تحولات غزه و چالش خودساخته اروپایی

تحولات غزه و چالش خودساخته اروپایی

محمد حسین واحدی اصل


برخلاف روند جاری در بطن جامعه غربی و اروپایی، حاکمان این بلوک از همان ابتدای جنگ غزه دوشادوش رژیم صهیونیستی حرکت کرده و به حمایت از تل‌آویو پرداختند. مردم در این دست کشورها قدرت خود را در تجمعات گسترده به رخ کشیده و بارها مخالفتشان را با این سیاست اعلام کرده‌اند. گویا مردم همانند سدی دربرابر سیاست‌های دولت‌های اروپایی قرار دارند و می‌کوشند با راهپیمایی‌های بزرگی که برگزار می‌کنند، صدای مردم غزه را به گوش جهانیان و تصمیم‌سازان بین‌المللی برسانند.
 این تظاهرات‌ها البته به صحنه تعارض و برخورد طرفداران فلسطین و رژیم صهیونیستی بدل شده تا جایی که دولت و دستگاه‌های امنیتی غرب کوشیده‌اند از سطح تنش بکاهند. اما همه این تنش‌ها در دل جامعه غربی زاییده سیاست‌های نادرست و یک‌طرفه‌ای است که توسط دولت‌ها دنبال می‌شود. برای نمونه روزنامه «اومانیته» چند روز پیش در صفحه نخست خود نوشت: فرانسه شریک جنگ غزه است و همواره در حال کمک‌های تسلیحاتی به اسرائیل است. علاوه بر این،  نخست‌وزیر آلمان، اولاف شولتز، بارها با اعلام آتش‌بس در غزه مخالفت کرده است.
این دست سیاست‌ها می‌تواند دردسرساز شده و دولت‌های اروپایی را با چالش‌های جدی مواجه کند. در پیش گرفتن چنین رویکردی در وهله نخست ممکن است سبب تشدید حملات انتقام‌جویانه اسلام‌گرایان رادیکال در داخل مرزهای اتحادیه شود و یا اعتراضات خشونت‌آمیز همانند اعتراضاتی که چند وقت پیش در فرانسه رخ داد را رقم بزند‌. فلسطینی‌ها، عرب‌ها و در حالت کلی مسلمانان ساکن اروپا نیز دومین مؤلفه‌ای است که باید به آن‌ها و خواسته‌هایشان توجه کرد .فشارهای سازمان‌یافته در غرب بر ضدمسلمانان سبب شکل‌گیری نارضایتی گسترده در این قشر از جامعه شده است. آخرین دست از این اقدامات، یورش پلیس آلمان به مرکز اسلامی هامبورگ و 54مکان دیگر در سرتاسر این کشور به بهانه ارتباط با ایران و حزب‌الله لبنان بود. اکنون سیاست یک‌طرفه درباره فلسطین و همراهی اروپا و آمریکا با کشتار در غزه می‌تواند کاسه صبر مسلمانان را سرریز کند. این در حالی است که گروه‌های فلسطینی و مردم طرفدار غزه در اروپا تاکنون توانسته‌اند با تجمعات گسترده در حمایت از فلسطین مظلوم، خود را به بهترین شکل نشان دهند، فارغ از آنچه حاکمانشان می‌خواهند. 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه