادآور تلخ‌ترین خاطره برای مردم ایران و جهان اسلام است، گفت: این پهپاد متأسفانه برای ترور خائنانه فرمانده سپاه قدس حاج قاسم سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس و همرزمانشان مورد استفاده قرار گرفت.

شاهد رخداد‌های مهم در باب‌المندب خواهیم بود
وی در ادامه افزود: انصارالله همواره بر مواضع خود در حمایت همه‌جانبه از ملت فلسطین و غزه ایستاده است. در این مقطع هم هدف قرار دادن کشتی‌های تجاری اسرائیل در دریای سرخ را حق مشروع خود می‌داند، بنابراین در روزهای آینده شاهد تحولات مهمی در دریای سرخ به‌ویژه در باب‌المندب خواهیم بود، چراکه حوثی‌های یمن هیچ‌گاه با دشمنان اسلام و مقاومت تعارفی ندارند و در برابر جنایات اسرائیل در غزه ثابت‌قدم هستند.
کارشناس ارشد مسائل غرب آسیا درباره تأثیرات این رویکرد افزود: یکی از شریان‌های حیاتی و اقتصادی اسرائیل عبور کشتی‌های تجاری این رژیم از دریای سرخ و باب‌المندب است که سبب می‌شود ناوگان تجاری رژیم صهیونیستی در امان نباشد، چراکه هر کشتی که با پرچم رژیم صهیونیستی قصد عبور داشته باشد بی‌شک مورد هدف موشک‌های یمن قرار خواهد گرفت.
زارعی با اشاره به اینکه شاهد خیانت برخی کشورهای اسلامی و عربی در برابر آرمان‌های قدس و فلسطین هستیم، افزود: امروز کشورهای ترکیه، آذربایجان، امارات و عربستان یکی از عاملان اصلی ارسال سوخت و موادغذایی به رژیم صهیونیستی هستند به‌طوری‌که آنکارا در 45روز اخیر بخش عمده‌ای از موادغذایی حتی آب آشامیدنی رژیم اسرائیل را از آنتالیا تأمین و به تل‌آویو ارسال می‌کند.
وی اظهار کرد: اسرائیل در 45روز گذشته تمام امکانات اولیه در شهر غزه ازجمله دارو، آب و موادغذایی را قطع کرده؛ کشورهای اسلامی باید در برابر آن اقدام مشابهی انجام دهند. در این راستا، اقدام انصارالله به‌عنوان یک جریان انقلابی که از رهبری نظام اسلامی تبعیت دارند به‌عنوان نخستین واکنش است.

خبرنگار: سیدحسین حسینی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه